2014. március 14., péntek

Talpra magyar!

Idén nem túl szerencsésen szombatra esik március 15-e, így sajnos az iskolásoknak sem jár egy plusz szabadnap. Az iskolai ünnepélyt március 14-én délelőtt tartották meg a Kossuth Lajos Művelődési Házban.

A műsor a hatodik osztályosok munkáját dicséri, 5 szép szál legény olvasta fel 1848. március 15. történéseit, végigkövethettük az egyre duzzadó tömeg útját, a 12 pont megszületését, Petőfi Nemzeti dal szavalatát. (A vers kezdősora a hagyomány szerint Szikra Ferenc hatására megváltozott: amikor Szikra meglátta az eredeti kezdősort - Rajta magyar, hí a haza! -, azt a megjegyzést tette Petőfinek, hogy: „Barátom, elébb talpra kell állítani a magyart, azután rajta!”. Petőfi megfogadta a tanácsot és átírta a sort.) 

Zenés betétek és versek, versrészletek tarkították a történelmi események ismertetését.

Gyülekeznek az iskolások

A szereplők már lámpalázasak

Most pedig énekeljük el együtt a Himnuszt!

Ágoston Andi néni megörökíti a pillanatot

Feszült figyelem

Talpra magyar, hí a haza!

Legyen béke, szabadság és egyetértés.

Kulisszatitkok: részlet a szövegkönyvből.

Sokféle kokárdát láthattunk, ez például zseníliadrótból készült, egy elsős kisfiú viselte.

2014. február 24., hétfő

Meghívó borkóstolóra


A Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület szeretettel meghívja Önt

2014. február 28-án, 19 órai kezdettel a Bányász Művelődési Házban tartandó borkóstolóval egybekötött borbemutatóra.

Meghívott vendégünk:
a töki Kovács Pince

A belépődíj 2.900 Ft, mely tartalmaz egy 7 fajta borból álló borkóstolót, borkorcsolyát. A rendezvényen megvásárolhatók és megrendelhetők lesznek a Pincészet borai.
Újdonság!  Vásárolható a helyszínen kísérőjegy is, mely ásványvíz és borkorcsolya fogyasztását teszi lehetővé. Ára: 999 Ft.

Előzetes bejelentkezés szükséges!   Tel.: 20/9666-237

2014. február 23., vasárnap

Hurkafesztivál 2014

Idén februárban is sor került a hurkatöltők kedvenc fesztiváljára, bár most sajnos a csapatok nem neveztek nagy számban (2 társaság szállt harcba a legjobb hurka címéért), de legalább mindenki dobogós lehetett.
Újdonságként nem csak hurkát, hanem savanyúmájat, szalontüdőt, pecsenyét is kóstolhattak az érdeklődők.




Az alapanyagok

Reméljük, ez nem a hurkába ment


A teraszon folyt a lázas munka

A fiatalok legalább haladtak - a kötényt érdemes megnézni!

Főszakácsok egymás között - Parti Feri és Bóka Robi

Ezt meg kell tanácskoznunk!

Volt, aki a saját pecsenyéjét sütögette








A vendégek folyamatosan érkeztek már a délelőtti óráktól, hogy mikor mentek el az utolsó látogatók, én nem tudom, de már hajnalodhatott...


Csendélet mangalicasonkával




Meglepetésünkre betoppant Dr. Völner Pál államtitkár úr is, akinek Dezső bácsi tartott egy gyors tárlatvezetést a múzeumban, majd a polgármesterünk társaságában egy korai ebédet fogyasztottak el.


2014. február 17., hétfő

Dr.Prohászka Péter régész Csolnokon

Február 7-én a TÁMOP-os programok Nemzeti hagyományok, helytörténet sorozatának részeként az iskolásokhoz ellátogattak a Magyar Éremgyűjtők Egyesülete Esztergomi Csoportjának tagjai. Dr. Prohászka Péter régész és Csóka Ferenc egyesületi elnök tartottak vetített képes ismeretterjesztő előadást, melynek első részében a professzor úr vetette össze a filmélmények alapján a gyerekek képzeletében élő régész-képet a szakma mindennapi gyakorlatával, betekintést nyújtva a régészeti feltárás módszereibe, élményeibe. Összefoglalta a Kárpát-medencében illetve a mai Magyarország területén feltárt leletek kronológiáját a bronzkortól az államalapításig. A második részben Csóka Ferenc elnök úr beszélt a magyar történelem korszakainak pénzleleteiről, számos érdekességet osztva meg a gyerekekkel a pénzverés és -használat összefüggéseiről. Kiterjedt ismeretei révén nemcsak a különböző korok, uralkodók és személyiségek jelentőségéről hallhattunk információkat, de a fémek kémiai reakcióképességéről, a termények árértékéről és a búzasikér biológiai tulajdonságairól is szakszerű tájékoztatást kaptunk. A program végén a gyerekek kézbe vehették a különböző régi fém- és papírpénzeket, és kötetlen beszélgetés keretében feltehették kérdéseiket az előadóknak.
Ágoston Andrea

Hurkafesztivál


A  Csolnoki ,,Bányász Klub”
szeretettel meghívja Önt
és kedves családját

2014. február 22-én, 8 órai kezdettel
a Bányász Művelődési Házban rendezendő
Hurka ,,fesztiválra”,
ahol több csapat méri össze hurkakészítési tudását.
Csapatok még korlátozott számban jelentkezhetnek! Információ: 06(20)9666-237

Legyen a vendégünk! Várjuk sok szeretettel!
Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület


                          

2014. február 16., vasárnap

Éjszaka a múzeumban

A sváb bál vendégeinek lehetősége nyílt a Bányász múzeum megtekintésére, majd mangalica  és sonka-szalonna-kóstoló következett Parti Ferenc jóvoltából, amit a vendégek jófajta pálinkával öblíthettek le Zsoldos Imre és Szilágyi György saját "terméséből".
Fotók:Ágoston Andrea


Megyei Sváb bál
Jelentős rendezvénynek adott otthont Csolnok, a Német Nemzetiségi Önkormányzat rendezhette meg az idén a megyei Sváb bált.A beszédeket színvonalas műsor követte,melyben felléptek szólistáink,énekkaraink,zenekaraink,tánckarunk,mutatva,hogy milyen széles azoknak a köre,akik településünkön a nemzetiségi kultúrát ápolják.Az est folyamán lehetőség nyílt a Tájház és a Bányász múzeum megtekintésére.











2014. január 30., csütörtök

Pitti Katalin Csolnokon

Csolnokon tartott zenetörténeti előadást az általános iskola felső tagozatos tanulóinak Pitti Katalin opera énekesnő az Opera nagykövetei program keretében.Köszönjük szépen a gyönyörű virágokat Simonné Ilonkának !
Fotók :Ágoston Andrea





2014. január 26., vasárnap

A Magyar Kultúra Napja alkalmából rendezett programsorozat utolsó előadása


ELŐADÁS A MOLDVAI CSÁNGÓKRÓL


Pákozdi Judit újságíró, a Keresztszülők a Moldvai Csángómagyarokért Egyesület elnöke tartott a Művelődési Házban képes uti beszámolót  a moldvai csángókról,életükről,ételeikről.
Ha elindulunk Kelet felé, átkelünk a Király-hágón,átutazzuk egész Erdélyt,átkelve  az ezeréves határon, átszeljük a keleti  Kárpátokat,így  érkezünk meg a  moldvai dombvidékre,itt élnek elzártságban a moldvai  csángók. Moldva soha nem tartozott a történelmi Magyarországhoz, az itt élők évszázadokkal ezelőtt a Székelyföldről „csángáltak „ el erre a részre-innen ered a nevük-.
  Moldvában kb. kétszázezren  laknak katolikusok, akiket csángó magyarnak tekinthetünk,de  a nyelvújítás előtti  archaikus magyar nyelvet már csak  kb.48.000-en  beszélik ,a többiek nyelvileg elrománosodtak.
Az előadó beszélt a faluképről, az egyszerű házakat magas kerítés védi a kéretlen látogatóktól. A hitük erős, mély ,élő. Úton –útfélen megállnak a  feszületeknél ,betérnek templomukba egy imára,innen merítve erőt, folytatják az igen nehéz  munkát a földeken.  Ha valaki azt kérdezi tőlük,kik ők,azt mondják rá :Katolikusok. A  plébános román,a mise természetesen románul folyik,az öregek még tudják a magyar imákat,a fiatalok már sajnos  nem.
 A gyerekek az iskolában románul tanulnak,  több iskolában sikerült elérni e a Moldvai Csángó- magyarok  Szövetségének,hogy  ezeken a településeken iskolai oktatás keretében heti 3 órában /idegen nyelvként/magyarul tanulhassanak a gyerekek írni,olvasni. Leginkább azonban  délutáni és hétvégi foglakozások keretében ,tanítják  a gyerekeket  magyarul. A költségeket a Szövetség adományokból, elsősorban a keresztszülő programban résztvevők befizetéseiből fedezi. Bárki lehet keresztszülő,aki  jelentkezik a programba, és a kiválasztott gyermek taníttatására havonta 4000 forintot fizet be.
Pákozdi Judit bemutatta népművészetüket,gyönyörű szőtteseiket,majd étel készítési szokásaikról beszélt. A nagyon érdekes beszámolót étel kóstoló követte,megkóstolhattuk a „faszulyka levest” és a puliszkát. A tartalmas programot táncház követte.


A festmény egy felejthetetlen csángóföldi, pusztinai  látogatásunk emlékét idézi.
Kolonics P.: Hová mész csángó magyar?

2014. január 13., hétfő

Életmód klub

Az Életmód klub következő témája: 
Mi is az a paleolit táplálkozás?
Mitől más, mint a többi fogyókúra? Diéta, vagy életmód? A fogyáson túl milyen változást hoz a szervezetben? Alapvető tények és tévhitek a paleolit táplálkozással kapcsolatban.
Előadó: Posta Renáta, a Paleolit konyha hedonistáknak című könyv szerzője
Időpont: 2014. január 15. szerda, 17 óra
Helyszín: Kossuth Lajos Művelődési Ház klubterme