A következő címkéjű bejegyzések mutatása: portré. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: portré. Összes bejegyzés megjelenítése

2020. augusztus 26., szerda

Per Mariam ad Jesum – Mária által Jézushoz

 Ez év augusztus 23-án szép számmal gyűltünk össze a szentmisén, volt, aki állni kényszerült, volt, aki be sem jutott. Ezen a napon iktatták be Csolnok és Úny új plébánosát, Rajk János atyát.

Ismerjük hát meg őt közelebbről is!

 

-        Ha egy plébánosra gondolunk, akkor biztosan nagyon sokan egy hajlott hátú, szépkorú férfit képzelünk magunk elé, holott János atya még a 40-et sem töltötte be. Hogyan lett pap?

-       Isten gondviselő rendeléséből. Ő álmodott meg és teremtett meg szüleink szeretete által a semmiből. Jeremiás próféta írja: „Még mielőtt anyád méhében megalkottalak, már ismertelek…”. Ez így van minden emberrel a világon. Isten akarja, hogy létezzen. Létbe hív, hogy aztán megismerjük Őt, a rólunk megálmodott tervét, akaratát keressük, azt az Ő segítségével megvalósítsuk, és így éljük már most itt a földi keretek között a vele való kommuniót, vagyis azt, amit örök életnek is szoktunk hívni.

-        Ha jól tudom, a környéken nőtt fel. Hol tanult, mely intézményekbe járt?

-        Esztergom-Kertvárosban végeztem az általános iskolát az Arany János Általános Iskolában, majd Esztergomban érettségiztem az Árpád-házi Szent Erzsébet Szakközépiskolában, környezetvédelem-vízgazdálkodás tagozaton. A kertvárosi Óvodát sem szeretném kihagyni, hisz ott már nagyon sokat tanultam, tanítottak, neveltek.  Az érettségi után közvetlenül jelentkeztem az Érseki Papnevelő Intézetbe, ahova Dr. Paskai László bíboros atya fel is vett 2002 nyarán. 2008. június 14-én volt a pappászentelésem az Esztergomi Bazilikában. Papként elkezdtem egyházjogot tanulni, de ezidáig a fennmaradt 3 félévet még nem sikerült abszolválni a Pázmányon. Talán nemsoká újból beülhetek a padba.

-        Hol szolgált eddig?

-        Első kápláni beosztásom a Zuglói Páduai Szent Antal Plébánia volt 2008-2012 között, majd a Krisztinavárosi Havasboldogasszony Plébánia következett 1 éven át, szintén káplánként. Ezt követően az Óbuda Szentháromság Plébánia plébániai kormányzója lettem. 2016. augusztus 1-től 2019. július 31-ig a Pestszenterzsébeti Árpád-házi Szent Erzsébet Főplébánia káplánja voltam. Ezt követően, míg Csolnokra és Únyra nem helyezett Bíboros atya, a Magyar Pálos Rendben szolgáltam.

-        Mi a papi hitvallása?

-        Per Mariam ad Jesum – Mária által Jézushoz. Ez a szentelésemkor választott papi jelmondatom, ami olvasható a beiktatási szentmisém végén kiosztott szentképek hátulján is. Nagyon fontosnak és szükségesnek tartom, hogy egy pap Máriával, az ő példáját követve az emberi lelkeket szent Fiához, Jézushoz vezesse el, aki Út, Igazság és ÉLET!

-        Bár még nem sok időt töltött el közöttünk, mégis kíváncsi lennék, hogy hogyan látja eddig a csolnokiakat?

-        Befogadó, nyitott, segítőkész, imádságos, tettrekész, egymásra odafigyelő, egymást segítő közösség képe rajzolódott ki előttem már a kezdetektől, hiszen még itt sem voltam, de már felajánlották és megkérdezték, mielőtt költöztem volna, hogy kitakarítják a plébániát, sütnek a beiktatási szentmisém utáni fogadásra és sok más egyéb segítséget. Köszönet mindenért!

-        Vannak-e konkrét tervei a közeli és távoli jövőre?

-        Álmaim és terveim is vannak, amit a közeli munkatársaimmal, a polgármester asszonnyal, az egyházi képviselőtestület tagjaival megosztottam már. Sok minden folyamatban van, én csak hozzáteszem, amit én tudok Isten segítségével. Ami nem álom a részemről, hanem komolyan akarom venni, amit a beiktatásom alkalmával Isten és a hívek jelenlétében esküdtem, hogy a Plébánia és a szívem nyitva a rám bízottak előtt. Szeretnék jelen lenni Csolnokon, ami számomra azt jelenti, hogy az itteni vérkeringésbe belesimulni, veletek/Önökkel együtt sírni és nevetni. Tudni egymásról, hogy itt vagyunk és mindenki a maga kapott talentumával a nagy közösségbe beleteszi, ami az ő személyes kincse az Istentől, amit arra kapott, hogy megossza másokkal, mert akkor még több lesz, és nem elássa a kertbe, ahol nem kamatozik, mert az önzőség gaza benövi.

 

A csolnoki plébánia életéről, a miserendről, keresztelőkről és egyéb egyházi hírekről folyamatosan tájékozódhatunk a https://www.facebook.com/csolnokiplebania/ oldalról.

 

2018. június 6., szerda

Hálás vagyok mindenkinek

Interjú Kovács Dórával, a Kossuth Lajos Művelődési Ház leköszönő igazgatójával



Talán már a falu apraja-nagyja tudja, hogy Kovács Dóra (a gyerekeknek csak Dóra néni) átadta a stafétabotot és nyugdíjba vonult. Kíváncsiak voltunk, mihez kezd az immáron megnövekedett szabadidejével.
- Gondolom, már tudod, mi lesz az első dolgod nyugdíjasként.
- Igen, veszek egy túrabakancsot és hatalmas túrákat fogok tenni a környéken. Azon kívül sokat fogok olvasni, sokkal több időt töltök a családdal, unokázással. Egy betegeket segítő alapítványnál vagyok kurátor, ezt a tevékenységemet is folytatom.
- Maradtok itt Csolnokon?
- Igen, ez nem is kérdés, egyszerűen beleszerettünk ebbe a környékbe, a tájba.
- Mennyi ideig is igazgattad a művházat?
- 2012. márciusától 2018. április közepéig, összesen hat évig. Azóta a felmentési időmet töltöm és közben átadom a tennivalókat az új igazgatónak.

Kezdetektől fogva nagy kedvet éreztem a művelődésszervezési munkához, kíváncsi voltam, hogy egy kis faluban hogyan lehet ezt kivitelezni, hiszen nagyvárosban már végeztem ilyen tevékenységet.
Először csak a feladatok jöttek, ezek teljesítéséből állt a munkám, de aztán ahogy megismertem a közösséget, és ezzel párhuzamosan ahogy a falu is megismert engem, egyre inkább megláttam a feladatok mögött az embereket. Ekkor tudtam, hogy jó helyen vagyok.
- Milyen éveket tudhatsz magad mögött igazgatóként?
- Változatos munkáim voltak. A művelődési házban a munka alapvetően a programok szervezéséből, a könyvtárral kapcsolatos teendőkből, valamint a közösségi programokkal kapcsolatos szervezőmunkából tevődik össze. Könyvtárunkban 2013-tól kezdve az állami támogatásnak köszönhetően több olvasás népszerűsítő programot szervezhettünk, azóta is folyamatosan bővül a könyvtár új könyvekkel és folyóiratokkal. Minden évben bőségesen elláttak feladatokkal a faluközösségi programok (gyereknap, falunapok, idősek napja, adventi vasárnapok), ahol sok falubelivel találkoztam és dolgoztam együtt. A három nagy feladatcsoport közül  a művelődési ház programjainak az összeállítása nyújtotta a legtöbb szabadságot az elképzeléseim megvalósításához. 
Ilyen volt például 2012-ben a Tudatos Vásárlók Egyesületének ökoprogramja, mely aztán önálló életre kelt és Gete kör életmódklub néven folytattuk sokáig az összejöveteleket. Ez a közösség 4 éven át járt össze, beszéltünk többek között a tudatos életmódról, az egészséges táplálkozásról, a vegyszermentes háztartásról. Sajnos az én szervezői időm hiányában szűnt meg a Gete-kör. 
Szerveztünk az ökológiai gazdálkodás iránt érdeklődőknek biokiskert-tanfolyamot egy ökológiai szemléletű kertészmérnök vezetésével. Nagy sikernek örvendtek az általunk szervezett egészségnapok is.
Büszke vagyok többek között az opera-nagyköveti programban való részvételünkre, az Állami Operaház jóvoltából a gyerekek és a felnőttek neves előadók révén ismerkedhettek meg közismert operákkal.
Talán emlékeznek még a falu lakói, hogy ,,A biztonságos Csolnokért!” elnevezésű első KRESZ-napot az óvodás és iskolás gyerekeknek a Szent János parkban szerveztük meg közösen a polgárőrökkel és a körzeti rendőrrel, a művelődési házban pedig az érdeklődők előadásokat hallhattak a lopások megelőzéséről, bemutatókat láthattak a biztonságos közlekedésről, az újraélesztésről, találkozhattak, beszélgethettek a polgárőrökkel. Ebből lett aztán a csolnoki polgárőrség hathatós irányításával később a váratlanul elhunyt kedves vezetőjük tiszteletére a Köteles Ferenc emléknap az iskolában. 
Felsorolás szintjén megemlíteném még a Magyar Kultúra Napjára szervezett eseményeinket, az ételkóstolókat, a tematikus nagy programokat, a helyi sokszínűség népszerűsítését szolgáló előadásokat.
Kiemelten fontos a gyerekek becsalogatása a Házba, erre jó alkalom volt a Népmese Napja, amikor is népmese előadásra hívtuk a gyerekeket , vagy az immár rendszeres Kerekítő foglalkozások Renner Andreával, ez utóbbit aztán felkarolta a Manófalva Családi Napközi.
Értékteremtő az a múltidéző programsorozat is, mely a csolnoki rabtáborban történtekkel ismertette meg a faluközösséget. Ernst Ervin, a rabtábor egykori lakójának könyve és előadásai valóban hiánypótlóak voltak azokról az évekről, amiről egészen a közelmúltig egyáltalán nem beszéltek az emberek. Nem véletlenül, sokkal inkább a Csolnoki Önkormányzat meghívására került hozzánk a Gulág konferencia igazán színvonalas előadásokkal, ezek mind-mind hozzásegítik Csolnok közösségét a kollektív emlékezéshez. 
- Jószívvel tekintesz vissza az elmúlt évekre?
- Hálás vagyok mindenkinek, aki bármilyen formában, akár hivatalból, akár önkéntesen segítette a munkámat.
Nagyon szerencsésnek érzem magam, mert mindig olyan munkát végeztem, amit élveztem, szerettem. A csolnoki közösségben végzett tevékenykedésem is ilyen.

2018. május 9., szerda

Emberközeli rendezvények - Interjú Mandusitz Zsuzsannával, a Kossuth Lajos Művelődési Ház új igazgatójával


 A szélesebb közönség előtt először a május 3-án megrendezett közönségtalálkozón mutatkozott be a Kossuth Lajos Művelődési Ház új igazgatója, Mandusitz Zsuzsanna – ő konferálta fel az eseményt. Most még sokan kíváncsian méregették, vajon ki ez a szőke, filigrán lány, honnan került ide? Megkérdeztük őt magát.

- Szóval: honnan került ide ez a szőke lány?
- Dorogról. Korábban a dorogi művelődési házban dolgoztam, a városi újság és a honlap szerkesztése volt a fő feladatom, de ezen kívül sok egyéb munkába is belefolytam.
- Milyen szakon végeztél?
-Az esztergomi főiskolán művelődésszervezés-kommunikáció szakon, filmes szakirányon. Imádom a régi magyar filmeket. Ezt a rajongásomat egyébként nagyon szeretném majd Csolnokon is kamatoztatni valamilyen filmklub keretében, mozi-délutánok, matinék szervezésével.
 Ezen kívül még milyen elképzeléseid vannak, hogyan fog kinézni a művelődési ház a te igazgatásod alatt?
- Alapvetően a már meglévő és működő szakköröket, klubokat semmiképp sem szeretném megváltoztatni. Nagyon tetszik, hogy Csolnok ennyire sokrétűen épít a meglévő sváb hagyományaira, hogy ennyi program, esemény nyugszik a német nemzetiségi mivoltra alapozva. Amit be szeretnék hozni, az talán majd egy varrószakkör, rendszeres bolhapiac, táncházas estek tánctanulással, több szabadtéri program. Jó volna a népi ünnepkör jeles napjait szélesebb körben is megülni, mint például Szent Iván napján egy tűzugrással, tábortűzzel, közös énekléssel, szalonnasütéssel egybekötött nagy közös tűzgyújtást a Heinrich-hegyen.
- Voltál már csolnoki rendezvényeket?
- Természetesen, voltam például a nőnapi műsoron és kiállításon, a Tracht Tag-on, vagy legutóbb a majálison a Bányász múzeumnál. Ide családostul, a párommal és az 5 éves kisfiammal mentünk. 
- És hogy érezted magad ezeken az összejöveteleken? Milyennek látod a csolnokiakat?
- Nagyon kedvesek, barátságosak, mindenkivel lehet beszélgetni. Emberközeliek ezek a rendezvények, amit én is szeretnék majd megőrizni és továbbvinni. Egyébként nem idegen számomra a falu, vannak csolnoki rokonaim, valamint tanítok angolt ovisoknak, kisiskolásoknak, vannak csolnoki kis tanítványaim is.
- Csolnokon nem lényegtelen szempont: beszélsz németül?
- Érettségiztem a nyelvből, de az utóbbi időben nem nagyon használtam, felelevenítésre szorul. De nem fog problémát jelenteni.
- A szabadidődet mivel töltöd?
- A családommal nagyon szeretünk túrázni, sajnos a Csolnok Ring idején épp kötött elfoglaltságom lesz, de a következő túrán biztosan ott leszünk. Ezen kívül nagy szerelmem még a lovaglás, most épp a kisfiamat tanítom lovagolni.
- Hosszabb távú terveid vannak már esetleg a művelődési házzal kapcsolatban?
- Igen, szeretnék belefolyni a helytörténet feldolgozásába, ezt nagyon érdekes és fontos feladatnak tartom. Jó volna együttműködésre hívni a környékbeli települések vezetőit, szorosabban együtt dolgozni a szomszédos falvak kultúrházaival akár közös programok szervezésével is. De bárki előtt nyitva a lehetőség, hogy ötleteivel, javaslataival segítse az itt élő közösség kulturális életének sokszínűségét, bármilyen elképzelést szívesen fogadok.
- Mik a művelődési ház legközelebbi programjai?
- Részt veszünk egy csolnoki asztallal a június 7-10. között megrendezésre kerülő ünnepi könyvhéten Esztergomban, ahol feladatunk a falu népszerűsítése, bemutatása lesz a csolnoki fellépőkkel együtt. A június 23-i hétvégére szeretném a már említett Szent Iván napi tűzugrást. Szokásos rendezvény a Falunapok, ennek előkészítésében már én is aktívan részt vettem. Aztán a nyár folyamán jó lenne legalább egy, de akár több bolhapiac is. Ősszel pedig bábszínházzal, író-olvasó találkozóval várjuk a látogatókat, ez utóbbin vendégünk lesz Vass Virág író, újságíró. Remélem, V. Kulcsár Ildikót is sikerül majd újra elhívni magunkhoz. Érdemes lesz figyelni a csolnoki oldalakat a Facebookon és a csolnok.blogspot.hu –t is, ezekre mindig felkerülnek majd az aktualitások.


Kedves csolnokiak, fogadjuk sok szeretettel ezt a szőke, esztergomi lányt, aki mostantól a Kossuth Lajos Művelődési Ház új igazgatója, segítsük munkáját a közösségünk érdekében!



2016. augusztus 18., csütörtök

Hitelesség és bizalom -Interjú a csolnoki iskola új igazgatójával

Mi, csolnokiak, szeretjük, ha helybeli emberek vesznek bennünket körül. Szívesebben állunk be abba a sorba, ahol egy falunkbéli ül a pénztárban, jobban bízunk egy csolnoki fodrászban, villanyszerelőben, fuvarosban. Ha mégis úgy adódik, hogy egy fontos pozíciót nem csolnoki illetőségű szakember tölt be –nos, akkor jó házigazda módjára igyekszünk megismertetni és megkedveltetni vele a falunkat, a közösségünket.
A Csolnoki Német Nemzetiségi Általános Iskola igazgatói székében augusztus óta Bandiné Dr. Liszt Amália ül, aki igazán messziről, Balatonfűzfőről érkezett hozzánk.

- Hogyan szólíthatják majd a gyerekek?
- Igazgató néni, Ami néni, Frau Bandi –bízom ez utóbbiban, hiszen német nemzetiségi iskolába járnak, így adja magát ez a megszólítás. Nem baj, ha megszokják, főként ha ellátogatnak a német testvériskolába.

- Hogyan került Csolnokra?
- Balatonfűzfőről jöttem, ott voltam 25 évig pedagógus, abból 9 évet igazgatóként tevékenykedtem.  Nagyon szerettem az iskolafejlesztést és az innovatív részét a munkának, szakértőként az ország számos iskolájába eljutottam. Kerestem, hol lenne olyan fejlesztendő iskola, ahol a szakértőként megszerzett elméleti tudásomat a gyakorlatba is átültethetném. Szeretek kísérletezni, más vidékeket megismerni, és ha erre lehetőség adódott, akkor ki is használtam az alkalmat. A szakértői útjaim alatt láttam, hogy kis településeken is csoda dolgokat képesek csinálni.  Így kerültem Galgamácsára. Ez egy Aszódhoz közeli, zárt közösségű település, ahol nagyon sok a hátrányos helyzetű gyerek. Elmondhatom, hogy sikerült Galgamácsán változásokat generálni.
A galgamácsai iskola igazgatói posztját 3 év után azért hagytam ott, mert egy nagy TÁMOP-os projektbe csábítottak el. Úgy gondoltam, hogy szakértőként több helyre vagyok képes eljuttatni azt, amit én tudok.
Amikor véget értek a projektek, kerestem a lehetőséget, hogyan és hol tudnám az elméletet visszaforgatni a gyakorlatba. Számomra a terep az igazi kihívás, az megy igazán nekem.  Az a jó, amikor az elmélet és a gyakorlat kettőssége együtt van. Szeretem gyakorlatban is kipróbálni azt, amit elméletben tudok. Kísérletező vagyok, de nem magáért a kísérlet kedvéért, hanem hogy a gyerek tanulási eredményessége legyen jobb. Úgy gondolom, Csolnokon megvan az a közeg, ahol én is szívesen dolgozom és a kollégáknak is hasznára tud lenni a tudásom. Ideális körülmény, hogy az iskola fenntartója a nemzetiségi önkormányzat, szoros összefogásban a települési önkormányzattal. Kevés iskola rendelkezik ekkora szabadsággal és önállósággal. Ez igazi kihívás számomra.

- Mit tudhatunk a családi hátteréről?
- 3 saját gyerekem van, mindhárom fiú. Ők már végigjárták az összes lépcsőfokot, mindent kipróbáltak a nemzetiségi ovitól az alapítványi iskolán át az elit gimnáziumig. Ez visszahat a saját munkámra is, hiszen ha szülőként valaki az iskolai problémákat megéli, pedagógusként nagyon empatikussá tud válni a szülőkkel.

- Hol fog lakni hét közben?
- Szeretném megnyugtatni az aggódó hangokat: folyamatosan jelen leszek. Már folyamatban van a helyi lakhatás megoldása.

- Ön szerint milyen a ,,Gute Schule?” Milyen egy ideális mai iskola?
- Szeretném, ha elsősorban 2 fogalom jellemezné az iskolát: hitelesség és bizalom. Hiteles legyen az, amit tanítunk és ahogyan tanítunk. És legyen meg a bizalom egymás iránt a szülő, a pedagógus és a gyerek között. Csolnok igazán szép, kellemes, nyugodt hely, az iskola falai között is ezt kellene megőrizni. Fontos, hogy a gyereknek egészséges gyerekkora legyen, minél többet mozogjon, ennek ideális körülményeit is meg kell tudnunk teremteni.
Elengedhetetlen, hogy minden segítséget megkapjon a tehetséges és a lemaradó gyerek is  egyaránt.
Úgy látom, itt helyben eddig is nagyon lényeges volt a fenntartható iskola, a környezettudatos nevelés. Ehhez továbbra is minden támogatást megkapnak a kollégák.
  
- Most, hogy az informatikát oktató Matolcsi Zoltán már nem tagja a tanári karnak, veszélyben van-e az informatika-oktatás?
- Ez pillanatnyilag személyi kérdés, de nincs veszélyben. Az informatikai tudás manapság elengedhetetlen, és itt nem csak arról van szó, hogy van digitális tábla az osztályokban. Meg kell vizsgálunk, hogy kellenek-e esetleg plusz eszközök, a több digitális tartalom segítheti-e a tanulási-tanítási folyamatot. Információszerzési pontokat kell létrehozni az iskolában, erre a digitális eszközök és a hagyományos könyvek együttesen alkalmasak, lehetővé téve egy komplexebb oktatást.

- Olyan híreket is hallani, hogy összevonják a két párhuzamos osztályt a leendő negyedik és nyolcadik évfolyamon. Mi igaz ebből?
- Nem lesznek összevonások, 11 tanulócsoport indul a 8 évfolyamon. Csak a két 5. osztály kerül összevonásra, mint arról a szülők már korábban tájékoztatást kaptak.

- Változnak-e a szakkörök?
- Egyelőre azt gondolom, hogy ami eddig is szokott lenni, az legyen, de ez természetesen változhat, ha akadnak a plusz szakkörökre vállalkozó pedagógusok.

- Mennyire látja hasznát a tanórán kívüli  tevékenységeknek?
- Elengedhetetlennek gondolom és szeretném, ha a tanórai és tanórán kívüli tevékenység nem szakadna élesen ketté. Arra gondolok például, hogy legyenek projektnapok, témahetek, és nem csak azért, mert a nemzeti alaptanterv előírja például a fenntarthatóságra nevelést, a pénzügyi nevelést, hanem mert én tényleg hiszek ebben. Ez sokszor átcsúszik a délutánba, akár szakkör, akár kirándulás formájában. Fontos, hogy ne feladatként tekintsünk rá, hanem élményként, valamint hogy életszagú legyen, találják meg a gyerekek is a valós problémákra a valós megoldásokat.
Jó, ha az alsósok és a felsősök megismerik egymást. Mivel ez egy kis iskola, erre minden lehetőség adott. Megszűnik az osztálykeret, kicsik és nagyok együtt játszanak, sportolnak, iskolaközösségben gondolkodunk.  
Így hoznám össze a szülőket is. Iskolagyűléseket szeretnék. A szülői értekezlet lehet a fóruma annak, hogy a szülő és a pedagógus megbeszélhessék, hogyan tudnak leginkább segíteni a gyerekeknek az információszerzésben. A pedagógus ismerje fel, hogy adott gyereknek milyen a tanulási típusa, stílusa, mik a motivációi. Majd tudatosan, a tanulási típushoz alkalmazkodva foglalkozzon a gyerekkel, a szülőt is bevonva. A tevékenységalapú, tevékenykedve tanulásban hiszek. De ez semmiképp sem jelenti azt, hogy egyfajta káosz lenne úrrá a tantermeken, mindezt rendezett és fegyelmezett környezetben képzeljük el.
Híve vagyok annak, hogy napköziből inkább ne vigyenek haza házi feladatot, ha azt ott is el tudják készíteni.

- Sokan évek óta várunk rá: lesz angoltanítás?
- Igen, a 4. osztályosok órarendjében szerepel heti 2 angolóra. A felső tagozatosoknál felmérjük az igényeket, és ha lesz rá kereslet, akkor heti 2 órában nekik is lehetőségük lesz rá, ennek oktatására már keressük a megfelelő pedagógust.

- Nyakunkon a szeptember, milyen aktuális információkat tud elmondani az iskolakezdéssel kapcsolatban?
- Augusztus 31-én, délután 5 órakor lesz a tanévnyitó.  Nem lesz külön tankönyvosztás, első nap mindenki megkapja a tankönyveit, melyek már megérkeztek az iskolába.

Sok sikert kívánunk az új igazgatónőnek Csolnokon!