A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Intézményeink. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Intézményeink. Összes bejegyzés megjelenítése

2021. február 10., szerda

Ingyenes wifi-zónák Csolnokon

 


A WiFi4EU kezdeményezés olyan támogatási rendszer, amelynek célja, hogy a helyi lakosok és a látogatók kiváló minőségű internet-hozzáféréssel rendelkezzenek a helyi közélet központi helyszínein.

Csolnok a pályázaton nyert 15 000€ keretösszegből összesen nyolc helyszínen valósította meg az ingyenes WiFi Internet elérést.

A helyszínek az alábbiak:
  • Művelődési ház előtti tér
  • Rákóczi tér
  • Szent János Park
  • Templom előtti tér
  • Sportcsarnok és uszoda előtér
  • Faluház udvar
  • Bányász Művelődési Ház
  • Focipálya

Ezeken a telepítési pontokon a "Csolnok Wifi4EU" nyílt WiFi hálózatra (nem igényel semmilyen hitelesítési információt, például jelszó használatát)  csatlakozva vehető igénybe az ingyenes szolgáltatás.
(Mivel a hálózat nyílt, ezért néhány mobil készülék figyelmeztethet, hogy nem biztonságos a kapcsolat és az itt küldött adatokat bárki láthatja.)

A felhasználó először egy HTTPS fogadóportálra jut, ahol az internethez való csatlakozás engedélyezése történik.

Néhány technikai információ:
Az EU követelmények előírása szerint az alábbi feltételeknek kell a hálózatnak megfelelni:
minden egyes eszköz számára az internet szolgáltató részéről a 30 Mbit/s sebességű internet kapcsolat biztosítása.
a hálózat nem kérhet titkosítási kulcsot.

Felcsatlakozás után a készülékeken egy felugró ablakban fog megjelenni a portál felület, ahol a felhasználási feltételeket elfogadva tudunk kapcsolódni az internetre.
A jóváhagyás mindenképpen szükséges, csak a WiFi kapcsolat elfogadása nem elég a kapcsolódáshoz.

Néhány régebbi készüléken a felugró ablak nem jelenik meg automatikusan, ilyenkor el kell indítanunk egy böngészőt és betölteni egy tetszőleges oldalt, ami előtt meg fog jelenni a portál felület.

Innentől hasonló az eljárás: felhasználási feltételek elfogadása, majd csatlakozás.
Sikeres kapcsolódás után 2 óra időtartamra biztosít internet elérést számunkra a szolgáltatás. Az idő lejárta után azonban újra kell csatlakoznunk a hálózathoz.

A hálózatot a Printer-fair Kft. esztergomi irodájából menedzseljük, szükség esetén újra indítjuk az eszközöket, meghibásodás esetén a garanciális cserét intézzük.
Ezért az Önök által észlelt mindennemű hibát, használattal kapcsolatos megjegyzést, észrevételt a support@printerfairkft.hu mail címre kérjük, küldjék meg részünkre, hogy azokat megfelelően kezelhessük.

2020. augusztus 20., csütörtök

Meghívó a 2020-as Bányász napra

 


A Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület, Csolnok Község Önkormányzata és a Bányász Szakszervezet Csolnoki Nyugdíjas Alapszervezete tisztelettel meghívja Önt és családját a 

2020. SZEPTEMBER 5-ÉN, SZOMBATON, 16 ÓRAKOR TARTANDÓ

BÁNYÁSZNAPI MEGEMLÉKEZÉSRE ÉS KOSZORÚZÁSÁRA A TEMETŐBE.

Ünnepi beszédet mond: Kolonics Péterné Polgármester asszony.

Közreműködik:

a Csolnoki Fúvószenekar és a Csolnoki Német Nemzetiségi Általános Iskola versmondója.

Tekintettel a sajnálatosan kialakult járványhelyzetre a 2020. évi 70. bányásznapon a szokásos ünnepséget a Bányászklubban nem szervezzük meg.


Jó szerencsét!

Dr. Kalocsai Zoltán

elnök

2020. július 30., csütörtök

A Lakiteleki Népfőiskolán jártunk

Nagyszabású  programsorozatot indított a Nemzeti Művelődési Intézet Közösségépítő kultúránk elnevezéssel. Az amatőr művészeti csoportok, civil közösségek, településvezetők, önkormányzati munkatársak, kulturális intézményvezetők és munkatársaik számára szervezett program keretében a résztvevők színházi előadásokat tekintenek meg, bejárják a lakiteleki Hungarikum Ligetet, valamint megtekintik a Nemzeti Művelődési Intézet új székházát. A július 23. és augusztus 5-e között megvalósuló programsorozat élményeiben naponta 800-860, előadásonként 430-450, a közösségépítő munka iránt elkötelezett szakember és érdeklődő osztozhat. A két hét alatt az ország 240 településéről közel 12 000 fő vesz részt a programon.
Csolnokról hárman (Bienerné Varga Hajnalka, Szilágyiné Nágel Zsuzsanna és Szilágyi Szófia) vettünk részt a Lakiteleki Népfőiskola bejárásán, Sárisápi Bányász Közösségi Tér és Könyvtár által szervezett úthoz csatlakoztunk 2020. július 29-én.  A kirándulás célja az volt, hogy megismerjük és hírét vigyük a Nemzeti Művelődési Intézet közösségépítő tevékenységének.
Ha a teljes területet nem is tudtuk bejárni -egyrészt azért, mert 30 ha-on terül el, másrészt mert több pontján is építkezés, fejlesztés folyik-, ízelítőt kaphattunk azokból a tevékenységekből, melyeken az odalátogatók részt vehetnek.

A Nemzeti Panteon szobrai

Borkatedrális a Hungarikum Ligetben, ahol tájborokat őriznek, sőt, bortrezor is bérelhető

Vaspatkó Lovarda, egy felszállni készülő madarat formáz az épület. A helyi és környékbeli iskolások ingyen, tantervbe illesztve lovagolhatnak és úszhatnak a komplexumban. 

Nem csak lovaglási és úszási lehetőség várja a sportolni vágyókat, hanem olyan egyedi mozgási forma, mint a footgolf és a teqball.

Kilátás a Zenepavilonra

Jurták, melyek kibérelhetőek (bár kánikulában nem a legkellemesebb szállás)





Mint megtudtuk, a Hotel Club Tisza és Wellness elképesztő színekben pompázó virágai a helyi kertészet melegházából származnak

A Nemzeti Művelődési Intézet (NMI)  egy országos közművelődési szervezet, mely a hazai művelődési házak szakmai munkájához nyújt módszertani segítséget pl. képzésekkel, kutatásokkal, konferenciákkal, szakmai kiadványokkal.  Lakiteleken található a NMI központja, ezen kívül 19 megyei igazgatósággal rendelkezik.


A székház stílusa és díszítése tisztelgés elődeink előtt. A bal oldali homlokzatán Makoldi Sándor Teremtésmítosz műve alapján, jobb oldalán a művész Magyar őstörténet műve nyomán készült sgraffito látható A timpanonján összeolvad a magyarság és a biblia története (szintén Makoldi műve alapján).
Az épületen belül kiállítások, előadások kapnak helyet.

Az épület alapköve, időkapszula, mely nincs elrejtve

Írás a plafonon

Még a függönyök is mesélnek (,,Tündérpalota")

A NMI épületének bejárása után átmentünk Tőserdőre, ahol megebédeltünk (vajon ki tudja, milyen étel az a kapusznyika? Elárulom: káposztás pirog vagy buci). Egy rövid pihenés után Darvasi László: Karády zárkája című darabját tekinthettük meg a Gyulai Várszínház előadásában. 

Karády Katalin szerepében Bartha Boróka színművésznő

Az egész napos kirándulást nem csak az igazán színes programok miatt élveztük, hanem mert együtt utazhattunk régi és új sárisápi ismerőseinkkel. Reméljük, lesz még alkalmunk közös programokra, köszönjük a meghívást!

2020. július 4., szombat

Újraindult az élet a Bányászban

Sajnos az utóbbi pár hónapban az ismert vírushelyzet miatt a Bányászban sem tudtunk rendezvényeket tartani. Elmaradt az előre meghirdetett borkóstoló és a minden évben fő attrakciónak tekinthető majális is.
De a háttérben folyt a munka. Az Önkormányzat és a helyi vállalkozók hathatós segítségével pályázati pénzből meg tudott újulni a nagyterem és még a konyha mennyezetének rendbetétele is belefért. 
Magánszemélyek kisebb-nagyobb adománya is nagyon sokat segített, ezt ezúton is köszönjük!




A pályázatot a Duna-Pilis-Gerecse Vidékfejlesztési Egyesület működési területére a VP6-19.2.1.-2-4-17. számú Identitásvezérelt közösségi célú fejlesztések támogatása című felhívásra meghirdetett, a Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület által, a volt Rákóczi telepi Bányász Művelődési Ház nagytermének, mint közösségi tér felújítási munkáira címen nyerte el az Egyesület, ennek a zárórendezvényére került sor július 3-án, pénteken.

Néhány kép a megszépült nagyteremről, még a rendezvény előtt:






A projektet bemutatta, a megvalósításról beszámolt Dr. Kalocsai Zoltán, a CSBHE elnöke:



Majd Kolonics Péterné polgármester asszony is elmondta beszédét:



A meghívottak szép számban részt vettek az eseményen:






2018. május 22., kedd

Könyvek és olvasók

,,Minden könyvtárnak két lényeges alkotórésze van, egy anyagi: a könyvek... s egy szellemi: a könyvtárnok."
Toldy Ferenc

A frissen beszerzett, olvasásra ajánlott könyvek polca


Fájóan közhelyes megállapítás, de nagyon is igaz: borzasztóan keveset olvasunk. Mert nincs időnk rá, sokba kerülnek a könyvek, nem tudjuk, milyen friss könyvek gazdagítják a palettát - sokféle az indok. Az időhiányon sajnos nem tudunk segíteni, de a másik két gondra nagyon egyszerű a válasz: menjünk könyvtárba!

Csolnok abban a szerencsés helyzetben van, hogy könyvtára jól ellátott, az állomány folyamatosan frissül. Nem önerőből vásárol az intézményünk, a  szerződéskötés, könyvbeszerzés, beleltározás és a pénzforgalom a tatabányai József Attila Megyei és Városi Könyvtár Megyei Ellátási Csoport munkatársainak közreműködésével bonyolódik. A könyvek, periodikák és más, a könyvtárhoz tartozó eszközök beszerzésén túl az olvasást népszerűsítő könyvtári programok költségéhez is hátteret nyújtanak. Ezek a programok voltak tavaly:
  •        Arany János verses irodalmi műsor a Szabad Ötletek Színháza előadásában áprilisban
  •        Vígh Balázs költő könyvbemutatója májusban 
  •   Író-olvasó találkozó Nógrádi Gáborral októberben (megemlítendő, hogy az író ittjártakor  100.000 Ft értékben könyveket is ajándékozott a könyvtárunknak)
  •   Diótörő diákszínházi előadás a Tatabányai gyerekszínház közreműködésével decemberben.
Ahogy az látszik, 2 előadás inkább gyerekeknek, 2 pedig inkább felnőtteknek szól. Idén eddig V. Kulcsár Ildikó volt e program keretében vendégünk, láthattunk Nógrádi Gábor műveire alapozva egy színes műsort Iskolai csalafintaságok címmel; majd októberben a gyerekek Misi Mókus kalandjait bemutató bábelőadást tekinthetnek meg, a felnőttek pedig Vass Virággal ismerkedhetnek meg író-olvasó találkozón.

A könyvtár nyitvatartási ideje 2017. márciusig heti 12 óra volt, azonban a felújítás kezdetétől a visszaköltözésig, azaz 2017. áprilisától 2018. január végéig heti 3 órára csökkent. Sajnos ez igencsak meglátszott  a könyvtár látogatottságán is. 
A könyvtárba 2017-ben beiratkozott olvasók száma 39 fő volt, érdekes a kor szerinti megoszlás is:
  •        14 éven aluliak száma: 14
  •        14 és 65 év közöttiek száma: 17
  •        65 év felettiek száma: 8.

Ha azt feltételezzük, hogy a 14 éven aluliak többsége a szüleivel együtt iratkozik be, akkor azt a következtetést vonhatjuk le, hogy az aktív korosztály nagyon is passzív könyvtárlátogató. 
A látogatottság csökkenésének okai között szerepel még az is, hogy a gyerekek délután 4-ig iskolában vannak, vagy egyéb kötelező elfoglaltságuk van, ami után már valószínűleg nincs nagy kedvük könyvtárba menni.
Pedig a kicsiket érdemes mielőbb beíratni, hogy aztán olvasó gyerek, kamasz, felnőtt váljon belőlük. Számtalan kutatás igazolja világszerte, hogy az olvasó emberek jobban eligazodnak az élet dolgaiban, a szövegértésük jóval fejlettebb, könnyebb megérteniük és feldolgozniuk a való életben történteket a regénybeli szereplők által. Ez nem csak pici gyerekkorban nagyon fontos a (nép)mesék által, a kamaszoknak szóló romantikus, kalandos regények pont ugyanezt a feladatot képesek betölteni. (Akit bővebben érdekel a téma, ajánlom figyelmébe 12-14 éves gyerekek olvasási szokásairól szóló tanulmányt.)

Fontos! A csolnoki községi könyvtár nyitva tartása 2018. május 22. és június 25. között átmenetileg az alábbiak szerint alakul:

Hétfő: 9-12 óráig
Kedd: 9-12 óráig
Szerda: 14-19 óráig
Csütörtök: 9- 12 óráig
Péntek: 14-17 óráig


2018. május 9., szerda

Emberközeli rendezvények - Interjú Mandusitz Zsuzsannával, a Kossuth Lajos Művelődési Ház új igazgatójával


 A szélesebb közönség előtt először a május 3-án megrendezett közönségtalálkozón mutatkozott be a Kossuth Lajos Művelődési Ház új igazgatója, Mandusitz Zsuzsanna – ő konferálta fel az eseményt. Most még sokan kíváncsian méregették, vajon ki ez a szőke, filigrán lány, honnan került ide? Megkérdeztük őt magát.

- Szóval: honnan került ide ez a szőke lány?
- Dorogról. Korábban a dorogi művelődési házban dolgoztam, a városi újság és a honlap szerkesztése volt a fő feladatom, de ezen kívül sok egyéb munkába is belefolytam.
- Milyen szakon végeztél?
-Az esztergomi főiskolán művelődésszervezés-kommunikáció szakon, filmes szakirányon. Imádom a régi magyar filmeket. Ezt a rajongásomat egyébként nagyon szeretném majd Csolnokon is kamatoztatni valamilyen filmklub keretében, mozi-délutánok, matinék szervezésével.
 Ezen kívül még milyen elképzeléseid vannak, hogyan fog kinézni a művelődési ház a te igazgatásod alatt?
- Alapvetően a már meglévő és működő szakköröket, klubokat semmiképp sem szeretném megváltoztatni. Nagyon tetszik, hogy Csolnok ennyire sokrétűen épít a meglévő sváb hagyományaira, hogy ennyi program, esemény nyugszik a német nemzetiségi mivoltra alapozva. Amit be szeretnék hozni, az talán majd egy varrószakkör, rendszeres bolhapiac, táncházas estek tánctanulással, több szabadtéri program. Jó volna a népi ünnepkör jeles napjait szélesebb körben is megülni, mint például Szent Iván napján egy tűzugrással, tábortűzzel, közös énekléssel, szalonnasütéssel egybekötött nagy közös tűzgyújtást a Heinrich-hegyen.
- Voltál már csolnoki rendezvényeket?
- Természetesen, voltam például a nőnapi műsoron és kiállításon, a Tracht Tag-on, vagy legutóbb a majálison a Bányász múzeumnál. Ide családostul, a párommal és az 5 éves kisfiammal mentünk. 
- És hogy érezted magad ezeken az összejöveteleken? Milyennek látod a csolnokiakat?
- Nagyon kedvesek, barátságosak, mindenkivel lehet beszélgetni. Emberközeliek ezek a rendezvények, amit én is szeretnék majd megőrizni és továbbvinni. Egyébként nem idegen számomra a falu, vannak csolnoki rokonaim, valamint tanítok angolt ovisoknak, kisiskolásoknak, vannak csolnoki kis tanítványaim is.
- Csolnokon nem lényegtelen szempont: beszélsz németül?
- Érettségiztem a nyelvből, de az utóbbi időben nem nagyon használtam, felelevenítésre szorul. De nem fog problémát jelenteni.
- A szabadidődet mivel töltöd?
- A családommal nagyon szeretünk túrázni, sajnos a Csolnok Ring idején épp kötött elfoglaltságom lesz, de a következő túrán biztosan ott leszünk. Ezen kívül nagy szerelmem még a lovaglás, most épp a kisfiamat tanítom lovagolni.
- Hosszabb távú terveid vannak már esetleg a művelődési házzal kapcsolatban?
- Igen, szeretnék belefolyni a helytörténet feldolgozásába, ezt nagyon érdekes és fontos feladatnak tartom. Jó volna együttműködésre hívni a környékbeli települések vezetőit, szorosabban együtt dolgozni a szomszédos falvak kultúrházaival akár közös programok szervezésével is. De bárki előtt nyitva a lehetőség, hogy ötleteivel, javaslataival segítse az itt élő közösség kulturális életének sokszínűségét, bármilyen elképzelést szívesen fogadok.
- Mik a művelődési ház legközelebbi programjai?
- Részt veszünk egy csolnoki asztallal a június 7-10. között megrendezésre kerülő ünnepi könyvhéten Esztergomban, ahol feladatunk a falu népszerűsítése, bemutatása lesz a csolnoki fellépőkkel együtt. A június 23-i hétvégére szeretném a már említett Szent Iván napi tűzugrást. Szokásos rendezvény a Falunapok, ennek előkészítésében már én is aktívan részt vettem. Aztán a nyár folyamán jó lenne legalább egy, de akár több bolhapiac is. Ősszel pedig bábszínházzal, író-olvasó találkozóval várjuk a látogatókat, ez utóbbin vendégünk lesz Vass Virág író, újságíró. Remélem, V. Kulcsár Ildikót is sikerül majd újra elhívni magunkhoz. Érdemes lesz figyelni a csolnoki oldalakat a Facebookon és a csolnok.blogspot.hu –t is, ezekre mindig felkerülnek majd az aktualitások.


Kedves csolnokiak, fogadjuk sok szeretettel ezt a szőke, esztergomi lányt, aki mostantól a Kossuth Lajos Művelődési Ház új igazgatója, segítsük munkáját a közösségünk érdekében!



2016. október 17., hétfő

Kirándulás szülőfalumba

Élménybeszámoló

Október 15-én negyvenöt lábatlani pedagógus gyülekezett az Arany János Általános és Alapfokú Művészeti Iskola előtt. Régi kollégáim. Az ő kérésükre szerveztem kirándulást Csolnokra, mert – mint mondták – annyi szépet hallottak kis falunkról.

Még kissé borús volt az ég induláskor, ám amikor begurultunk az „Omega-kanyarba” (mint a farmotoros busz az Öreg bánya titka című filmben), már kisütött a nap és bearanyozta az elénk táruló települést.
A Polgármester Hivatal előtt már mosolyogva várt bennünket Kolonics Melinda polgármester asszony, aki röviden elmesélte a falu történetét, beszélt a jelenkor eredményeiről is. Ezután sétára indultunk a gyönyörű kis parkba. Itt megcsodáltuk a különleges betelepítési emlékművet, rajta Stephan Jäger festményének részletével. Németes kollégáim érdeklődve olvasták az információkat, a többieknek vezetőnk fordította. Az ’56-os kopjafa előtt szóba került – így az ünnep előtt külön kiemelve – a munkatábor, az ott raboskodó emberek élete, kapcsolatuk a csolnoki bányász munkatársakkal. Moldova György író több művében is ír az itteni fogságban töltött napjairól.


Továbbindulva „átkeltünk” a kis patak hídján, hogy benézzünk az iskolába. Az udvaron nagy zsivaj közepette éppen papírt gyűjtöttek a gyerekek, akik udvariasan köszöntek (milyen nagy szó ez manapság!) Bekukkantottunk a tornaterembe, majd az „irigységtől elsárgulva” az uszodába. – Ó, ha nekünk is lenne ilyen! – hallottam innen-onnan. Igaz, hogy mi város vagyunk, de uszodánk nincs. Régi vágya ez az ott élő embereknek.
Ezután a Tájház felé vettük utunkat, elhaladva első munkahelyem, a Művelődi Ház mellett. A Tájházban Hársné Ági már izgatottan várt bennünket.  – Ezer éve nem láttalak! – kiáltott fel svábul, amikor átöleltük egymást. Szinte automatikusan váltottam át én is a nyelvre. A következő ölelést Szax Lacitól, unokatestvérem unokájától kaptam, akivel most találkoztam először életemben. Arcán a családi vonásokat kutatva meg is találtam azokat.
Ági és Laci a német nemzetiségről, a hagyományok ápolásáról, a tájház történetéről és az ott összegyűjtött anyagról mesélt nekünk. A kiállítás megtekintése után vendéglátóink pogácsával és egy pohár finom borral kínáltak bennünket. Gyermekkorom régi ízei köszöntek vissza a számban a pogácsát majszolva…


A frissítők elfogyasztása és egy kis kötetlen beszélgetés végeztével utunk a Rákóczi-telepre vezetett. A Szent Borbála templom már tárt kapuval várt minket, ajtajában Szax Laci állt mosolyogva.  Utoljára akkor jártam itt, amikor legkisebb keresztlányomat tartottam a keresztvíz alá.  No, annak már több mint 40 éve.
Kollégáim ámulattal nézték az oltárképet, miközben Laci bemutatta nekünk a templomot, beszélve arról a különleges építészeti technikáról, amellyel a templom épült 1932-ben. Kicsit azért fájt a szívem, mert bizony kívülről pusztul ez az érték, a csolnoki bányászat történetének egyik fontos eleme.



A templom lépcsőjén és a kis közön „legurulva” a Bányamúzeumban Fleischmann Dezső komám várt bennünket. Sajnos a felújítás miatt csak a kültéri kiállítást nézhettük meg, de így is sok érdekességet tudhattunk meg a település életét meghatározó bányászat múltjáról.
Végezetül megmutattam kollégáimnak régi iskolámat, gyermekkorom színhelyét. Elszomorodott a szívem a látványtól, ugyanakkor örült is, hogy a mostani gyerekek már a mai kor igényeinek megfelelő intézményben tanulhatnak. Egyenlő az esély, nincs már „falusi és telepi gyerek”.
Utunk végeztével lassan hajtottunk végig a Széchenyi utcában és egy pillanatra megálltunk a 11-es számú ház előtt.  A szülői ház előtt. Ahol már nem nyílnak anyukám virágai és nem zümmögnek apukám méhei…
Itt szeretném újra megköszönni vendéglátóinknak ezt a szép napot. Ígérem, visszajövünk. De akkor már tanítványainkkal.

Auf Wiedersehen Tscholnok!

Boda Csabáné (Priegl Marika)

2016. augusztus 18., csütörtök

Hitelesség és bizalom -Interjú a csolnoki iskola új igazgatójával

Mi, csolnokiak, szeretjük, ha helybeli emberek vesznek bennünket körül. Szívesebben állunk be abba a sorba, ahol egy falunkbéli ül a pénztárban, jobban bízunk egy csolnoki fodrászban, villanyszerelőben, fuvarosban. Ha mégis úgy adódik, hogy egy fontos pozíciót nem csolnoki illetőségű szakember tölt be –nos, akkor jó házigazda módjára igyekszünk megismertetni és megkedveltetni vele a falunkat, a közösségünket.
A Csolnoki Német Nemzetiségi Általános Iskola igazgatói székében augusztus óta Bandiné Dr. Liszt Amália ül, aki igazán messziről, Balatonfűzfőről érkezett hozzánk.

- Hogyan szólíthatják majd a gyerekek?
- Igazgató néni, Ami néni, Frau Bandi –bízom ez utóbbiban, hiszen német nemzetiségi iskolába járnak, így adja magát ez a megszólítás. Nem baj, ha megszokják, főként ha ellátogatnak a német testvériskolába.

- Hogyan került Csolnokra?
- Balatonfűzfőről jöttem, ott voltam 25 évig pedagógus, abból 9 évet igazgatóként tevékenykedtem.  Nagyon szerettem az iskolafejlesztést és az innovatív részét a munkának, szakértőként az ország számos iskolájába eljutottam. Kerestem, hol lenne olyan fejlesztendő iskola, ahol a szakértőként megszerzett elméleti tudásomat a gyakorlatba is átültethetném. Szeretek kísérletezni, más vidékeket megismerni, és ha erre lehetőség adódott, akkor ki is használtam az alkalmat. A szakértői útjaim alatt láttam, hogy kis településeken is csoda dolgokat képesek csinálni.  Így kerültem Galgamácsára. Ez egy Aszódhoz közeli, zárt közösségű település, ahol nagyon sok a hátrányos helyzetű gyerek. Elmondhatom, hogy sikerült Galgamácsán változásokat generálni.
A galgamácsai iskola igazgatói posztját 3 év után azért hagytam ott, mert egy nagy TÁMOP-os projektbe csábítottak el. Úgy gondoltam, hogy szakértőként több helyre vagyok képes eljuttatni azt, amit én tudok.
Amikor véget értek a projektek, kerestem a lehetőséget, hogyan és hol tudnám az elméletet visszaforgatni a gyakorlatba. Számomra a terep az igazi kihívás, az megy igazán nekem.  Az a jó, amikor az elmélet és a gyakorlat kettőssége együtt van. Szeretem gyakorlatban is kipróbálni azt, amit elméletben tudok. Kísérletező vagyok, de nem magáért a kísérlet kedvéért, hanem hogy a gyerek tanulási eredményessége legyen jobb. Úgy gondolom, Csolnokon megvan az a közeg, ahol én is szívesen dolgozom és a kollégáknak is hasznára tud lenni a tudásom. Ideális körülmény, hogy az iskola fenntartója a nemzetiségi önkormányzat, szoros összefogásban a települési önkormányzattal. Kevés iskola rendelkezik ekkora szabadsággal és önállósággal. Ez igazi kihívás számomra.

- Mit tudhatunk a családi hátteréről?
- 3 saját gyerekem van, mindhárom fiú. Ők már végigjárták az összes lépcsőfokot, mindent kipróbáltak a nemzetiségi ovitól az alapítványi iskolán át az elit gimnáziumig. Ez visszahat a saját munkámra is, hiszen ha szülőként valaki az iskolai problémákat megéli, pedagógusként nagyon empatikussá tud válni a szülőkkel.

- Hol fog lakni hét közben?
- Szeretném megnyugtatni az aggódó hangokat: folyamatosan jelen leszek. Már folyamatban van a helyi lakhatás megoldása.

- Ön szerint milyen a ,,Gute Schule?” Milyen egy ideális mai iskola?
- Szeretném, ha elsősorban 2 fogalom jellemezné az iskolát: hitelesség és bizalom. Hiteles legyen az, amit tanítunk és ahogyan tanítunk. És legyen meg a bizalom egymás iránt a szülő, a pedagógus és a gyerek között. Csolnok igazán szép, kellemes, nyugodt hely, az iskola falai között is ezt kellene megőrizni. Fontos, hogy a gyereknek egészséges gyerekkora legyen, minél többet mozogjon, ennek ideális körülményeit is meg kell tudnunk teremteni.
Elengedhetetlen, hogy minden segítséget megkapjon a tehetséges és a lemaradó gyerek is  egyaránt.
Úgy látom, itt helyben eddig is nagyon lényeges volt a fenntartható iskola, a környezettudatos nevelés. Ehhez továbbra is minden támogatást megkapnak a kollégák.
  
- Most, hogy az informatikát oktató Matolcsi Zoltán már nem tagja a tanári karnak, veszélyben van-e az informatika-oktatás?
- Ez pillanatnyilag személyi kérdés, de nincs veszélyben. Az informatikai tudás manapság elengedhetetlen, és itt nem csak arról van szó, hogy van digitális tábla az osztályokban. Meg kell vizsgálunk, hogy kellenek-e esetleg plusz eszközök, a több digitális tartalom segítheti-e a tanulási-tanítási folyamatot. Információszerzési pontokat kell létrehozni az iskolában, erre a digitális eszközök és a hagyományos könyvek együttesen alkalmasak, lehetővé téve egy komplexebb oktatást.

- Olyan híreket is hallani, hogy összevonják a két párhuzamos osztályt a leendő negyedik és nyolcadik évfolyamon. Mi igaz ebből?
- Nem lesznek összevonások, 11 tanulócsoport indul a 8 évfolyamon. Csak a két 5. osztály kerül összevonásra, mint arról a szülők már korábban tájékoztatást kaptak.

- Változnak-e a szakkörök?
- Egyelőre azt gondolom, hogy ami eddig is szokott lenni, az legyen, de ez természetesen változhat, ha akadnak a plusz szakkörökre vállalkozó pedagógusok.

- Mennyire látja hasznát a tanórán kívüli  tevékenységeknek?
- Elengedhetetlennek gondolom és szeretném, ha a tanórai és tanórán kívüli tevékenység nem szakadna élesen ketté. Arra gondolok például, hogy legyenek projektnapok, témahetek, és nem csak azért, mert a nemzeti alaptanterv előírja például a fenntarthatóságra nevelést, a pénzügyi nevelést, hanem mert én tényleg hiszek ebben. Ez sokszor átcsúszik a délutánba, akár szakkör, akár kirándulás formájában. Fontos, hogy ne feladatként tekintsünk rá, hanem élményként, valamint hogy életszagú legyen, találják meg a gyerekek is a valós problémákra a valós megoldásokat.
Jó, ha az alsósok és a felsősök megismerik egymást. Mivel ez egy kis iskola, erre minden lehetőség adott. Megszűnik az osztálykeret, kicsik és nagyok együtt játszanak, sportolnak, iskolaközösségben gondolkodunk.  
Így hoznám össze a szülőket is. Iskolagyűléseket szeretnék. A szülői értekezlet lehet a fóruma annak, hogy a szülő és a pedagógus megbeszélhessék, hogyan tudnak leginkább segíteni a gyerekeknek az információszerzésben. A pedagógus ismerje fel, hogy adott gyereknek milyen a tanulási típusa, stílusa, mik a motivációi. Majd tudatosan, a tanulási típushoz alkalmazkodva foglalkozzon a gyerekkel, a szülőt is bevonva. A tevékenységalapú, tevékenykedve tanulásban hiszek. De ez semmiképp sem jelenti azt, hogy egyfajta káosz lenne úrrá a tantermeken, mindezt rendezett és fegyelmezett környezetben képzeljük el.
Híve vagyok annak, hogy napköziből inkább ne vigyenek haza házi feladatot, ha azt ott is el tudják készíteni.

- Sokan évek óta várunk rá: lesz angoltanítás?
- Igen, a 4. osztályosok órarendjében szerepel heti 2 angolóra. A felső tagozatosoknál felmérjük az igényeket, és ha lesz rá kereslet, akkor heti 2 órában nekik is lehetőségük lesz rá, ennek oktatására már keressük a megfelelő pedagógust.

- Nyakunkon a szeptember, milyen aktuális információkat tud elmondani az iskolakezdéssel kapcsolatban?
- Augusztus 31-én, délután 5 órakor lesz a tanévnyitó.  Nem lesz külön tankönyvosztás, első nap mindenki megkapja a tankönyveit, melyek már megérkeztek az iskolába.

Sok sikert kívánunk az új igazgatónőnek Csolnokon!


2015. november 28., szombat

Ősz Csolnokon

Az idei ősz is bővelkedett programokban Csolnokon.
Szeptember 5-én ünnepeltük a Bányásznapot, melynek folyamán először megemlékeztünk elődeinkről a temetőben, Ünnepi beszédet mondott Kolonics Péterné polgármester asszony. Majd a Bányász Múzeumban Wágner Ferenc, a Dorogi Bányász Szakszervezeti Szövetség elnöke szólalt fel, köszöntötte továbbá az egybegyűlteket Bérces József és Dr. Kalocsai Zoltán is a Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület nevében. Elénekeltük közösen a bányászhimnuszt a Wagenhoffer kórussal, meghallgattuk Szilágyi Szófia szavalatát, mindeközben pedig helyi gyűjtők és alkotók kiállítását tekinthettük meg.












További képek megtekinthetők a Bányász Egyesület facebook-oldalán.

Rögtön másnap, szeptember 6-án ünnepeltük a Betelepülési emléknapot. 300 éve már annak, hogy levéltári adatok szerint Csolnokra az első német családok beköltöztek. Erre emlékezve új, különleges emlékművet avattunk a Szent János parkban, majd szó szerint az egész falu területén különféle életképek mutatták meg a közönségnek, hogyan is éltek sváb és bányász elődeink. Mindenki bekapcsolódhatott a szőlőpréselésbe és a kukoricafosztásba is. Szerencsére gyönyörű időnk volt, így egész napra való elfoglaltságot jelenthetett mindenkinek ez a nap.












További képek megtekinthetők a Bányász Egyesület facebook-oldalán.

Sajnos az idei szüreti felvonuláson szeptember 26-án az időjárás nem kedvezett sem a fellépőknek, sem a résztvevőknek. A műsorok beszorultak a Művelődési házba, és az életképek sem tudták eredeti helyükön betölteni funkciójukat. A bátrabbak azért este ellátogattak a Mélyúti pincesorra, ahol erre az alkalomra gravírozott boros poharakba kaphatták a kóstolót, és megcsodálhatták a Jelzek egyesület látványkonyháját is.


A „Legszebb konyhakertek” verseny eredményhirdetése a műsor szünetében zajlott. Az első három helyezett került díjazásra. A verseny koordinátora, dr. Mayer Noémi, valamint Kolonics Péterné polgármester asszony adták át a díjakat. Csolnok legszebb konyhakertjének tulajdonosa Kocsis Jánosné, 2. helyezett László Sándor, míg a 3. helyet Hauszknecht Istvánné kapta. A szakmai zsűri különdíjat is kiadott Tingyela Vendel részére. Gratulálunk még egyszer a résztvevőknek és a díjazottaknak egyaránt.



Az őszi szezon lezárásaként a Jelzek Közösségfejlesztő Egyesület és a Bányász Hagyományőrző Egyesület közös mókázására került sor november 13-án, Márton napja alkalmából. Az este természetesen a liba és az ősz motívuma körül forgott, ennek jegyében tereltünk libát, morzsoltunk kukoricát kézzel és géppel, gurítottunk tököt, ütöttünk gumicsirkét. A vendégköszöntő pálinka, forralt bor, tea, sült gesztenye és pirítós segített megalapozni a hangulatot vacsoráig, amit érdemes volt kivárni, mert nagyon-nagyon finomra sikerült, köszönet érte Markos Norbinak és a Wágner húsboltnak. Ennyi bort kóstoltunk a Sabar-dűlő Borház boraiból: Badacsonyi Kékfrankos rozé 2015 (hordóminta), Balatoni Sauvignon blanc 2014, Badacsonyi Szürkebarát 2014, Badacsonyi Olaszrizling 2014 és Badacsonyi Cabernet sauvignon 2011. Közben -ahogyan tavaly is- Demeter Ervin énekelt és gitározott, akinek kiderült, hogy épp aznap volt a szülinapja, így kapott egy nagy közös köszöntőéneket az egybegyűltektől -na meg egy gitár alakú tortát.


A vacsora után táncmulatság vette kezdetét a Gramofon zenekarral, ami kifulladásig tartott. 














További képek megtekinthetők a Jelzek Egyesület facebook-oldalán.