2014. június 8., vasárnap

Ubstadti diákcsere

Iskolánk képviseletében 19 gyerek és 4 felnőtt indult útnak május 11-én este, hogy egy szűk, de annál eseménydúsabb hetet töltsön partnertelepülésünkön, Ubstadt-Weiherben.
A két település diákjai 2003 óta évenkénti váltásban látogatják egymást. A csereprogram során a vendégek mindig családoknál kapnak elhelyezést, a napok nagy részét azonban a látogató és fogadó gyerekek közösen töltik el az iskola által szervezett programokon.
Ubstadti tartózkodásaink elengedhetetlen részét képezik a délelőtti óralátogatások, egy szívélyes fogadás a Polgármesteri Hivatalban, egy finom vacsora a Partnerkapcsolati Egyesület rendezésében a Hardtsee partján, illetve a kísérő tanárok közös vacsorája a vendéglátó tantestület tagjaival.

Ezen kívül változatos ismeretterjesztő és szabadidős programokban is részünk volt. Többek között megtekinthettük:

- a sinsheimi Wirsol Rhein-Neckar-Arenát, ahol szakavatott vezető mutatta be nekünk a stadion nézők által nem látogatható területeit is
- a hambrückeni élőhely-, természet- és fajvédelmi központot, amelynek elkötelezett munkatársai a közélet minden szintjén kiállnak a gyakorlati természetvédelemért, a gyerekeknek pedig testközelbe hozzák a legfurább állatfajokat is
- a stuttgarti tartományi parlamentet, ahol interaktív játék során az egyes frakciók képviselőinek bőrébe bújva a gyerekek megismerhették a parlament működését, és az egykori tartományi belügyminiszter, Rech úr is külön megtisztelte a magyar csoportot látogatásával
- Berwartstein várát, ahol kiderült, mit takar a Pfalz földrajzi elnevezés, miben állt a vörös homokkőbe vájt sziklavárak középkori jelentősége, és ki volt a rettegett Hans Trapp
- a pfalzi Bioszféraházat, melynek multimédiás kiállítása a homokkőtől kezdve a patakokon, tavakon át a gyümölcsöskertekig bemutatja a bioszférarezervátum alapvető és különleges vonatkozásait, szabadtéri részlege pedig érdekességekben bővelkedő sétát kínál a fák lombkoronaszintjén, óriáscsúszdával jutalmazva meg a kitartó fiatalokat. Végül egy solymászbemutatót is láthattunk, ahol a 19 éves sas bravúros röptékkel tréfálta meg a nézőket.

A tartalmas hét alatt a gyerekek is jól összebarátkoztak egymással, és szép élményekkel gazdagodva tértek vissza Csolnokra.
Ágoston Andrea







2014. május 6., kedd

Antonio Ceolan:Ausflug nach Csolnok

Ausflug nach Csolnok der B-Jugend SG Ubstadt-Weiher


Die B-Jugend freute sich schon seit dem Oktober 2013 auf das kommende Highlight in unserer Partnergemeinde Csolnok in Ungarn. Die Reise wurde am 01.05.2014 dank unserer großzügigen Spendern Holz Kunz, Gerhard Ulm, Fliesen König, Betonpumpendienst Simonis, Schreinerei Ganninger, Hagenmeier und Kößler GmbH Bosch Car Service, Getränke Bader, 1a-Autoservice Auto Eckstein, A&P Baumaschinen, Wiedemann Orthopädie-Schuhtechnik GmbH, Pro Win Jasmin Konrad, Förderverein Csolnok Vertreten durch Dr. Harald Göbel und der Gemeinde Ubstadt-Weiher, angetreten.
Startschuss war am 01.05. um 01:30 Uhr. Hier nahmen uns unsere Busfahrer Volker Walther und Harald Faltermann in Empfang. Ankunft in Csolnok war um 16:00 Uhr, wo wir sehr herzlich empfangen wurden von Bürgermeister József Tafferner „Dodo“, Melinda Kolonics,Gemeinderätin und  von  Ferenc Gacsai Vorsitzender des Csolnoker Freizeit- und Fußballvereins  und von Adam Vígh .

Nach kurzem einchecken in der für uns vorbereiteten Sporthalle ging es mit dem Bus zum 1. Maifest ans Bergwerkmuseum. Hier wurden schon erste Freundschaften geknüpft, bei einem Teller echten ungarischen Gulasch. Im Anschluss nahmen wir noch ein Sonnenbad auf dem Sportplatz von Csolnok und wohnten einem Spiel ihrer AH bei. Auch wir bestritten noch eine sportliche Wanderung durch den Wald zurück zu unserer Unterkunft. Hier ging das Licht für alle Beteiligten um Mitternacht aus. Nach einem Brüller von der Tribüne: „ Aufwachen“ von unserem Trainier Toni war der Tag um 06:30 Uhr angebrochen. Um 07:30 Uhr waren wir dann alle vollzählig in der Mensa der Grundschule eingetroffen. An dieser Stelle möchten wir uns rechtherzlich an das Team von Frau Wágnerné Klára bedanken. Das Team von Frau Wágnerné Klára stellte uns an allen 3 Tagen ein umfangreiches und leckeres Buffet zur Verfügung. Gesättigt empfing uns unsere Reiseleiterin Mónika und unsere 2. Mittlerweile ins Herz geschlossene Busfahrer Harald und Volker. Mónika führte uns von Csolnok nach Budapest. Unsere Reiseleiterin schaffte es uns die Geschichte von Ungarn, Budapest und den Donauschwaben erfrischend und spannend rüberzubringen. Budapest zog uns durch die alten beeindruckenden Bauten, Denkmäler und den noch atemberaubenden Frauen in seinen Bann. Nach einer Stunde Freizeit in Budapest fuhren wir um 17:00 Uhr nach Dorog wo wir in einer Pizzeria zum Abendessen eingeladen wurden. Gegen 20:00 Uhr verabschiedeten uns Melinda und Ferenc in unsere Schlafkojen. Da am nächsten Morgen ein sportlicher Tag auf uns wartete, gingen wie gewohnt um 24:00 Uhr die Lichter aus. Am Samstag durfte unser „Mister muscle“ Niklas Dauer mit seinem Löwengebrüll „Aufstehen“ die Meute wecken. Nach dem Frühstück wärmten wir unsere Muskeln mit einem 4 Kilometermarsch auf. Am Sportplatz angekommen begannen wir die Idee der Partnerschaft von Csolnol und Ubstadt-Weiher Menschen einander näher zu bringen umzusetzen. An diesem Tag wurden wir nicht nur Sieger, das von Csolnok ausgetragenen Fußballturnier mit 4 Mannschaften, sondern gewannen auch viele neue Freundschaften. Diese werden bereits durch soziale Netzwerke wie z.B. Facebook und Whatsapp gepflegt. Nach dem Turnier wurden wir Zeuge, dass die verschiedenen Sprachen keine Hindernisse darstellten einander zu kommunizieren. Das wurde beim Laser Tag mit gemischten Mannschaften eindrucksvoll bewiesen.
Der sehr sonnige Tag, endete mit einem kulturellen Besuch im „Deutschen Haus“ in Dorog. Hier wurden wir von der Vorsitzenden Melinda Kolonics herzlichsten begrüßt und zu einem Abendessen mit Cordon Bleu, Reis und Bratkartoffeln eingeladen. Auch bekamen wir die Gelegenheit die Geschichte der Donauschwaben näher kennen zu lernen. An dieser Stelle möchten wir bestätigen, dass Melinda ihre Aufgabe mit sehr viel Herzblut und Liebe erfüllt. Dies durften wir auch, mit einem Gedicht, im Gästebuch festhalten.
Am letzten Tag durfte unsere „Maschine“ Andreas Bräutigam, der im entscheidenden letzten Spiel des Turniers, mit einem Überschallschuss das Spiel zum 3:0 beendete, die Mannschaft um 06:30 Uhr wecken. Danach ging alles sehr schnell: 07:30 Uhr Frühstück, 08:00 Uhr Reinigung der Schlafstätte, 08:30 Uhr Verabschiedung, 08:45 Uhr Abfahrt und 22:15 Uhr Ankunft. Alle Teilnehmer kamen wohlbehalten nach Hause.

Abschließend wollen wir uns mit einer dicken Umarmung bei Dodo, Melinda, Ferenc, Ádám, Bálint und der Gemeinde Csolnok für die sehr schönen 4 Tage bedanken.

Eure SG Ubstadt-Weiher B-Jugend
Antonio Ceolan


2014. május 3., szombat

Nemzetközi ifjúsági labdarúgótorna

Május 1-én fiatal focisták érkeztek testvér településünkről, Ubstadt -Weiherből hozzánk.Színvonalas programot szerveztünk számukra,viszonozva a sok kellemes élményt és gesztust,melyben a mi focistáinknak is sokszor részük volt Németországban.Csütörtökön a Bányász Művelődési Háznál rendezett majálison vettek részt,majd pénteken Budapest látnivalói varázsolták el őket.Szombaton került megrendezésre a focitorna,négy csapat részvételével,a csolnoki és a német csapaton kívül,Tardos és Tát csapata játszott.Színvonalas mérkőzéseket láthattunk,a torna végeredménye:
I.Ubstadt -Weiher
II.Tát
III.Tardos
IV.Csolnok
Az eredményhirdetés után a csapat edzője Antonio Ceolan méltatta a szervezést és hangsúlyozta ,hogy a települések közötti partnerkapcsolat  csak akkor működik,ha a fiatalok is részesei annak.A sport kiváló lehetőség arra,hogy a fiatalok megismerjék egymást .

2014. április 23., szerda

Majális

A Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület szeretettel meghívja Önt és családját a
2014. május 1-jén tartandó majálisra
a Bányász Művelődési Háznál.



Programok:

Április 30-án este 18 órától májusfa díszítése és felállítása, szalonnasütés

Május 1-jén reggel zenés ébresztés, majd a zenészek fogadása 8 órától.

9 órától kezdődik a móka: lesz ügyességi sorverseny gyerekeknek és családoknak rengeteg édes nyereményért, közben kutyás bemutatóval érkezik a Dog Sport csapata, majd terveink szerint 14 órától kezdődik amatőr csapatok részvételével a Majális Focikupa a művelődési ház melletti focipályán.
2 meccs között zumba-bemutató tart a Dimenzió táncegyüttes, a zumbázásba bárki bekapcsolódhat, aki szeretné egy kicsit megmozgatni fáradt tagjait. Priegl Éva növendékei sváb táncokkal szórakoztatják a nagyérdeműt

- aki éhes, választhat kolbász, virsli, hot dog, hekk, hamburger, fagylalt, halászlé és gulyás közül, kinek-kinek kedve szerint, amit többféle csapolt sörrel lehet leöblíteni
- Kovács József fafaragást tanít a gyerekeknek
- kézműves sajt, termelői bor (Kovács Pince) kóstolható és vásárolható
- egész nap ugrálóvár működik a gyerekek örömére
- a Bányászmúzeum kiállítása a rendezvény ideje alatt ingyenesen tekinthető meg 



A rendezvényt Csolnok Község Önkormányzata és a Csolnoki Német Nemzetiségi Önkormányzat támogatja

2014. április 1., kedd

Hochdeutsch és Mundart

Március 28-án iskolánk is képviseltette magát Mosonmagyaróváron a  német nemzetiségi iskolák regionális vers- és prózamondó versenyén.
Az eredmények:

Hoztunk néhány képet is:


















2014. március 29., szombat

Gyümölcsfát ültettek az iskolások

Nagy sikere van az iskolások körében a tankertnek, igazán izgalmas látni a munkánk gyümölcsét szó szerint és átvitt értelemben is. A gyerekek szorgalmasan ásnak, vetnek, szüretelnek, éppen minek van itt az ideje.
A múlt héten a negyedikesek, a hatodikosok és a hetedikesek gyümölcsfákat ültettek, melyeket a Tarkövi kertészet ajánlott fel. A munkát Szilágyi György irányította.








2014. március 22., szombat

Pályázati felhívás

PÁLYÁZATI FELHÍVÁS

A Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület pályázati felhívása a csolnoki Bányász Művelődési Házban vendéglátó egység bérleti jogviszony keretében történő üzemeltetésére.

Ajánlatkérő adatai:
Megnevezése:             Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület
Képviseli:                   Baranyai Lőrinc  elnök
Címe:                          2521 Csolnok, Szent Borbála utca 5.                       
Telefon:                      06-30-295-3695
E-mail:                        lorincbaranyai64@gmail.com

A pályázat tárgya:
A csolnoki Bányász Művelődési Házban (2521 Csolnok, Szent Borbála utca 5.)   vendéglátó egység öt éves, határozott idejű bérleti jogviszony keretében történő üzemeltetése.

A pályázati részletes feltételeket az ajánlatkérő által összeállított Pályázati Dokumentáció tartalmazza.

A Pályázati Dokumentáció az ajánlatkérő elérhetőségein megrendelhető. A Pályázati Dokumentáció díja 2.000,-Ft, amelyet az átvételkor kell megfizetni.

Pályázatot kizárólag az nyújthat be, aki a Pályázati Dokumentációt megvásárolta.

A pályázati határidő: 2014. március 31. 18:00 óra

A pályázatok bontása: 2014. március 31. 18:00 óra, Bányász Művelődési Ház (2521 Csolnok, Szent Borbála utca 5.)

A pályázatok bontása nyilvános.

Eredményhirdetés időpontja: 2014. április 2.  18:00 óra, Bányász Művelődési Ház (2521 Csolnok, Szent Borbála utca 5.)

A pályázatokat az ajánlatkérő elnöksége bírálja el.

Ajánlatkérő fenntartja magának a jogot a pályázati eljárás indokolás nélküli eredménytelenné nyilvánításra.

Csolnok, 2014. március 20.

                                                                                       Baranyai Lőrinc

                                                                                               elnök

2014. március 16., vasárnap

Ünnepi koncert a Kossuth Lajos Művelődési Házban

Ünnepi koncertre invitált bennünket a Fúvós zenekar plakátja a művelődési házba. A zord időjárás ellenére sokan eleget is tettünk a meghívásnak és ismét színvonalas produkciónak voltunk részesei.A zenekar jóvoltából Csolnokon is megünnepeltük március 15-t. Többek között a következő darabokkal idézték fel a forradalom napjait:

  • Johann Strauss: Éljen a magyar! 
  • Brahms: V.magyar tánc 
  • Hidas Frigyes: Magyar dal és tánc 
  • Erkel Ferenc: Hunyadi induló 
A zeneszámok között Baumann Barbara segített visszaemlékezni az 1848-as forradalom főbb eseményeire. 
Vezényelt: Fódi János és Mezei Zoltán
Köszönjük szépen az ünnepi koncertet !

2014. március 14., péntek

Talpra magyar!

Idén nem túl szerencsésen szombatra esik március 15-e, így sajnos az iskolásoknak sem jár egy plusz szabadnap. Az iskolai ünnepélyt március 14-én délelőtt tartották meg a Kossuth Lajos Művelődési Házban.

A műsor a hatodik osztályosok munkáját dicséri, 5 szép szál legény olvasta fel 1848. március 15. történéseit, végigkövethettük az egyre duzzadó tömeg útját, a 12 pont megszületését, Petőfi Nemzeti dal szavalatát. (A vers kezdősora a hagyomány szerint Szikra Ferenc hatására megváltozott: amikor Szikra meglátta az eredeti kezdősort - Rajta magyar, hí a haza! -, azt a megjegyzést tette Petőfinek, hogy: „Barátom, elébb talpra kell állítani a magyart, azután rajta!”. Petőfi megfogadta a tanácsot és átírta a sort.) 

Zenés betétek és versek, versrészletek tarkították a történelmi események ismertetését.

Gyülekeznek az iskolások

A szereplők már lámpalázasak

Most pedig énekeljük el együtt a Himnuszt!

Ágoston Andi néni megörökíti a pillanatot

Feszült figyelem

Talpra magyar, hí a haza!

Legyen béke, szabadság és egyetértés.

Kulisszatitkok: részlet a szövegkönyvből.

Sokféle kokárdát láthattunk, ez például zseníliadrótból készült, egy elsős kisfiú viselte.

2014. február 24., hétfő

Meghívó borkóstolóra


A Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület szeretettel meghívja Önt

2014. február 28-án, 19 órai kezdettel a Bányász Művelődési Házban tartandó borkóstolóval egybekötött borbemutatóra.

Meghívott vendégünk:
a töki Kovács Pince

A belépődíj 2.900 Ft, mely tartalmaz egy 7 fajta borból álló borkóstolót, borkorcsolyát. A rendezvényen megvásárolhatók és megrendelhetők lesznek a Pincészet borai.
Újdonság!  Vásárolható a helyszínen kísérőjegy is, mely ásványvíz és borkorcsolya fogyasztását teszi lehetővé. Ára: 999 Ft.

Előzetes bejelentkezés szükséges!   Tel.: 20/9666-237

2014. február 23., vasárnap

Hurkafesztivál 2014

Idén februárban is sor került a hurkatöltők kedvenc fesztiváljára, bár most sajnos a csapatok nem neveztek nagy számban (2 társaság szállt harcba a legjobb hurka címéért), de legalább mindenki dobogós lehetett.
Újdonságként nem csak hurkát, hanem savanyúmájat, szalontüdőt, pecsenyét is kóstolhattak az érdeklődők.




Az alapanyagok

Reméljük, ez nem a hurkába ment


A teraszon folyt a lázas munka

A fiatalok legalább haladtak - a kötényt érdemes megnézni!

Főszakácsok egymás között - Parti Feri és Bóka Robi

Ezt meg kell tanácskoznunk!

Volt, aki a saját pecsenyéjét sütögette








A vendégek folyamatosan érkeztek már a délelőtti óráktól, hogy mikor mentek el az utolsó látogatók, én nem tudom, de már hajnalodhatott...


Csendélet mangalicasonkával




Meglepetésünkre betoppant Dr. Völner Pál államtitkár úr is, akinek Dezső bácsi tartott egy gyors tárlatvezetést a múzeumban, majd a polgármesterünk társaságában egy korai ebédet fogyasztottak el.