2016. május 15., vasárnap

Majális 2016

A majális igazi családi rendezvénnyé nőtte ki magát az évek során a Bányász Művelődési Ház udvarán. Ez egy olyan esemény, ahol kicsik és nagyok egyaránt megtalálják a maguk szórakozását. Van, akit a kellemes társaság, másokat a jóízű ételek vonzanak (Fleischmann Dezső bácsi családja és Szilágyi Gyuri is nagyon finomat főztek az üstökben), megint mások azért járnak évről évre vissza, mert a gyerekeket nyugodt szívvel szem elől lehet téveszteni hosszabb-rövidebb időre, egész biztosan találnak maguknak elfoglaltságot.
Szerencsés módon az idei majális éppen hétvégére esett, és a mostanában szokásos esős időjárás is megkegyelmezett a csolnoki majálisozóknak. Szép számmal gyűltünk össze már a májusfa felállítására is, majd az elsejei programok még több látogatót vonzottak. 



Kicsik és nagyok együtt kötik a színes szalagokat a fára




És végre áll!

Tábortűz és szalonnasütés (a hozzávalókat a CSBHE biztosította)

Az esti hangulathoz a zenét A két gitáros és a kutya nevű formáció biztosította


Gondos Árpi modelljei sem maradhattak kiállítás nélkül

A sorversenyen jó sok édességet lehetett nyerni

Hagyományos módon vendégül láttuk a dorogi szakszervezeti tagokat

K. Kovács Józsi kis fafaragó tanítványai

Egész nap ingyen ugrálóvárazhattak a kicsik





A focimeccseket mindig nagy szurkolótábor kíséri figyelemmel -idén a CSBHE csapata lett a nyertes

2016. március 29., kedd

Élet a Bányász Hagyományőrző Egyesületben

A Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület a jelenlegi formájában 2012 óta létezik. A falu közössége elsősorban a rendezvények sokaságában veheti észre az Egyesület működését, hiszen azóta van igazán újra élet a Bányász Kultúrban, amióta a CSBHE rendszeresen szervez borkóstolókat, gasztrofesztiválokat, elmaradhatatlan a majális, a Borbála-nap és a bányásznap. 
Ezeket az eseményeket egyre több helyi és nem falubeli látogatja, sőt, néha egészen messziről is eltalálnak ide az éppen Csolnokon járó turisták, vendégek. Nagyon örülünk annak, hogy híre van, számon tartják az Egyesület programjait, és bátorítunk mindenkit, hogy lépjen be tagjaink sorába. Vegyen részt a szervezésben, kivitelezésben, örüljön együtt velünk egy-egy jól sikerült rendezvény után és érezze jól magát azokon.
A CSBHE aktuális programjairól első kézből tájékozódhatnak a csolnoki kábeltévéből, a csolnoki újságból és annak virtuális változatából (csolnok.blogspot.hu), valamint a közösségi oldalainkról (https://www.facebook.com/groups/csbhe és csbhe.hu)

Néhány kép a legutolsó rendezvényünkről, melyen a kesztölci Szivek Pincészetet láttuk vendégül:





Legközelebb találkozunk április 30-án és május elsején, a hagyományosan 2 napos majálisunkon.

Kocsonyafesztivál 2015

Képes beszámoló

Az idei kocsonyafesztiválon sajnos elég kevés csapat indult, a fiatalok az utolsó pillanatban mondták vissza a részvételüket -talán megriadtak a nagytudású ellenfelektől, nem tudjuk :) A részvevő csapatok száma így 4 maradt.
Most is, ahogy már a korábbi években, ahány csapat, annyiféle kocsonya készült. Ki füstölt húsból, ki alaposan bezöldségelve főzte, mindenkinek megvolt a saját titkos, jól bevált receptje.
A szombati napon rotyogott a tűz a fazekak, üstök alatt:







Vasárnapra meg is dermedt mind. Bárki megkóstolhatta és akár el is vihette a kész kocsonyákat, a szervezők a korábbi évek tapasztalataiból kiindulva már felkészültek rá, hogy sokan több tányérral is hazavisznek a remegő finomságokból.
A legjobb kocsonyának járó díjat végül Szilágyi Gyuri csapata nyerte el, melyet Kolonics Péterné polgármester asszony adott át.









2016. március 5., szombat

Borkóstoló Szivek Pince


A Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület
szeretettel meghívja Önt

2016. március 25-én, 19 órai kezdettel a Bányász Művelődési Házban tartandó borkóstolóval egybekötött borbemutatóra.

Meghívott vendégünk:
Szivek Pince (Kesztölc)
„Vajon az esztergomi érseknek hogyan készülhetett a bor?
Ezt szeretnénk megmutatni ma.”

A belépődíj 1.900 Ft, mely tartalmaz egy 7 fajta borból álló borkóstolót + borkorcsolyát. Kapható lesz a helyszínen kísérőjegy is, mely ásványvíz és borkorcsolya fogyasztását teszi lehetővé. Ára: 699 Ft.

FONTOS! A rendezvényre előzetes bejelentkezés szükséges. Érdeklődni és jelentkezni a 06(70)315-4809-es számon lehet Nágel Zsuzsannánál.
Várjuk sok szeretettel! 


   

2016. január 20., szerda

Kocsonya fesztivál 2016


A Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület
szeretettel meghívja Önt
és kedves családját

2016. január 30-án és 31-én
a Bányász Művelődési Házban rendezendő
Kocsonya fesztiválra.

Szombaton fortyognak a kondérok, főnek a kocsonyák, az érdeklődőket szívesen látjuk meleg itallal, zsíros kenyérrel, pogácsával és szalonnasütési lehetőséggel.

Vasárnap pedig a nagyközönség elé tárják a kocsonyafőző csapatok a kész finomságokat, melyet szigorú, ámde éhes zsűri fog elbírálni 11 órától. A zsűri elnöke Kolonics Péterné polgármester asszony lesz.

Tettre kész csapatok jelentkezhetnek még Dr. Kalocsai Zoltán CSBHE elnöknél: 06(30)228-0878.

Kóstolja meg az egyedülálló, utánozhatatlan, páratlan
csolnoki kocsonyát!

A Telepi Kocsma a rendezvény teljes ideje alatt üzemel!


2015. november 28., szombat

Ősz Csolnokon

Az idei ősz is bővelkedett programokban Csolnokon.
Szeptember 5-én ünnepeltük a Bányásznapot, melynek folyamán először megemlékeztünk elődeinkről a temetőben, Ünnepi beszédet mondott Kolonics Péterné polgármester asszony. Majd a Bányász Múzeumban Wágner Ferenc, a Dorogi Bányász Szakszervezeti Szövetség elnöke szólalt fel, köszöntötte továbbá az egybegyűlteket Bérces József és Dr. Kalocsai Zoltán is a Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület nevében. Elénekeltük közösen a bányászhimnuszt a Wagenhoffer kórussal, meghallgattuk Szilágyi Szófia szavalatát, mindeközben pedig helyi gyűjtők és alkotók kiállítását tekinthettük meg.












További képek megtekinthetők a Bányász Egyesület facebook-oldalán.

Rögtön másnap, szeptember 6-án ünnepeltük a Betelepülési emléknapot. 300 éve már annak, hogy levéltári adatok szerint Csolnokra az első német családok beköltöztek. Erre emlékezve új, különleges emlékművet avattunk a Szent János parkban, majd szó szerint az egész falu területén különféle életképek mutatták meg a közönségnek, hogyan is éltek sváb és bányász elődeink. Mindenki bekapcsolódhatott a szőlőpréselésbe és a kukoricafosztásba is. Szerencsére gyönyörű időnk volt, így egész napra való elfoglaltságot jelenthetett mindenkinek ez a nap.












További képek megtekinthetők a Bányász Egyesület facebook-oldalán.

Sajnos az idei szüreti felvonuláson szeptember 26-án az időjárás nem kedvezett sem a fellépőknek, sem a résztvevőknek. A műsorok beszorultak a Művelődési házba, és az életképek sem tudták eredeti helyükön betölteni funkciójukat. A bátrabbak azért este ellátogattak a Mélyúti pincesorra, ahol erre az alkalomra gravírozott boros poharakba kaphatták a kóstolót, és megcsodálhatták a Jelzek egyesület látványkonyháját is.


A „Legszebb konyhakertek” verseny eredményhirdetése a műsor szünetében zajlott. Az első három helyezett került díjazásra. A verseny koordinátora, dr. Mayer Noémi, valamint Kolonics Péterné polgármester asszony adták át a díjakat. Csolnok legszebb konyhakertjének tulajdonosa Kocsis Jánosné, 2. helyezett László Sándor, míg a 3. helyet Hauszknecht Istvánné kapta. A szakmai zsűri különdíjat is kiadott Tingyela Vendel részére. Gratulálunk még egyszer a résztvevőknek és a díjazottaknak egyaránt.



Az őszi szezon lezárásaként a Jelzek Közösségfejlesztő Egyesület és a Bányász Hagyományőrző Egyesület közös mókázására került sor november 13-án, Márton napja alkalmából. Az este természetesen a liba és az ősz motívuma körül forgott, ennek jegyében tereltünk libát, morzsoltunk kukoricát kézzel és géppel, gurítottunk tököt, ütöttünk gumicsirkét. A vendégköszöntő pálinka, forralt bor, tea, sült gesztenye és pirítós segített megalapozni a hangulatot vacsoráig, amit érdemes volt kivárni, mert nagyon-nagyon finomra sikerült, köszönet érte Markos Norbinak és a Wágner húsboltnak. Ennyi bort kóstoltunk a Sabar-dűlő Borház boraiból: Badacsonyi Kékfrankos rozé 2015 (hordóminta), Balatoni Sauvignon blanc 2014, Badacsonyi Szürkebarát 2014, Badacsonyi Olaszrizling 2014 és Badacsonyi Cabernet sauvignon 2011. Közben -ahogyan tavaly is- Demeter Ervin énekelt és gitározott, akinek kiderült, hogy épp aznap volt a szülinapja, így kapott egy nagy közös köszöntőéneket az egybegyűltektől -na meg egy gitár alakú tortát.


A vacsora után táncmulatság vette kezdetét a Gramofon zenekarral, ami kifulladásig tartott. 














További képek megtekinthetők a Jelzek Egyesület facebook-oldalán.