A következő címkéjű bejegyzések mutatása: egyházi hírek. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: egyházi hírek. Összes bejegyzés megjelenítése

2021. február 3., szerda

Szent Balázs napja

Február 3. Szerda – Szent Balázs püspök és vértanú emléknapja

Február 7. Vasárnap – ÉVKÖZI V. VASÁRNAP  

-        a szentmisék végén Balázs-áldás

-        szentmise 8:00 Szent Borbála

-        szentmise 10:00 Szent János

A balázsolás, vagy balázsáldás a katolikus egyház egyik áldása. A pap a szentmise vége után két keresztalakba illesztett (vagy összecsavart) gyertyát tart a hívek álla alá, miközben e szavakat mondja:

Szent Balázs püspök és vértanú közbenjárására őrizzen meg téged Isten a torokbajtól és minden más betegségtől. Az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében. Amen.

Ezt a szertartást február 3-án, vagy az azt követő vasárnapon végzi az egyház Szent Balázs püspök és vértanú emlékére, ki Diocletianus és Licinius római császárok idején élt. A legenda szerint szerette az állatokat, azok barlangja köré csoportosultak és áldását várták, valamint védték, őrizték. Egy asszony malacát elvitte egy farkas, de a szent imádságára vissza is vitte. Az asszony hálából gyertyát és ételt vitt a már börtönben levő püspöknek, aki megígérte, hogy mindenkit megáld, aki hasonlóképpen hozzá folyamodik. Több gyógyítást vitt véghez. Egyszer 2 égő gyertyát kereszt alakban egy gyerek álla alá tartva mentett meg, aki a torkában akadt halszálka miatt fuldoklott.

Ha valaki torkán szálka akadt meg, már a 6. században ezt kellett mondani: „Balázs vértanú és Krisztus szolgája mondja: Vagy le, vagy föl!”

Nyugaton is elterjedt tisztelete, majd a 13. században általánossá vált. Akár ember, akár állat betegedett meg, gyertyát áldoztak Szent Balázs tiszteletére. Szent Balázs napján vízszentelés is volt, amely vízzel megszentelték a templom elé hajtott állatokat.

Az ünnepnaphoz fűződik a már alig gyakorolt, a balázsjárásnak nevezett népszokás: jelmezes gyerekek csákóval, süveggel a fejükön járták a falut, diákokat toboroztak és adományokat szedtek, (ami a tanítók, iskolai alkalmazottak jövedelemének kiegészítését szolgálta). Szintén balázsolásként említik azt, mikor a torokfájósokat parázsra vetett alma héjával megfüstölik azért, hogy ezzel a betegséget okozó gonoszt elűzzék

Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Balázsolás

2020. szeptember 14., hétfő

Egyházi hirdetmény

 HIRDETÉS


Köszönöm mindenkinek a plébániai gyalogos zarándoklaton való részvételt, segítségnyújtást, örömteli, testvéri együttlétet!

Szeptember 14. Hétfő – Szent Kereszt felmagasztalása ünnep

7:00 szentmise

18:00 Képviselőtestületi ülés

Szeptember 15. Kedd - Fájdalmas Szűzanya emléknap

7:00 szentmise

Szeptember 16. Szerda – Szent Kornél pápa és Szent Ciprián püspök, vértanúk emléknap

7:00 szentmise

Szeptember 17. Csütörtök – Bellarmin Szent Róbert püspök és egyháztanító, Bringeni Szent

Hildegárd apátnő és egyháztanító emléknap

7:00 NINCS SZENTMISE

Szeptember 18. Péntek

7:00 szentmise

Szeptember 19. Szombat - Szent Januáriusz püspök és vértanú emléknap

16:00 szentmise +Gáspár János András temetés utáni gyászmise

17:00 elsőáldozásra készülők szüleinek megbeszélése

Szeptember 20. Vasárnap Évközi 25. vasárnap

10:00 szentmise

Köszönöm az egyházközségi hozzájárulásaikat (EGYHÁZI ADÓ), melyeket már ebben az évben befizettek Plébániánk fenntartására! Kérem, hogy aki még nem rendezte, lehetőségeihez képest járuljon hozzá!

Egyházközségi hozzájárulás

Az úgynevezett egyházközségi hozzájárulást (,,egyházi adó") minden katolikusnak arra a plébániára kell befizetnie, amelynek területén lakik (állandó, vagy ideiglenes lakcíme van) CIC 518. kánon.

Tehát a plébániához való tartozás nem tetszőleges, hanem a lakóhely szerint automatikus. Szentmisére és más liturgikus cselekményekre, hitoktatásra, közösségbe a hívők szabad választásuk szerint járhatnak bármely katolikus templomba, plébániára. Ezeken a helyeken adományokat is tehetnek, ez azonban nem tévesztendő össze az úgynevezett egyházi adóval.

A kért egyházi adó mértéke a nettó jövedelem 1%-a, a családok természetesen együttesen is fizethetik egyházi adójukat. Forrás: Esztergomi Érsekség honlapja



70. Bányásznap

Szeptember 5-én, szombat délután a csolnoki temetőben gyűltek össze mindazok, akik a Bányász Hagyományőrző Egyesület hívására méltó módon szerettek volna megemlékezni a kerek 70. Bányásznapra.



De mit is ünnepelünk ezen a napon? 

A bányásznap (ma szeptember első vasárnapja) hosszú múltú hagyományra tekint vissza. 1951 előtt bányavidékenként eltérő időpontban rendezték ezeket az ünnepségeket a bányászok nehéz és küzdelmes munkájának megbecsülésére, az irántuk való tisztelet kifejezésére. 1951-től szeptember első vasárnapján országosan egységesen tartják a bányásznapot az 1919. szeptember 6-án eldördült tatabányai csendőrsortűz áldozatainak emlékére.

Sajnos a szokásos vendégség a Bányász kultúrházban a vírushelyzet miatt elmaradt, de színvonalas, emlékezetes műsort adtak az általános iskola versmondói (Havasi Karina és Székely Ábel), valamint a Csolnoki Fúvószenekar zenészei.




Beszédet mondott Kolonics Péterné polgármester asszony. Ünnepi megemlékezésében többek között felidézte a bányamentők tevékenységét, majd megható részletet olvasott fel Szabó-Berghauer Zoltán: Az Éjszakában mi hordozzuk a Fényt című kötetéből.




Az ünnepség végén az emlékmű megkoszorúzására került sor, koszorút helyezett el többek között a Képviselőtestület, a Nemzetiségi Önkormányzat, a Bányász Szakszervezet és a CSBHE vezetősége.





A közösség nagy örömére másnap a Szent Borbála templomban vehettünk részt a bányászok lelkéért, elődeink emlékére tartott szentmisén.



Jegyezzük fel az utókornak: 2020-ban a szentmisén is elengedhetetlen kellék a kézfertőtlenítő és a szájmaszk.



2020. augusztus 26., szerda

Per Mariam ad Jesum – Mária által Jézushoz

 Ez év augusztus 23-án szép számmal gyűltünk össze a szentmisén, volt, aki állni kényszerült, volt, aki be sem jutott. Ezen a napon iktatták be Csolnok és Úny új plébánosát, Rajk János atyát.

Ismerjük hát meg őt közelebbről is!

 

-        Ha egy plébánosra gondolunk, akkor biztosan nagyon sokan egy hajlott hátú, szépkorú férfit képzelünk magunk elé, holott János atya még a 40-et sem töltötte be. Hogyan lett pap?

-       Isten gondviselő rendeléséből. Ő álmodott meg és teremtett meg szüleink szeretete által a semmiből. Jeremiás próféta írja: „Még mielőtt anyád méhében megalkottalak, már ismertelek…”. Ez így van minden emberrel a világon. Isten akarja, hogy létezzen. Létbe hív, hogy aztán megismerjük Őt, a rólunk megálmodott tervét, akaratát keressük, azt az Ő segítségével megvalósítsuk, és így éljük már most itt a földi keretek között a vele való kommuniót, vagyis azt, amit örök életnek is szoktunk hívni.

-        Ha jól tudom, a környéken nőtt fel. Hol tanult, mely intézményekbe járt?

-        Esztergom-Kertvárosban végeztem az általános iskolát az Arany János Általános Iskolában, majd Esztergomban érettségiztem az Árpád-házi Szent Erzsébet Szakközépiskolában, környezetvédelem-vízgazdálkodás tagozaton. A kertvárosi Óvodát sem szeretném kihagyni, hisz ott már nagyon sokat tanultam, tanítottak, neveltek.  Az érettségi után közvetlenül jelentkeztem az Érseki Papnevelő Intézetbe, ahova Dr. Paskai László bíboros atya fel is vett 2002 nyarán. 2008. június 14-én volt a pappászentelésem az Esztergomi Bazilikában. Papként elkezdtem egyházjogot tanulni, de ezidáig a fennmaradt 3 félévet még nem sikerült abszolválni a Pázmányon. Talán nemsoká újból beülhetek a padba.

-        Hol szolgált eddig?

-        Első kápláni beosztásom a Zuglói Páduai Szent Antal Plébánia volt 2008-2012 között, majd a Krisztinavárosi Havasboldogasszony Plébánia következett 1 éven át, szintén káplánként. Ezt követően az Óbuda Szentháromság Plébánia plébániai kormányzója lettem. 2016. augusztus 1-től 2019. július 31-ig a Pestszenterzsébeti Árpád-házi Szent Erzsébet Főplébánia káplánja voltam. Ezt követően, míg Csolnokra és Únyra nem helyezett Bíboros atya, a Magyar Pálos Rendben szolgáltam.

-        Mi a papi hitvallása?

-        Per Mariam ad Jesum – Mária által Jézushoz. Ez a szentelésemkor választott papi jelmondatom, ami olvasható a beiktatási szentmisém végén kiosztott szentképek hátulján is. Nagyon fontosnak és szükségesnek tartom, hogy egy pap Máriával, az ő példáját követve az emberi lelkeket szent Fiához, Jézushoz vezesse el, aki Út, Igazság és ÉLET!

-        Bár még nem sok időt töltött el közöttünk, mégis kíváncsi lennék, hogy hogyan látja eddig a csolnokiakat?

-        Befogadó, nyitott, segítőkész, imádságos, tettrekész, egymásra odafigyelő, egymást segítő közösség képe rajzolódott ki előttem már a kezdetektől, hiszen még itt sem voltam, de már felajánlották és megkérdezték, mielőtt költöztem volna, hogy kitakarítják a plébániát, sütnek a beiktatási szentmisém utáni fogadásra és sok más egyéb segítséget. Köszönet mindenért!

-        Vannak-e konkrét tervei a közeli és távoli jövőre?

-        Álmaim és terveim is vannak, amit a közeli munkatársaimmal, a polgármester asszonnyal, az egyházi képviselőtestület tagjaival megosztottam már. Sok minden folyamatban van, én csak hozzáteszem, amit én tudok Isten segítségével. Ami nem álom a részemről, hanem komolyan akarom venni, amit a beiktatásom alkalmával Isten és a hívek jelenlétében esküdtem, hogy a Plébánia és a szívem nyitva a rám bízottak előtt. Szeretnék jelen lenni Csolnokon, ami számomra azt jelenti, hogy az itteni vérkeringésbe belesimulni, veletek/Önökkel együtt sírni és nevetni. Tudni egymásról, hogy itt vagyunk és mindenki a maga kapott talentumával a nagy közösségbe beleteszi, ami az ő személyes kincse az Istentől, amit arra kapott, hogy megossza másokkal, mert akkor még több lesz, és nem elássa a kertbe, ahol nem kamatozik, mert az önzőség gaza benövi.

 

A csolnoki plébánia életéről, a miserendről, keresztelőkről és egyéb egyházi hírekről folyamatosan tájékozódhatunk a https://www.facebook.com/csolnokiplebania/ oldalról.

 

2020. augusztus 21., péntek

2020. augusztus 20.

Idén minden ünnep egy kicsit más. Nem tudjuk olyan módon, olyan körülmények között megülni ünnepeinket, ahogy azt megszokhattuk, így még fontosabb, hogy azon alkalmakkor, amikor megtehetjük, együtt, közösségben ünnepeljünk.


Államalapításunkra emlékezve gyűltünk össze a Szent János parkban. A zászlófelvonás után Rajk János atya megszentelte az új kenyeret.

Kolonics Péterné polgármester asszony ünnepi beszédében elmondta, hogy ezekben az időkben is épül-szépül falunk, közösségünk a nehéz időkben is összetart.

Ezután került sor az idei Csolnokért díj átadására. A Bányász Hagyományőrző Egyesület elnökségének javaslatára 2020-ban a kitüntetést Bérces József kaphatta meg. Priegl Éva így mutatta be és méltatta őt:

Bérces József Csolnokon született, sváb gyökereit büszkén vállaló család gyermekeként. Tanulmányait Csolnokon, Esztergomban a Ferences Gimnáziumban, főiskolai tanulmányait Budapesten végezte.

Munkáját az informatika elterjedésének hőskorában kezdte és végezte, miközben aktív kezdeményezője volt Csolnokon a rendszerváltozásnak. Aktív közéleti szerepvállalásának folytatásaként 1990-ben Csolnok első polgármesterének választotta meg a lakosság, majd a megismételt újraválasztások eredményeként, 20 éven át vezette, irányította településünket.

Polgármesteri tevékenységét mindvégig rendkívüli elhivatottsággal, nagy odaadással végezte, megalkuvást nem tűrő, a falu érdekeit mindenek felett szem előtt tartó, innovatív tevékenységének eredményeként látványos fejlődésen ment keresztül településünk. Német partnerkapcsolataink kialakításában és fenntartásában is vitathatatlan érdemei vannak.

Bérces József polgármesteri tevékenységén túl, kezdeményezője volt a falusi sportélet újraindításának, kezdeményezője, támogatója volt a bányász hagyományápoló tevékenységnek, elnöke volt a sportcsarnok beruházását megvalósító „Für unsere Kinder” Alapítvány kuratóriumának, jelenleg is elnöke az uszodai beruházást megvalósító Hét Krajcár Csolnokért közalapítvány kuratóriumának.

Közéleti tevékenysége a falu határain is túlmutató, éveken át a Megyei Közgyűlés tagja, a Kistérségi Társulás tagja és tisztségviselője, 2008-tól vezetője  a Duna-Pilis-Gerecse Vidékfejlesztési Egyesületnek.

Bérces József elévülhetetlen érdemeket szerzett a csolnoki bányászhagyományőrző tevékenység megszervezésében, az egyesületnek jelenleg is tagja.

Munkásságáért több alkalommal részesült állami, közösségi elismerésben, talán a legnagyobb mégis Csolnok község lakossága és a mindenkori munkatársak tisztelete, szeretete, mert példamutató családi életet élő, nagy népszerűségnek örvendő közösségi ember.

A fentiek alapján Bérces József Csolnok község múltját és jelenét is meghatározó életművével, jelentős mértékben hozzájárult településünk fejlesztéséhez, közéletének kialakításához, a Csolnokért díjra feltétlenül érdemes.

Polgármester asszony átadta az elismerő oklevelet, majd Bérces József mondott köszönetet. 


 

 Az ünnepség második felében a csolnoki fúvószenekar ünnepi műsorát hallgathattuk, akik egyúttal bemutatták a Leader pályázatán nyert új hangszereiket is.




2013. május 5., vasárnap

Templomfelújítás


    Már majdnem elkészült templomunk padlózatának felújítása. A hétvégi elsőáldozás terveink szerint már a felújított templomban lesz.  Thier István képei  a munka megkezdését mutatják.