Nagyszabású programsorozatot indított a Nemzeti Művelődési Intézet Közösségépítő kultúránk elnevezéssel. Az amatőr művészeti csoportok, civil közösségek, településvezetők, önkormányzati munkatársak, kulturális intézményvezetők és munkatársaik számára szervezett program keretében a résztvevők színházi előadásokat tekintenek meg, bejárják a lakiteleki Hungarikum Ligetet, valamint megtekintik a Nemzeti Művelődési Intézet új székházát. A július 23. és augusztus 5-e között megvalósuló programsorozat élményeiben naponta 800-860, előadásonként 430-450, a közösségépítő munka iránt elkötelezett szakember és érdeklődő osztozhat. A két hét alatt az ország 240 településéről közel 12 000 fő vesz részt a programon.
Csolnokról hárman (Bienerné Varga Hajnalka, Szilágyiné Nágel Zsuzsanna és Szilágyi Szófia) vettünk részt a Lakiteleki Népfőiskola bejárásán, a Sárisápi Bányász Közösségi Tér és Könyvtár által szervezett úthoz csatlakoztunk 2020. július 29-én. A kirándulás célja az volt, hogy megismerjük és hírét vigyük a Nemzeti Művelődési Intézet közösségépítő tevékenységének.
Ha a teljes területet nem is tudtuk bejárni -egyrészt azért, mert 30 ha-on terül el, másrészt mert több pontján is építkezés, fejlesztés folyik-, ízelítőt kaphattunk azokból a tevékenységekből, melyeken az odalátogatók részt vehetnek.
A Nemzeti Panteon szobrai
Borkatedrális a Hungarikum Ligetben, ahol tájborokat őriznek, sőt, bortrezor is bérelhető
Vaspatkó Lovarda, egy felszállni készülő madarat formáz az épület. A helyi és környékbeli iskolások ingyen, tantervbe illesztve lovagolhatnak és úszhatnak a komplexumban.
Nem csak lovaglási és úszási lehetőség várja a sportolni vágyókat, hanem olyan egyedi mozgási forma, mint a footgolf és a teqball.
Kilátás a Zenepavilonra
Jurták, melyek kibérelhetőek (bár kánikulában nem a legkellemesebb szállás)
Mint megtudtuk, a Hotel Club Tisza és Wellness elképesztő színekben pompázó virágai a helyi kertészet melegházából származnak
A Nemzeti Művelődési Intézet (NMI) egy országos közművelődési szervezet, mely a hazai művelődési házak szakmai munkájához nyújt módszertani segítséget pl. képzésekkel, kutatásokkal, konferenciákkal, szakmai kiadványokkal. Lakiteleken található a NMI központja, ezen kívül 19 megyei igazgatósággal rendelkezik.
A székház stílusa és díszítése tisztelgés elődeink előtt. A bal oldali homlokzatán Makoldi Sándor Teremtésmítosz műve alapján, jobb oldalán a művész Magyar őstörténet műve nyomán készült sgraffito látható A timpanonján összeolvad a magyarság és a biblia története (szintén Makoldi műve alapján).
Az épületen belül kiállítások, előadások kapnak helyet.
Az épület alapköve, időkapszula, mely nincs elrejtve
Írás a plafonon
Még a függönyök is mesélnek (,,Tündérpalota")
A NMI épületének bejárása után átmentünk Tőserdőre, ahol megebédeltünk (vajon ki tudja, milyen étel az a kapusznyika? Elárulom: káposztás pirog vagy buci). Egy rövid pihenés után Darvasi László: Karády zárkája című darabját tekinthettük meg a Gyulai Várszínház előadásában.
Karády Katalin szerepében Bartha Boróka színművésznő
Az egész napos kirándulást nem csak az igazán színes programok miatt élveztük, hanem mert együtt utazhattunk régi és új sárisápi ismerőseinkkel. Reméljük, lesz még alkalmunk közös programokra, köszönjük a meghívást!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése