2018. május 30., szerda

Nyári diákmunka az Önkormányzatnál

Az Önkormányzat fiatalok jelentkezését várja nyári diákmunkára.

A Nemzetgazdasági Minisztérium ebben az évben is lehetőséget biztosít a nyári diákmunka program megvalósítására.
A központi program keretében az önkormányzatok és önkormányzati fenntartású intézmények legfeljebb 1 hónap időtartamra, 2018. június 18. és 2018. augusztus 31. közötti időszakra támogatást igényelhetnek a 16-25 év közötti, nappali tagozatos tanulói vagy hallgatói jogviszonnyal rendelkező és azt igazolni tudó diákok foglalkoztatásához. A program keretében napi 6 órás foglalkoztatás támogatható. A támogatás megállapítása során havi munkabérként a szakképzettséget igénylő munkakör esetében 135.375 Ft/fő/hó, szakképzettséget nem igénylő munkakör esetében pedig 103.500 Ft/fő/hó összeg adható. 

A napi 6 óránál rövidebb munkaidőben történő foglalkoztatás esetén a támogatási összeg arányosan csökken.

A támogatás előfeltétele: hogy a nappali tagozatos diák közvetítést kérőként a lakó,- vagy tartózkodási helye szerint illetékes járási hivatal foglalkoztatási osztályán nyilvántartásba vetesse magát.
Ehhez személyes okmányaival, valamint érvényes diákigazolványával, vagy annak az iskolai tanulmányok befejezése miatti visszavonáskor kiadott iskolalátogatási igazolásával kell - szintén a munkaviszony kezdete előtt – a járási hivatal foglalkoztatási osztályára befáradnia annak érdekében, hogy a programba vonásának előfeltételét jelentő regisztrációja megtörténhessen.

Szeretettel várjuk a fiatalokat!

Pályázat


2018. május 23., szerda

Így használd a facebook-odat

A gyerekeket az iskolában egész jól felkészítik a világháló veszélyeire, beszélnek róla osztályfőnöki foglalkozáson, informatika órán, egymásnak is tudnak hasznos tanácsokat adni. De ki készíti fel a felnőtteket a facebookozás veszélyeire? Jobb, ha megelőzzük a bajt, és nem a saját kárunkon tanuljuk meg, hogy az internet, ez a hatalmas, szinte határok nélküli játszótér nem kizárólag jóakaratú emberekkel van tele.


Első és legfontosabb dolog az adataink védelme. Van a facebooknak egy olyan funkciója, aminek segítségével úgy tudjuk megtekinteni az adatlapunkat, mint ahogy bárki, aki nem ismerősünk, láthatja. Az adatlapunkról könnyen elérhetjük:


Ha erre kattintva elszörnyedve látjuk, hogy mennyi minden olyan megosztás, poszt, kép van az oldalunkon, amit nem mindenkinek szánnák alapesetben, akkor sürgősen változtassunk a beállításokon, állítsuk át Az idővonal beállításai gombra kattintva a biztonságos használat érdekében:


Természetesen ennek nagyon fontos előzménye, hogy csak olyan embereket vegyünk fel ismerősnek, akit tényleg ismerünk, megbízunk benne legalább annyira, hogy hajlandóak vagyunk vele megosztani az életünk kisebb-nagyobb mozzanatait. Ne fogadjunk el ismerősnek jelölést olyanoktól, akiről ugyan nem tudjuk, kicsoda, de van közös ismerősünk, ezért nem szeretnénk megsérteni. Sem olyat, akinek gyanúsan sok ismerőse van, vagy valamely híres ember, cég nevében ír.
Talán nem mindenkinek jut eszébe, de általános gyakorlat, hogy ha jelentkezünk egy állásra, akkor a leendő munkáltató rápillant a közösségi oldalunkra is, tehát ezért sem mindegy, mit publikálunk magunkról.

Ügyeljünk a fényképeinkre! A bájos, cuki gyerekfotók, amit most felteszünk, rövid időn belül igen kínosak lehetnek utódainknak. Ne posztoljunk valós idejű fotókat a nyaralásunkról, ha épp nem maradt otthon senki -egy betörőnek ez valóságos meghívó! Mielőtt kitesszük, alaposan nézzük meg képeinket, hogy annak valóban minden részlete publikus-e.

Ha már az alapokat megteremtettük a kommunikáció biztonságosabbá tételéhez, gondoljuk át, mit posztolunk. Milyen képet mutatunk magunkról tudatosan és tudattalanul? Vajon mit mond el rólunk az, ha aranyos kiskutyás képekkel, lélekemelő idézetekkel, köszöngetésekkel nyomjuk tele a falunkat? Valóban ilyen sekélyesek vagyunk, vagy egyszerűen csak visszajelzésre vágyunk?
És pont ebben rejlik a facebook legnagyobb csapdája: mivel sokan vagyunk fent, van rá esély, hogy amit írunk, az nagyon gyorsan eljut szép számú emberhez, azonnali reakciót adva a mi posztunkra-megosztásunkra. Ez azt a hamis üzenetet hordozza, hogy no lám, mennyire fontos, népszerű, kedvelt vagyok, hogy rám ennyire és ilyen gyorsan reagálnak! Tudatosítsuk magunkban, hogy a facebookon élt és közvetített élet nem a valóság. 
Nagyon könnyű hosszú időre ebben a légtérben maradni: még gyorsan megnézem, mi történik a kedvenc csoportjaimban, még megnézem Mancika képeit, még megírom, mit főzök ebédre, na még egy utolsó frissítés... ismerős?

Az internet nem felejt. Ha első felindultságunkban, vagy épp vicces(nek gondolt) kedvünkben reagálunk egy-egy posztra, utána már hiába töröljük ki, addigra már épp elegen látták ahhoz, hogy kellemetlenül érezhessük magunkat. Csak olyat írjunk le, amit bármikor fel merünk vállalni. Kiemelten igaz ez az olyan közösségekben, melynek tagjait személyesen is ismerjük, mert például ugyanabban a faluban élünk. Akinek ma meggondolatlanul beszólunk, annak holnap is a szemébe kell tudnunk nézni, ha találkozunk az utcán.

2018. május 22., kedd

Könyvek és olvasók

,,Minden könyvtárnak két lényeges alkotórésze van, egy anyagi: a könyvek... s egy szellemi: a könyvtárnok."
Toldy Ferenc

A frissen beszerzett, olvasásra ajánlott könyvek polca


Fájóan közhelyes megállapítás, de nagyon is igaz: borzasztóan keveset olvasunk. Mert nincs időnk rá, sokba kerülnek a könyvek, nem tudjuk, milyen friss könyvek gazdagítják a palettát - sokféle az indok. Az időhiányon sajnos nem tudunk segíteni, de a másik két gondra nagyon egyszerű a válasz: menjünk könyvtárba!

Csolnok abban a szerencsés helyzetben van, hogy könyvtára jól ellátott, az állomány folyamatosan frissül. Nem önerőből vásárol az intézményünk, a  szerződéskötés, könyvbeszerzés, beleltározás és a pénzforgalom a tatabányai József Attila Megyei és Városi Könyvtár Megyei Ellátási Csoport munkatársainak közreműködésével bonyolódik. A könyvek, periodikák és más, a könyvtárhoz tartozó eszközök beszerzésén túl az olvasást népszerűsítő könyvtári programok költségéhez is hátteret nyújtanak. Ezek a programok voltak tavaly:
  •        Arany János verses irodalmi műsor a Szabad Ötletek Színháza előadásában áprilisban
  •        Vígh Balázs költő könyvbemutatója májusban 
  •   Író-olvasó találkozó Nógrádi Gáborral októberben (megemlítendő, hogy az író ittjártakor  100.000 Ft értékben könyveket is ajándékozott a könyvtárunknak)
  •   Diótörő diákszínházi előadás a Tatabányai gyerekszínház közreműködésével decemberben.
Ahogy az látszik, 2 előadás inkább gyerekeknek, 2 pedig inkább felnőtteknek szól. Idén eddig V. Kulcsár Ildikó volt e program keretében vendégünk, láthattunk Nógrádi Gábor műveire alapozva egy színes műsort Iskolai csalafintaságok címmel; majd októberben a gyerekek Misi Mókus kalandjait bemutató bábelőadást tekinthetnek meg, a felnőttek pedig Vass Virággal ismerkedhetnek meg író-olvasó találkozón.

A könyvtár nyitvatartási ideje 2017. márciusig heti 12 óra volt, azonban a felújítás kezdetétől a visszaköltözésig, azaz 2017. áprilisától 2018. január végéig heti 3 órára csökkent. Sajnos ez igencsak meglátszott  a könyvtár látogatottságán is. 
A könyvtárba 2017-ben beiratkozott olvasók száma 39 fő volt, érdekes a kor szerinti megoszlás is:
  •        14 éven aluliak száma: 14
  •        14 és 65 év közöttiek száma: 17
  •        65 év felettiek száma: 8.

Ha azt feltételezzük, hogy a 14 éven aluliak többsége a szüleivel együtt iratkozik be, akkor azt a következtetést vonhatjuk le, hogy az aktív korosztály nagyon is passzív könyvtárlátogató. 
A látogatottság csökkenésének okai között szerepel még az is, hogy a gyerekek délután 4-ig iskolában vannak, vagy egyéb kötelező elfoglaltságuk van, ami után már valószínűleg nincs nagy kedvük könyvtárba menni.
Pedig a kicsiket érdemes mielőbb beíratni, hogy aztán olvasó gyerek, kamasz, felnőtt váljon belőlük. Számtalan kutatás igazolja világszerte, hogy az olvasó emberek jobban eligazodnak az élet dolgaiban, a szövegértésük jóval fejlettebb, könnyebb megérteniük és feldolgozniuk a való életben történteket a regénybeli szereplők által. Ez nem csak pici gyerekkorban nagyon fontos a (nép)mesék által, a kamaszoknak szóló romantikus, kalandos regények pont ugyanezt a feladatot képesek betölteni. (Akit bővebben érdekel a téma, ajánlom figyelmébe 12-14 éves gyerekek olvasási szokásairól szóló tanulmányt.)

Fontos! A csolnoki községi könyvtár nyitva tartása 2018. május 22. és június 25. között átmenetileg az alábbiak szerint alakul:

Hétfő: 9-12 óráig
Kedd: 9-12 óráig
Szerda: 14-19 óráig
Csütörtök: 9- 12 óráig
Péntek: 14-17 óráig


2018. május 9., szerda

Emberközeli rendezvények - Interjú Mandusitz Zsuzsannával, a Kossuth Lajos Művelődési Ház új igazgatójával


 A szélesebb közönség előtt először a május 3-án megrendezett közönségtalálkozón mutatkozott be a Kossuth Lajos Művelődési Ház új igazgatója, Mandusitz Zsuzsanna – ő konferálta fel az eseményt. Most még sokan kíváncsian méregették, vajon ki ez a szőke, filigrán lány, honnan került ide? Megkérdeztük őt magát.

- Szóval: honnan került ide ez a szőke lány?
- Dorogról. Korábban a dorogi művelődési házban dolgoztam, a városi újság és a honlap szerkesztése volt a fő feladatom, de ezen kívül sok egyéb munkába is belefolytam.
- Milyen szakon végeztél?
-Az esztergomi főiskolán művelődésszervezés-kommunikáció szakon, filmes szakirányon. Imádom a régi magyar filmeket. Ezt a rajongásomat egyébként nagyon szeretném majd Csolnokon is kamatoztatni valamilyen filmklub keretében, mozi-délutánok, matinék szervezésével.
 Ezen kívül még milyen elképzeléseid vannak, hogyan fog kinézni a művelődési ház a te igazgatásod alatt?
- Alapvetően a már meglévő és működő szakköröket, klubokat semmiképp sem szeretném megváltoztatni. Nagyon tetszik, hogy Csolnok ennyire sokrétűen épít a meglévő sváb hagyományaira, hogy ennyi program, esemény nyugszik a német nemzetiségi mivoltra alapozva. Amit be szeretnék hozni, az talán majd egy varrószakkör, rendszeres bolhapiac, táncházas estek tánctanulással, több szabadtéri program. Jó volna a népi ünnepkör jeles napjait szélesebb körben is megülni, mint például Szent Iván napján egy tűzugrással, tábortűzzel, közös énekléssel, szalonnasütéssel egybekötött nagy közös tűzgyújtást a Heinrich-hegyen.
- Voltál már csolnoki rendezvényeket?
- Természetesen, voltam például a nőnapi műsoron és kiállításon, a Tracht Tag-on, vagy legutóbb a majálison a Bányász múzeumnál. Ide családostul, a párommal és az 5 éves kisfiammal mentünk. 
- És hogy érezted magad ezeken az összejöveteleken? Milyennek látod a csolnokiakat?
- Nagyon kedvesek, barátságosak, mindenkivel lehet beszélgetni. Emberközeliek ezek a rendezvények, amit én is szeretnék majd megőrizni és továbbvinni. Egyébként nem idegen számomra a falu, vannak csolnoki rokonaim, valamint tanítok angolt ovisoknak, kisiskolásoknak, vannak csolnoki kis tanítványaim is.
- Csolnokon nem lényegtelen szempont: beszélsz németül?
- Érettségiztem a nyelvből, de az utóbbi időben nem nagyon használtam, felelevenítésre szorul. De nem fog problémát jelenteni.
- A szabadidődet mivel töltöd?
- A családommal nagyon szeretünk túrázni, sajnos a Csolnok Ring idején épp kötött elfoglaltságom lesz, de a következő túrán biztosan ott leszünk. Ezen kívül nagy szerelmem még a lovaglás, most épp a kisfiamat tanítom lovagolni.
- Hosszabb távú terveid vannak már esetleg a művelődési házzal kapcsolatban?
- Igen, szeretnék belefolyni a helytörténet feldolgozásába, ezt nagyon érdekes és fontos feladatnak tartom. Jó volna együttműködésre hívni a környékbeli települések vezetőit, szorosabban együtt dolgozni a szomszédos falvak kultúrházaival akár közös programok szervezésével is. De bárki előtt nyitva a lehetőség, hogy ötleteivel, javaslataival segítse az itt élő közösség kulturális életének sokszínűségét, bármilyen elképzelést szívesen fogadok.
- Mik a művelődési ház legközelebbi programjai?
- Részt veszünk egy csolnoki asztallal a június 7-10. között megrendezésre kerülő ünnepi könyvhéten Esztergomban, ahol feladatunk a falu népszerűsítése, bemutatása lesz a csolnoki fellépőkkel együtt. A június 23-i hétvégére szeretném a már említett Szent Iván napi tűzugrást. Szokásos rendezvény a Falunapok, ennek előkészítésében már én is aktívan részt vettem. Aztán a nyár folyamán jó lenne legalább egy, de akár több bolhapiac is. Ősszel pedig bábszínházzal, író-olvasó találkozóval várjuk a látogatókat, ez utóbbin vendégünk lesz Vass Virág író, újságíró. Remélem, V. Kulcsár Ildikót is sikerül majd újra elhívni magunkhoz. Érdemes lesz figyelni a csolnoki oldalakat a Facebookon és a csolnok.blogspot.hu –t is, ezekre mindig felkerülnek majd az aktualitások.


Kedves csolnokiak, fogadjuk sok szeretettel ezt a szőke, esztergomi lányt, aki mostantól a Kossuth Lajos Művelődési Ház új igazgatója, segítsük munkáját a közösségünk érdekében!



2018. május 6., vasárnap

Egy korty derű


Május 3-án vendégünk volt a Kossuth Lajos Művelődési Házban V. Kulcsár Ildikó író, újságíró. aki ,,Egy korty derű" című előadásával járja az országot. Sőt, határainkon túlra is visz optimizmusából, életbölcsességéből.

V. Kulcsár Ildikót az olvasók elsősorban a Nők Lapjában megjelenő publicisztikáiból ismerhetik, állandó rovata a ,,Ne félj, mesélj", melyben élettapasztalatán túl pszichológus végzettségét is kamatoztatva ad tanácsot a hozzá forduló olvasóknak. Azt talán már kevesebben tudják róla, hogy férjével 5 gyereket neveltek fel, többszörös nagymama, a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével is kitüntetett író, családi mediátor, 11 könyv szerzője.

A közönségtalálkozó elsődleges mondanivalója az volt, hogy tekintsünk egy kicsit kívülállóként az életünkre, gondolkodjunk el azon, milyen kevés dolgon érdemes igazán bosszankodni, lássuk meg azt, ami igazán számít és örüljünk az apróságoknak is: lehet az akár egy váratlanul új erőre kapó orchidea, egy napsütéses délelőtt, egy csésze finom kávé.

Illusztrációként, aláfestésként több novelláját is meghallgathattuk, ezeket Kovács Dóra, a művelődési ház leköszönő igazgatója olvasta fel nekünk. A Moly Mari könnyei arról gondolkodtatott el bennünket, hogy nem az anyagi gazdagságon múlik a jól-létünk, valamint nekünk, nőknek sokszor tudtukon kívül is meg kell védenünk a férfiakat, hiszen (mint az köztudott) valójában ők a gyengébbik nem.

A Mennyország, Paradicsom utca aktualitását az anyák napja közelsége adta, ezt az írást megkönnyezte a közönség is, hiszen egy édesanyját korán elvesztő kislányról szól, aki levelet ír a mennyben lakó szerettének.

 Az írónő folyamatosan aktív kapcsolatban volt a közönségével, nem is maradt visszajelzés nélkül a nagyrészt női publikumtól. Mindannyian magunkra ismertünk a tipikus élethelyzetekben, az ismétlődő játszmákban. Tudjuk, hogy a férfiak mennyire nem hajlandóak beszélni a problémáikról, holott a visszafojtott lelki terhek egy idő után szinte törvényszerűen testi bajokban öltenek formát. Míg mi, nők találunk módot arra, hogy akár a testvérünkkel, anyukánkkal, barátnőnkkel, akár egy választott közösséggel kibeszéljük a gondjainkat, addig a férfiakat már kisfiú koruktól arra kondicionálja a társadalom, hogy a fiúk nem sírnak, minden baj csak katonadolog, ami elmúlik magától is.

Sajnos az idő elég rövidnek bizonyult, a majdnem 2 óra kevés volt arra, hogy minden novellát meghallgassunk, amivel Dóra készült, kimaradtak olyan fontos témák, mint a fiús anyák és lányos apák, valamint az író-olvasó találkozók jellemző befejezése, a kérdések feltétele és megválaszolása is elmaradt, de cserébe ígéretet kaptunk, hogy ha újra hívjuk, újra el fog jönni és akkor bepótoljuk az elmaradottakat.

A találkozó könyvvásárral és dedikálással zárult, reméljük, valóban lesz folytatás.