2017. június 1., csütörtök

Kidöntjük!


  KIDÖNTJÜK   A MÁJUSFÁT!



A Bányász Hagyományőrző Egyesület sok szeretettel meghívja Önt és kedves családját

2017. június 3-án (szombat) este

a Bányász Művelődési Házhoz a májusfa kidöntésére. Ennek alkalmából főzünk egy jó nagy adag paprikás krumplit és kivetítőn megnézzük a BL-döntőt.

Töltsünk együtt egy kellemes estét!



CSBHE

2017. április 17., hétfő

Majális 2017

A Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület szeretettel meghívja Önt és családját a
2017. május 1-jén tartandó majálisra
a Bányász Művelődési Háznál.
Programok:
            Április 30-án délután 14 órától nyitjuk meg kapuinkat. 18 órától díszítjük és felállítjuk a májusfát, utána tábortűznél szalonnát sütünk. A sütögetéshez valókat a gyerekeknek az Egyesület biztosítja. A zenét szolgáltatja a májusfa felcicomázása idején az Alte Kameraden, a szalonnasütés alatt pedig a Recyclers, majd Janovich István szórakoztatja a nagyérdeműt.
           
Május 1-jén reggel zenés ébresztéssel veszi kezdetét a majális.

Délelőtt 10 órától sorverseny várja a gyerekeket és a családokat rengeteg édes nyereményért.  13 órától az immár hagyományos Majális Focikupa veszi kezdetét amatőr csapatok részvételével a művelődési ház melletti focipályán. Fellép a Dimenzió táncegyüttes is.

14 órától ünnepélyesen felavatjuk a szép új tetőt, beszédet mond Kolonics Péterné polgármester.

Aki éhes, mindkét napon választhat kolbász, grillezett húsok, hot dog, sült hal, hamburger, sült krumpli közül, amit többféle csapolt sörrel lehet leöblíteni. Hétfőn finom gulyást is főzünk. Az édesszájúakat fagylalt várja. A rendezvény ideje alatt többféle termelői termék kóstolható és vásárolható.

A kicsiknek játszósarokkal és ingyenes ugrálóvárral kedveskedünk mindkét napon.

A Csolnoki Polgárőr és Önkéntes Tűzoltó Egyesület tomboláján nagyértékű ajándékot lehet nyerni!


A belső felújítás után megújult Bányászmúzeum kiállítása a rendezvény ideje alatt ingyenesen látogatható.


2017. január 19., csütörtök

Borbála napok Dorog térségében


A  Szent Borbála nap megünneplése 2016-ban is a hagyományoknak megfelelően került sor a dorogi régióban. A templomokban mindenütt Szent Borbálára, a bányászok védőszentjére emlékező misét tartottak. Érdekesség, hogy a térségünkben több Szent Borbála templom van így pl. Dorogon, Csolnokon, plébánia Pilisvörösvár, lelkészség Tokodaltáró, de van partnerünknél Petrozsényben.

A rendezvények sorozata Leányváron november 27-én kezdődött. Megkoszorúztuk a Farkas János Művelődési Ház falán lévő emléktáblát, emlékbeszédet Hanzelik Gábor  polgármester mondott. A  Leányvári Német Nemzetiségű Dalkör  több nyelven bányász dalokat énekelt, szavalt Sáfár Marci. A jelenlévők megtekintettek egy videót, a leányváriak látogatását a Csolnoki Bányász Múzeumban Fleischmann Dezső tagtársunk idegenvezetésével.
Pilisszentivánon a bányász emlékműnél megjelenteket Mirk Mária köszöntötte: „Köszöntöm önöket a bányászok védőszentjének ünnepén, Szent Borbála napján a hagyományos bányász-köszöntéssel: Jó szerencsét! Teszem ezt annak okán, hogy még az én gyerekkoromban is így köszöntünk az iskolában. Bár községünkben 1970 óta nem bányásznak barnaszenet, őseink iránti tiszteletből mégis minden évben összegyűlünk, hogy megemlékezzünk.”
A bányász emlékművet a jelen lévő szervezetek megkoszorúzták. Az emlékmű Klinger János okleveles bányamérnök kezdeményezésére, az ő irányításával és anyagi támogatásával épült, 1993-ban avatták fel. Azóta tartják jelenlegi formájában a Borbála napi megemlékezéseket.
Az ünnepi beszédet Poppréné Révai Gyöngyi tartotta, rendhagyó módon a tisztelet hangjait kedves bányász anekdoták közé fűzte fel.
Közreműködött a Pilisszentiváni Fúvószenekar, vezényelt: Spanberger Zsolta verseket, így Mara Noel: Bányászok élete c. versét Milbich Mihály 7. b osztályos tanuló mondta el. Az emlékezőket a Tájházban Poppréné Révai Gyöngyi polgármester asszony látta vendégül.

Kesztölcön a megemlékezést a  Kesztölci Hagyományőrző Bányászok Köre, Kesztölc Község Önkormányzata és a Szlovák Önkormányzat szervezte.
Az ünnepséget Klinger Ágnes nyitotta meg. A részvevők elénekelték a bányász himnuszt  a helyi Pávakör közreműködésével.  Dr. Magyar Pál plébános tartott egy rövid beszédet, Salánki Gábor elszavalt egy költeményt.
Klinger Ágnes  felolvasta - az emlékműbe vésetett – hősi halált halt  bányászok neveit.
Az ünnepi beszédet dr. Korompay Péter  tartotta. Szent Borbála ma is élő tisztelete mellett beszélt arról, hogy a mai nap itt Kesztölcön különleges, mert december 4-e vasárnapra esik, úgy, mint 28 éve, december 4-én vasárnap történt a lencsehegyi robbanás, ahol közvetlenül 11, később még 4  bányász vesztette életét. Szent Borbála tisztelete a múltban gyökeredzik, de megalapozza a jelen, a jövő ifjúságánál a hősök tiszteletét, egyben tanít a család, a szülők, a nagyszülők, a dédszülők tiszteletére.
A baráti beszélgetésre az önkormányzat tanácstermében került sor, ahol a résztvevőket Vöröskői István bányamérnök polgármester tagtársunk köszöntötte, s látta vendégül. A múltidéző társalgás a kesztölci „bányász” borospincékben folytatódtak.
Perbálon idén először megkoszorúztuk Veres János aknász tagtársunk által nyolc éve állított kopjafát. A koszorúk elhelyezésekor 12 óra 15-kor megkondultak a harangok, pont abban a pillanatban, amikor 28 éve megtörtént a robbanás.
Csolnokon az ünnepi szentmisét a Szent Borbála templomban tartották, melyen a Wagenhoffer kórus működött közre. A koszorúzásokra a bányász emlékfalnál került sor. A megjelenteket dr. Kalocsai Zoltán köszöntötte, az ünnepi beszédet Kolonics Péterné polgármester asszony mondta. Idézve beszédéből: „Ismét elérkezett december 4., amikor a Bányász Hagyományőrző Egyesülettel közösen emlékezünk Szent Borbálára a hirtelen halállal járó, veszélyes szakmát űzők védőszentjére. Rendhagyó a mostani emlékezés, hisz a Bányász Művelődési Ház felújítása miatt itt az udvaron emlékezünk. Becsüljük az itt működő hagyományőrző egyesület munkáját, méltó otthont szeretnénk biztosítani a jelentős gyűjteménynek.”
Polgármester asszony megemlékezett arról is, hogy a napokban  bányaszerencsétlenség történt Lengyelországban, a polkowicei rézbányában. A földrengés okozta bányaomlás 8 bányász életét követelte. A fejünket értük is meghajtottuk.

Dorogon december 8-án a Bányász templomban került megtartásra a hagyományos bányász mise. Kiss Maly László esperes felvezetésével  a szentmisét a terézvárosi ezüstmisés Horváth Zoltán protonotárius kanonok, esperes, plébános tartotta, aki
megemlékezett a bányászokról, s áldozatos munkáját példaképül állította a fiatal nemzedék számára.  A hagyományoknak megfelelően elhelyeztük az OMBKE koszorúját a Szent Borbála oltárnál, a Szent Borbála ereklyénél.

A beszámolóból kitűnik, hogy a régiónk  községeiben, városaiban a bányász hagyományőrzők nem fáradnak, hogy példát mutassanak a fiataloknak, védőszentünk Szent Borbála hősi életének tiszteletével.




                                                                     Dr. Korompay Péter