2015. november 28., szombat

Ősz Csolnokon

Az idei ősz is bővelkedett programokban Csolnokon.
Szeptember 5-én ünnepeltük a Bányásznapot, melynek folyamán először megemlékeztünk elődeinkről a temetőben, Ünnepi beszédet mondott Kolonics Péterné polgármester asszony. Majd a Bányász Múzeumban Wágner Ferenc, a Dorogi Bányász Szakszervezeti Szövetség elnöke szólalt fel, köszöntötte továbbá az egybegyűlteket Bérces József és Dr. Kalocsai Zoltán is a Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület nevében. Elénekeltük közösen a bányászhimnuszt a Wagenhoffer kórussal, meghallgattuk Szilágyi Szófia szavalatát, mindeközben pedig helyi gyűjtők és alkotók kiállítását tekinthettük meg.












További képek megtekinthetők a Bányász Egyesület facebook-oldalán.

Rögtön másnap, szeptember 6-án ünnepeltük a Betelepülési emléknapot. 300 éve már annak, hogy levéltári adatok szerint Csolnokra az első német családok beköltöztek. Erre emlékezve új, különleges emlékművet avattunk a Szent János parkban, majd szó szerint az egész falu területén különféle életképek mutatták meg a közönségnek, hogyan is éltek sváb és bányász elődeink. Mindenki bekapcsolódhatott a szőlőpréselésbe és a kukoricafosztásba is. Szerencsére gyönyörű időnk volt, így egész napra való elfoglaltságot jelenthetett mindenkinek ez a nap.












További képek megtekinthetők a Bányász Egyesület facebook-oldalán.

Sajnos az idei szüreti felvonuláson szeptember 26-án az időjárás nem kedvezett sem a fellépőknek, sem a résztvevőknek. A műsorok beszorultak a Művelődési házba, és az életképek sem tudták eredeti helyükön betölteni funkciójukat. A bátrabbak azért este ellátogattak a Mélyúti pincesorra, ahol erre az alkalomra gravírozott boros poharakba kaphatták a kóstolót, és megcsodálhatták a Jelzek egyesület látványkonyháját is.


A „Legszebb konyhakertek” verseny eredményhirdetése a műsor szünetében zajlott. Az első három helyezett került díjazásra. A verseny koordinátora, dr. Mayer Noémi, valamint Kolonics Péterné polgármester asszony adták át a díjakat. Csolnok legszebb konyhakertjének tulajdonosa Kocsis Jánosné, 2. helyezett László Sándor, míg a 3. helyet Hauszknecht Istvánné kapta. A szakmai zsűri különdíjat is kiadott Tingyela Vendel részére. Gratulálunk még egyszer a résztvevőknek és a díjazottaknak egyaránt.



Az őszi szezon lezárásaként a Jelzek Közösségfejlesztő Egyesület és a Bányász Hagyományőrző Egyesület közös mókázására került sor november 13-án, Márton napja alkalmából. Az este természetesen a liba és az ősz motívuma körül forgott, ennek jegyében tereltünk libát, morzsoltunk kukoricát kézzel és géppel, gurítottunk tököt, ütöttünk gumicsirkét. A vendégköszöntő pálinka, forralt bor, tea, sült gesztenye és pirítós segített megalapozni a hangulatot vacsoráig, amit érdemes volt kivárni, mert nagyon-nagyon finomra sikerült, köszönet érte Markos Norbinak és a Wágner húsboltnak. Ennyi bort kóstoltunk a Sabar-dűlő Borház boraiból: Badacsonyi Kékfrankos rozé 2015 (hordóminta), Balatoni Sauvignon blanc 2014, Badacsonyi Szürkebarát 2014, Badacsonyi Olaszrizling 2014 és Badacsonyi Cabernet sauvignon 2011. Közben -ahogyan tavaly is- Demeter Ervin énekelt és gitározott, akinek kiderült, hogy épp aznap volt a szülinapja, így kapott egy nagy közös köszöntőéneket az egybegyűltektől -na meg egy gitár alakú tortát.


A vacsora után táncmulatság vette kezdetét a Gramofon zenekarral, ami kifulladásig tartott. 














További képek megtekinthetők a Jelzek Egyesület facebook-oldalán.

2015. július 1., szerda

Borkóstoló -Tiffán Zsolt járt nálunk

Ismét borkóstolót tartottunk a Bányász Művelődési Házban, ezúttal Tiffán Zsolt, közismert villányi borász volt a vendégünk. Gyakorlott előadó lévén 2 és fél órás előadást tartott, megtudhattunk számos érdekességet a magyar bor marketingjéről, a villányi borvidékről, és természetesen a Tiffán borászatról is.  Nagyszerű (és drága :) ) borokat kóstolhattunk, mellesleg a borkorcsolyára sem lehetett panasz. A rendezvényen szép számmal vettek részt az érdeklődők, ami azt mutatja, hogy sok a borkedvelő és -értő ember a környéken. Megtisztelt bennünket Völner Pál képviselő úr és Horváth Szeder Gábor járási hivatalvezető is. Benkő Péter színművész felolvasással színesítette az estét.

De beszéljenek a képek /a fotókat készítette: Szabó Zoltán/:


















2015. május 26., kedd

Majális 2015

Bátran nevezhetjük már hagyományosnak a Bányász Művelődési Ház udvarán megtartott majálist, hiszen immár 3. éve ad helyszínt a kétnapos rendezvénynek. Ahogy azt már megszokhattuk, előző este közösen feldíszítettük a májusfát:



A díszítés közben Marlok Tamás zenélt harmonikán.


Az idén különösen színesre sikerült a májusfa, köszönhetően a sok segítő kéznek.


A napot közös szalonnasütés zárta.

Május elsején igen kellemes idő köszöntött ránk az időjósok rémisztgetése ellenére is, így aztán semmi akadálya sem volt a családi akadályversenynek. 





A Dog Sport Kutyaiskola ügyes kutyusokkal érkezett, a gyerekek nagy örömére.






A Csolnoki Polgárőr Egyesület tomboláján értékes kerékpárt lehetett nyerni.


A nagyteremben az esztergomi Féja Géza Közösségi Házban működő Írisz Fotóklub kiállítását tekinthették meg az érdeklődők, a kiállítást megnyitotta Kolonics Péter. Az egybegyűlteket köszöntötte a CSBHE nevében Dr. Kalocsai Zoltán, az Egyesület új elnöke.



Gondos Árpád jóvoltából rengeteg, főként közlekedéssel kapcsolatos retró játékot láthattunk a nagyteremben, és ami a legjobb volt, hogy bármelyiket nyugodtan ki lehetett próbálni!




 Az udvaron ugrálóvár és arcfestés várta a legkisebbeket.


A nagyobbak pedig kipróbálhatták magukat fafaragásban K. Kovács József segítsége mellett.


Senki nem maradhatott éhen, különböző titkos családi receptek alapján rotyogtak az üstökben a finomságok.

A végén az eső ugyan beleszólt egy kicsit a focimérkőzésbe, de így is sikerült végigjátszani a bajnokságot.



2015. május 14., csütörtök

Borkóstoló -Tiffán Zsolt

Újra borkóstoló lesz a Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület szervezésében.

A villányi borvidék egyik legnevesebb borásza, TIFFÁN ZSOLT hozza el hozzánk borait egy 7soros borkóstoló, borbemutató keretében.

A Tiffán család 1746 óta foglalkozik szőlő és bortermeléssel. Családjukban a bor tisztelete és szeretete, a borkészítés tudománya apáról fiúra hagyományozódott generációkon keresztül. Pincészetüket 1990-ben alapították. 1991-ben megkapták az ÉV BORTERMELŐJE díjat. Szőlőültetvényeik 20 hektáron a villányi borvidék legjobb fekvésű dűlőiben találhatók. Az itt termelt szőlőkből erős terméskorlátozással, korszerű pincészetben születnek hazai és nemzetközi versenyeken díjazott boraik.
      
   A borsor:
  • ·        Olaszrizling
  • ·         Rosé Cuvée
  • ·         Portugieser
  • ·         Régimódi Cuvée
  • ·         Principium
  • ·         Carissimae
  • ·         Elysium


Időpont: 2015. június 5. Péntek, 19 óra
Helyszín: Bányász Művelődési Ház Csolnok, Szent Borbála u. 5.
Támogatói jegy ára: 5.990 Ft, ami a 7tételes borsoron kívül borkorcsolyát is tartalmaz.


FONTOS! A rendezvényre előzetes bejelentkezés szükséges a korlátozott számú hely miatt. Érdeklődni és jelentkezni lehet a 06(70)315-4809-es számon Nágel Zsuzsannánál.



2015. május 8., péntek

Parázsfuvolácska -operafoglalkozás

Április 27-én nálunk járt Temesi Mária operaénekes, operanagykövet, hogy az érdeklődő gyerekeknek és felnőtteknek bemutassa Mozart Varázsfuvola operájának gyerekekre átírt változatát, a Parázsfuvolácskát. Nyilván nem titkolt cél, hogy a gyerekek ezen az átírt művön keresztül megszeressék az eredeti Mozart-operát, amely egyébként már önmagában is mesés, varázslatos történettel bír.
A Parázsfuvolácskát az Erkel Színház színpadán játszották, új környezetbe, egy cirkuszba helyezve a történetet, ahol Sarastro az igazgató. A szöveget Laczkfi János írta át a gyerekek számára.


Az operafoglalkozás ideje alatt Temesi Mária kivetítőn bemutatta a színházi előadásból a jellemző szereplőket, a leghíresebb áriákat, kommentárjában kifejtve a fő mozgatórugóikat, és azt is elárulta, hogy a zene eszközeivel hogyan lehet a jellemeket ábrázolni.



A művésznő 2 tanítványát is magával hozta, akik Tamino és Pamina szerepében egy-egy áriát élőben is előadtak, zongorán kísért Málnai József.


Sajnos a foglalkozáson szinte csak alsósok vettek részt (nyilván ebben közrejátszott az előadás kora délutáni kezdési időpontja is), jó lett volna, ha több felnőtt és nagyobb gyerek is el tudott volna jönni, hiszen nagyon érdekes, szemléletes volt az operanagykövet prezentációja, alkalmas volt arra, hogy felkeltse az érdeklődést a Varázsfuvola iránt azok számára is, akik azelőtt még nem hallották, nem ismerték a művet.

Az alábbi videón kis ízelítőt kaphatunk az Erkel Színház-béli előadásból.


2015. április 20., hétfő

Majális 2015

A Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület szeretettel meghívja Önt és családját a
2015. május 1-jén tartandó majálisra

a Bányász Művelődési Háznál.

Várható programok:

Április 30-án este 18 órától májusfa díszítése és felállítása, szalonnasütés zeneszó mellett.

Május 1-jén zenés ébresztés, sorverseny gyerekeknek és családoknak, táncbemutató és az immár a hagyományos Majális Focikupa várja az érdeklődőket amatőr csapatok részvételével a művelődési ház melletti focipályán.

Aki éhes, választhat kolbász, virsli, hot dog, hamburger, fagylalt, halászlé és gulyás közül,  amit többféle csapolt sörrel lehet leöblíteni.
Kézműves sajt kóstolható és vásárolható.
Egész nap ugrálóvár működik a gyerekek örömére.
A Bányászmúzeum kiállítása a rendezvény ideje alatt ingyenesen tekinthető meg.

A részletes programokat később tesszük közé.