A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Jelzek Közösségfejlesztő Egyesület. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Jelzek Közösségfejlesztő Egyesület. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. november 28., szombat

Ősz Csolnokon

Az idei ősz is bővelkedett programokban Csolnokon.
Szeptember 5-én ünnepeltük a Bányásznapot, melynek folyamán először megemlékeztünk elődeinkről a temetőben, Ünnepi beszédet mondott Kolonics Péterné polgármester asszony. Majd a Bányász Múzeumban Wágner Ferenc, a Dorogi Bányász Szakszervezeti Szövetség elnöke szólalt fel, köszöntötte továbbá az egybegyűlteket Bérces József és Dr. Kalocsai Zoltán is a Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület nevében. Elénekeltük közösen a bányászhimnuszt a Wagenhoffer kórussal, meghallgattuk Szilágyi Szófia szavalatát, mindeközben pedig helyi gyűjtők és alkotók kiállítását tekinthettük meg.












További képek megtekinthetők a Bányász Egyesület facebook-oldalán.

Rögtön másnap, szeptember 6-án ünnepeltük a Betelepülési emléknapot. 300 éve már annak, hogy levéltári adatok szerint Csolnokra az első német családok beköltöztek. Erre emlékezve új, különleges emlékművet avattunk a Szent János parkban, majd szó szerint az egész falu területén különféle életképek mutatták meg a közönségnek, hogyan is éltek sváb és bányász elődeink. Mindenki bekapcsolódhatott a szőlőpréselésbe és a kukoricafosztásba is. Szerencsére gyönyörű időnk volt, így egész napra való elfoglaltságot jelenthetett mindenkinek ez a nap.












További képek megtekinthetők a Bányász Egyesület facebook-oldalán.

Sajnos az idei szüreti felvonuláson szeptember 26-án az időjárás nem kedvezett sem a fellépőknek, sem a résztvevőknek. A műsorok beszorultak a Művelődési házba, és az életképek sem tudták eredeti helyükön betölteni funkciójukat. A bátrabbak azért este ellátogattak a Mélyúti pincesorra, ahol erre az alkalomra gravírozott boros poharakba kaphatták a kóstolót, és megcsodálhatták a Jelzek egyesület látványkonyháját is.


A „Legszebb konyhakertek” verseny eredményhirdetése a műsor szünetében zajlott. Az első három helyezett került díjazásra. A verseny koordinátora, dr. Mayer Noémi, valamint Kolonics Péterné polgármester asszony adták át a díjakat. Csolnok legszebb konyhakertjének tulajdonosa Kocsis Jánosné, 2. helyezett László Sándor, míg a 3. helyet Hauszknecht Istvánné kapta. A szakmai zsűri különdíjat is kiadott Tingyela Vendel részére. Gratulálunk még egyszer a résztvevőknek és a díjazottaknak egyaránt.



Az őszi szezon lezárásaként a Jelzek Közösségfejlesztő Egyesület és a Bányász Hagyományőrző Egyesület közös mókázására került sor november 13-án, Márton napja alkalmából. Az este természetesen a liba és az ősz motívuma körül forgott, ennek jegyében tereltünk libát, morzsoltunk kukoricát kézzel és géppel, gurítottunk tököt, ütöttünk gumicsirkét. A vendégköszöntő pálinka, forralt bor, tea, sült gesztenye és pirítós segített megalapozni a hangulatot vacsoráig, amit érdemes volt kivárni, mert nagyon-nagyon finomra sikerült, köszönet érte Markos Norbinak és a Wágner húsboltnak. Ennyi bort kóstoltunk a Sabar-dűlő Borház boraiból: Badacsonyi Kékfrankos rozé 2015 (hordóminta), Balatoni Sauvignon blanc 2014, Badacsonyi Szürkebarát 2014, Badacsonyi Olaszrizling 2014 és Badacsonyi Cabernet sauvignon 2011. Közben -ahogyan tavaly is- Demeter Ervin énekelt és gitározott, akinek kiderült, hogy épp aznap volt a szülinapja, így kapott egy nagy közös köszöntőéneket az egybegyűltektől -na meg egy gitár alakú tortát.


A vacsora után táncmulatság vette kezdetét a Gramofon zenekarral, ami kifulladásig tartott. 














További képek megtekinthetők a Jelzek Egyesület facebook-oldalán.

2014. november 16., vasárnap

Tökös libavigalom

"Ki Márton napján libát nem eszik bort nem iszik, egész évben éhezik, szomjazik." Tudják ezt jól a csolnokiak is, hiszen igen szép számmal vettek részt a Jelzek Közösségfejlesztő Egyesület és a Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület Márton napi rendezvényén, mely a Tökös libavigalom névre hallgatott.

A Jelzek Közösségfejlesztő Egyesület 2012-ben alakult csolnoki és annavölgyi alapító tagokkal, a közelmúltban már összehozták a környék lakóit egy játékos túrára a 2 falu között. Az idei szüreti felvonuláson is aktív szerepet vállaltak, a Jelzek Egyesület neve tehát már ismerősen csenghet, egyben garanciát is jelent a jó hangulatú, sok embert megmozgató rendezvényekre.

Ahogy mostanában olyan gyakran, az időjárás most is kegyes volt a résztvevőkhöz, így a kinti vetélkedők alatt se nem áztunk, se nem fáztunk. A versenyszámok:
Tökgurítás egyenes szakaszon, 2 rúd közé

Tökmagköpködés, először a jó célzóképesség, majd a távolság számított

Libaterelés, akkor is, ha a libák nem akartak a helyükre menni

A vetélkedőt végül a 4-es csapat nyerte, tagjai Kolonicsné Melinda, Kolonics Péter, Rappold Viktória, ifj. Reményi László, Nágel Zsuzsanna és Szilágyi György. Nem, nem volt bunda :)

A vacsora egyben a borkóstolás ideje is volt, a finom libaaprólék leves, párolt lilakáposztával tálalt  libacomb, valamint a tökös-mákos rétes kiegészítője volt a 4 borból álló borsor.
Mindenképpen meg kell említeni a fellépőket: Demeter Erik gitárjátéka és éneke, a Dimenzió tánccsoport country-egyvelege, és az általános iskolások modern Ludas Matyi előadása egyaránt osztatlan elismerést aratott.

Még néhány kép, a fotókat ifj. Reményi László, Rappold Viktória és Nágel Zsuzsanna készítette.

Az est főszereplői

A dekoráció remekül illett az estéhez

Gusztusos libacombok (aki a libát nem ette, azokra is gondoltak a rendezők, ők külön főfogást kaptak)

Ültetőkártya és nyomtatott menü tette még személyesebbé az asztalokat

A rendezvény teltházas volt

Itt vitatták meg az Élet Nagy Dolgait is