2017. április 17., hétfő

Majális 2017

A Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület szeretettel meghívja Önt és családját a
2017. május 1-jén tartandó majálisra
a Bányász Művelődési Háznál.
Programok:
            Április 30-án délután 14 órától nyitjuk meg kapuinkat. 18 órától díszítjük és felállítjuk a májusfát, utána tábortűznél szalonnát sütünk. A sütögetéshez valókat a gyerekeknek az Egyesület biztosítja. A zenét szolgáltatja a májusfa felcicomázása idején az Alte Kameraden, a szalonnasütés alatt pedig a Recyclers, majd Janovich István szórakoztatja a nagyérdeműt.
           
Május 1-jén reggel zenés ébresztéssel veszi kezdetét a majális.

Délelőtt 10 órától sorverseny várja a gyerekeket és a családokat rengeteg édes nyereményért.  13 órától az immár hagyományos Majális Focikupa veszi kezdetét amatőr csapatok részvételével a művelődési ház melletti focipályán. Fellép a Dimenzió táncegyüttes is.

14 órától ünnepélyesen felavatjuk a szép új tetőt, beszédet mond Kolonics Péterné polgármester.

Aki éhes, mindkét napon választhat kolbász, grillezett húsok, hot dog, sült hal, hamburger, sült krumpli közül, amit többféle csapolt sörrel lehet leöblíteni. Hétfőn finom gulyást is főzünk. Az édesszájúakat fagylalt várja. A rendezvény ideje alatt többféle termelői termék kóstolható és vásárolható.

A kicsiknek játszósarokkal és ingyenes ugrálóvárral kedveskedünk mindkét napon.

A Csolnoki Polgárőr és Önkéntes Tűzoltó Egyesület tomboláján nagyértékű ajándékot lehet nyerni!


A belső felújítás után megújult Bányászmúzeum kiállítása a rendezvény ideje alatt ingyenesen látogatható.


2017. január 19., csütörtök

Borbála napok Dorog térségében


A  Szent Borbála nap megünneplése 2016-ban is a hagyományoknak megfelelően került sor a dorogi régióban. A templomokban mindenütt Szent Borbálára, a bányászok védőszentjére emlékező misét tartottak. Érdekesség, hogy a térségünkben több Szent Borbála templom van így pl. Dorogon, Csolnokon, plébánia Pilisvörösvár, lelkészség Tokodaltáró, de van partnerünknél Petrozsényben.

A rendezvények sorozata Leányváron november 27-én kezdődött. Megkoszorúztuk a Farkas János Művelődési Ház falán lévő emléktáblát, emlékbeszédet Hanzelik Gábor  polgármester mondott. A  Leányvári Német Nemzetiségű Dalkör  több nyelven bányász dalokat énekelt, szavalt Sáfár Marci. A jelenlévők megtekintettek egy videót, a leányváriak látogatását a Csolnoki Bányász Múzeumban Fleischmann Dezső tagtársunk idegenvezetésével.
Pilisszentivánon a bányász emlékműnél megjelenteket Mirk Mária köszöntötte: „Köszöntöm önöket a bányászok védőszentjének ünnepén, Szent Borbála napján a hagyományos bányász-köszöntéssel: Jó szerencsét! Teszem ezt annak okán, hogy még az én gyerekkoromban is így köszöntünk az iskolában. Bár községünkben 1970 óta nem bányásznak barnaszenet, őseink iránti tiszteletből mégis minden évben összegyűlünk, hogy megemlékezzünk.”
A bányász emlékművet a jelen lévő szervezetek megkoszorúzták. Az emlékmű Klinger János okleveles bányamérnök kezdeményezésére, az ő irányításával és anyagi támogatásával épült, 1993-ban avatták fel. Azóta tartják jelenlegi formájában a Borbála napi megemlékezéseket.
Az ünnepi beszédet Poppréné Révai Gyöngyi tartotta, rendhagyó módon a tisztelet hangjait kedves bányász anekdoták közé fűzte fel.
Közreműködött a Pilisszentiváni Fúvószenekar, vezényelt: Spanberger Zsolta verseket, így Mara Noel: Bányászok élete c. versét Milbich Mihály 7. b osztályos tanuló mondta el. Az emlékezőket a Tájházban Poppréné Révai Gyöngyi polgármester asszony látta vendégül.

Kesztölcön a megemlékezést a  Kesztölci Hagyományőrző Bányászok Köre, Kesztölc Község Önkormányzata és a Szlovák Önkormányzat szervezte.
Az ünnepséget Klinger Ágnes nyitotta meg. A részvevők elénekelték a bányász himnuszt  a helyi Pávakör közreműködésével.  Dr. Magyar Pál plébános tartott egy rövid beszédet, Salánki Gábor elszavalt egy költeményt.
Klinger Ágnes  felolvasta - az emlékműbe vésetett – hősi halált halt  bányászok neveit.
Az ünnepi beszédet dr. Korompay Péter  tartotta. Szent Borbála ma is élő tisztelete mellett beszélt arról, hogy a mai nap itt Kesztölcön különleges, mert december 4-e vasárnapra esik, úgy, mint 28 éve, december 4-én vasárnap történt a lencsehegyi robbanás, ahol közvetlenül 11, később még 4  bányász vesztette életét. Szent Borbála tisztelete a múltban gyökeredzik, de megalapozza a jelen, a jövő ifjúságánál a hősök tiszteletét, egyben tanít a család, a szülők, a nagyszülők, a dédszülők tiszteletére.
A baráti beszélgetésre az önkormányzat tanácstermében került sor, ahol a résztvevőket Vöröskői István bányamérnök polgármester tagtársunk köszöntötte, s látta vendégül. A múltidéző társalgás a kesztölci „bányász” borospincékben folytatódtak.
Perbálon idén először megkoszorúztuk Veres János aknász tagtársunk által nyolc éve állított kopjafát. A koszorúk elhelyezésekor 12 óra 15-kor megkondultak a harangok, pont abban a pillanatban, amikor 28 éve megtörtént a robbanás.
Csolnokon az ünnepi szentmisét a Szent Borbála templomban tartották, melyen a Wagenhoffer kórus működött közre. A koszorúzásokra a bányász emlékfalnál került sor. A megjelenteket dr. Kalocsai Zoltán köszöntötte, az ünnepi beszédet Kolonics Péterné polgármester asszony mondta. Idézve beszédéből: „Ismét elérkezett december 4., amikor a Bányász Hagyományőrző Egyesülettel közösen emlékezünk Szent Borbálára a hirtelen halállal járó, veszélyes szakmát űzők védőszentjére. Rendhagyó a mostani emlékezés, hisz a Bányász Művelődési Ház felújítása miatt itt az udvaron emlékezünk. Becsüljük az itt működő hagyományőrző egyesület munkáját, méltó otthont szeretnénk biztosítani a jelentős gyűjteménynek.”
Polgármester asszony megemlékezett arról is, hogy a napokban  bányaszerencsétlenség történt Lengyelországban, a polkowicei rézbányában. A földrengés okozta bányaomlás 8 bányász életét követelte. A fejünket értük is meghajtottuk.

Dorogon december 8-án a Bányász templomban került megtartásra a hagyományos bányász mise. Kiss Maly László esperes felvezetésével  a szentmisét a terézvárosi ezüstmisés Horváth Zoltán protonotárius kanonok, esperes, plébános tartotta, aki
megemlékezett a bányászokról, s áldozatos munkáját példaképül állította a fiatal nemzedék számára.  A hagyományoknak megfelelően elhelyeztük az OMBKE koszorúját a Szent Borbála oltárnál, a Szent Borbála ereklyénél.

A beszámolóból kitűnik, hogy a régiónk  községeiben, városaiban a bányász hagyományőrzők nem fáradnak, hogy példát mutassanak a fiataloknak, védőszentünk Szent Borbála hősi életének tiszteletével.




                                                                     Dr. Korompay Péter






2016. október 17., hétfő

Kirándulás szülőfalumba

Élménybeszámoló

Október 15-én negyvenöt lábatlani pedagógus gyülekezett az Arany János Általános és Alapfokú Művészeti Iskola előtt. Régi kollégáim. Az ő kérésükre szerveztem kirándulást Csolnokra, mert – mint mondták – annyi szépet hallottak kis falunkról.

Még kissé borús volt az ég induláskor, ám amikor begurultunk az „Omega-kanyarba” (mint a farmotoros busz az Öreg bánya titka című filmben), már kisütött a nap és bearanyozta az elénk táruló települést.
A Polgármester Hivatal előtt már mosolyogva várt bennünket Kolonics Melinda polgármester asszony, aki röviden elmesélte a falu történetét, beszélt a jelenkor eredményeiről is. Ezután sétára indultunk a gyönyörű kis parkba. Itt megcsodáltuk a különleges betelepítési emlékművet, rajta Stephan Jäger festményének részletével. Németes kollégáim érdeklődve olvasták az információkat, a többieknek vezetőnk fordította. Az ’56-os kopjafa előtt szóba került – így az ünnep előtt külön kiemelve – a munkatábor, az ott raboskodó emberek élete, kapcsolatuk a csolnoki bányász munkatársakkal. Moldova György író több művében is ír az itteni fogságban töltött napjairól.


Továbbindulva „átkeltünk” a kis patak hídján, hogy benézzünk az iskolába. Az udvaron nagy zsivaj közepette éppen papírt gyűjtöttek a gyerekek, akik udvariasan köszöntek (milyen nagy szó ez manapság!) Bekukkantottunk a tornaterembe, majd az „irigységtől elsárgulva” az uszodába. – Ó, ha nekünk is lenne ilyen! – hallottam innen-onnan. Igaz, hogy mi város vagyunk, de uszodánk nincs. Régi vágya ez az ott élő embereknek.
Ezután a Tájház felé vettük utunkat, elhaladva első munkahelyem, a Művelődi Ház mellett. A Tájházban Hársné Ági már izgatottan várt bennünket.  – Ezer éve nem láttalak! – kiáltott fel svábul, amikor átöleltük egymást. Szinte automatikusan váltottam át én is a nyelvre. A következő ölelést Szax Lacitól, unokatestvérem unokájától kaptam, akivel most találkoztam először életemben. Arcán a családi vonásokat kutatva meg is találtam azokat.
Ági és Laci a német nemzetiségről, a hagyományok ápolásáról, a tájház történetéről és az ott összegyűjtött anyagról mesélt nekünk. A kiállítás megtekintése után vendéglátóink pogácsával és egy pohár finom borral kínáltak bennünket. Gyermekkorom régi ízei köszöntek vissza a számban a pogácsát majszolva…


A frissítők elfogyasztása és egy kis kötetlen beszélgetés végeztével utunk a Rákóczi-telepre vezetett. A Szent Borbála templom már tárt kapuval várt minket, ajtajában Szax Laci állt mosolyogva.  Utoljára akkor jártam itt, amikor legkisebb keresztlányomat tartottam a keresztvíz alá.  No, annak már több mint 40 éve.
Kollégáim ámulattal nézték az oltárképet, miközben Laci bemutatta nekünk a templomot, beszélve arról a különleges építészeti technikáról, amellyel a templom épült 1932-ben. Kicsit azért fájt a szívem, mert bizony kívülről pusztul ez az érték, a csolnoki bányászat történetének egyik fontos eleme.



A templom lépcsőjén és a kis közön „legurulva” a Bányamúzeumban Fleischmann Dezső komám várt bennünket. Sajnos a felújítás miatt csak a kültéri kiállítást nézhettük meg, de így is sok érdekességet tudhattunk meg a település életét meghatározó bányászat múltjáról.
Végezetül megmutattam kollégáimnak régi iskolámat, gyermekkorom színhelyét. Elszomorodott a szívem a látványtól, ugyanakkor örült is, hogy a mostani gyerekek már a mai kor igényeinek megfelelő intézményben tanulhatnak. Egyenlő az esély, nincs már „falusi és telepi gyerek”.
Utunk végeztével lassan hajtottunk végig a Széchenyi utcában és egy pillanatra megálltunk a 11-es számú ház előtt.  A szülői ház előtt. Ahol már nem nyílnak anyukám virágai és nem zümmögnek apukám méhei…
Itt szeretném újra megköszönni vendéglátóinknak ezt a szép napot. Ígérem, visszajövünk. De akkor már tanítványainkkal.

Auf Wiedersehen Tscholnok!

Boda Csabáné (Priegl Marika)

2016. augusztus 18., csütörtök

Hitelesség és bizalom -Interjú a csolnoki iskola új igazgatójával

Mi, csolnokiak, szeretjük, ha helybeli emberek vesznek bennünket körül. Szívesebben állunk be abba a sorba, ahol egy falunkbéli ül a pénztárban, jobban bízunk egy csolnoki fodrászban, villanyszerelőben, fuvarosban. Ha mégis úgy adódik, hogy egy fontos pozíciót nem csolnoki illetőségű szakember tölt be –nos, akkor jó házigazda módjára igyekszünk megismertetni és megkedveltetni vele a falunkat, a közösségünket.
A Csolnoki Német Nemzetiségi Általános Iskola igazgatói székében augusztus óta Bandiné Dr. Liszt Amália ül, aki igazán messziről, Balatonfűzfőről érkezett hozzánk.

- Hogyan szólíthatják majd a gyerekek?
- Igazgató néni, Ami néni, Frau Bandi –bízom ez utóbbiban, hiszen német nemzetiségi iskolába járnak, így adja magát ez a megszólítás. Nem baj, ha megszokják, főként ha ellátogatnak a német testvériskolába.

- Hogyan került Csolnokra?
- Balatonfűzfőről jöttem, ott voltam 25 évig pedagógus, abból 9 évet igazgatóként tevékenykedtem.  Nagyon szerettem az iskolafejlesztést és az innovatív részét a munkának, szakértőként az ország számos iskolájába eljutottam. Kerestem, hol lenne olyan fejlesztendő iskola, ahol a szakértőként megszerzett elméleti tudásomat a gyakorlatba is átültethetném. Szeretek kísérletezni, más vidékeket megismerni, és ha erre lehetőség adódott, akkor ki is használtam az alkalmat. A szakértői útjaim alatt láttam, hogy kis településeken is csoda dolgokat képesek csinálni.  Így kerültem Galgamácsára. Ez egy Aszódhoz közeli, zárt közösségű település, ahol nagyon sok a hátrányos helyzetű gyerek. Elmondhatom, hogy sikerült Galgamácsán változásokat generálni.
A galgamácsai iskola igazgatói posztját 3 év után azért hagytam ott, mert egy nagy TÁMOP-os projektbe csábítottak el. Úgy gondoltam, hogy szakértőként több helyre vagyok képes eljuttatni azt, amit én tudok.
Amikor véget értek a projektek, kerestem a lehetőséget, hogyan és hol tudnám az elméletet visszaforgatni a gyakorlatba. Számomra a terep az igazi kihívás, az megy igazán nekem.  Az a jó, amikor az elmélet és a gyakorlat kettőssége együtt van. Szeretem gyakorlatban is kipróbálni azt, amit elméletben tudok. Kísérletező vagyok, de nem magáért a kísérlet kedvéért, hanem hogy a gyerek tanulási eredményessége legyen jobb. Úgy gondolom, Csolnokon megvan az a közeg, ahol én is szívesen dolgozom és a kollégáknak is hasznára tud lenni a tudásom. Ideális körülmény, hogy az iskola fenntartója a nemzetiségi önkormányzat, szoros összefogásban a települési önkormányzattal. Kevés iskola rendelkezik ekkora szabadsággal és önállósággal. Ez igazi kihívás számomra.

- Mit tudhatunk a családi hátteréről?
- 3 saját gyerekem van, mindhárom fiú. Ők már végigjárták az összes lépcsőfokot, mindent kipróbáltak a nemzetiségi ovitól az alapítványi iskolán át az elit gimnáziumig. Ez visszahat a saját munkámra is, hiszen ha szülőként valaki az iskolai problémákat megéli, pedagógusként nagyon empatikussá tud válni a szülőkkel.

- Hol fog lakni hét közben?
- Szeretném megnyugtatni az aggódó hangokat: folyamatosan jelen leszek. Már folyamatban van a helyi lakhatás megoldása.

- Ön szerint milyen a ,,Gute Schule?” Milyen egy ideális mai iskola?
- Szeretném, ha elsősorban 2 fogalom jellemezné az iskolát: hitelesség és bizalom. Hiteles legyen az, amit tanítunk és ahogyan tanítunk. És legyen meg a bizalom egymás iránt a szülő, a pedagógus és a gyerek között. Csolnok igazán szép, kellemes, nyugodt hely, az iskola falai között is ezt kellene megőrizni. Fontos, hogy a gyereknek egészséges gyerekkora legyen, minél többet mozogjon, ennek ideális körülményeit is meg kell tudnunk teremteni.
Elengedhetetlen, hogy minden segítséget megkapjon a tehetséges és a lemaradó gyerek is  egyaránt.
Úgy látom, itt helyben eddig is nagyon lényeges volt a fenntartható iskola, a környezettudatos nevelés. Ehhez továbbra is minden támogatást megkapnak a kollégák.
  
- Most, hogy az informatikát oktató Matolcsi Zoltán már nem tagja a tanári karnak, veszélyben van-e az informatika-oktatás?
- Ez pillanatnyilag személyi kérdés, de nincs veszélyben. Az informatikai tudás manapság elengedhetetlen, és itt nem csak arról van szó, hogy van digitális tábla az osztályokban. Meg kell vizsgálunk, hogy kellenek-e esetleg plusz eszközök, a több digitális tartalom segítheti-e a tanulási-tanítási folyamatot. Információszerzési pontokat kell létrehozni az iskolában, erre a digitális eszközök és a hagyományos könyvek együttesen alkalmasak, lehetővé téve egy komplexebb oktatást.

- Olyan híreket is hallani, hogy összevonják a két párhuzamos osztályt a leendő negyedik és nyolcadik évfolyamon. Mi igaz ebből?
- Nem lesznek összevonások, 11 tanulócsoport indul a 8 évfolyamon. Csak a két 5. osztály kerül összevonásra, mint arról a szülők már korábban tájékoztatást kaptak.

- Változnak-e a szakkörök?
- Egyelőre azt gondolom, hogy ami eddig is szokott lenni, az legyen, de ez természetesen változhat, ha akadnak a plusz szakkörökre vállalkozó pedagógusok.

- Mennyire látja hasznát a tanórán kívüli  tevékenységeknek?
- Elengedhetetlennek gondolom és szeretném, ha a tanórai és tanórán kívüli tevékenység nem szakadna élesen ketté. Arra gondolok például, hogy legyenek projektnapok, témahetek, és nem csak azért, mert a nemzeti alaptanterv előírja például a fenntarthatóságra nevelést, a pénzügyi nevelést, hanem mert én tényleg hiszek ebben. Ez sokszor átcsúszik a délutánba, akár szakkör, akár kirándulás formájában. Fontos, hogy ne feladatként tekintsünk rá, hanem élményként, valamint hogy életszagú legyen, találják meg a gyerekek is a valós problémákra a valós megoldásokat.
Jó, ha az alsósok és a felsősök megismerik egymást. Mivel ez egy kis iskola, erre minden lehetőség adott. Megszűnik az osztálykeret, kicsik és nagyok együtt játszanak, sportolnak, iskolaközösségben gondolkodunk.  
Így hoznám össze a szülőket is. Iskolagyűléseket szeretnék. A szülői értekezlet lehet a fóruma annak, hogy a szülő és a pedagógus megbeszélhessék, hogyan tudnak leginkább segíteni a gyerekeknek az információszerzésben. A pedagógus ismerje fel, hogy adott gyereknek milyen a tanulási típusa, stílusa, mik a motivációi. Majd tudatosan, a tanulási típushoz alkalmazkodva foglalkozzon a gyerekkel, a szülőt is bevonva. A tevékenységalapú, tevékenykedve tanulásban hiszek. De ez semmiképp sem jelenti azt, hogy egyfajta káosz lenne úrrá a tantermeken, mindezt rendezett és fegyelmezett környezetben képzeljük el.
Híve vagyok annak, hogy napköziből inkább ne vigyenek haza házi feladatot, ha azt ott is el tudják készíteni.

- Sokan évek óta várunk rá: lesz angoltanítás?
- Igen, a 4. osztályosok órarendjében szerepel heti 2 angolóra. A felső tagozatosoknál felmérjük az igényeket, és ha lesz rá kereslet, akkor heti 2 órában nekik is lehetőségük lesz rá, ennek oktatására már keressük a megfelelő pedagógust.

- Nyakunkon a szeptember, milyen aktuális információkat tud elmondani az iskolakezdéssel kapcsolatban?
- Augusztus 31-én, délután 5 órakor lesz a tanévnyitó.  Nem lesz külön tankönyvosztás, első nap mindenki megkapja a tankönyveit, melyek már megérkeztek az iskolába.

Sok sikert kívánunk az új igazgatónőnek Csolnokon!


2016. május 15., vasárnap

Majális 2016

A majális igazi családi rendezvénnyé nőtte ki magát az évek során a Bányász Művelődési Ház udvarán. Ez egy olyan esemény, ahol kicsik és nagyok egyaránt megtalálják a maguk szórakozását. Van, akit a kellemes társaság, másokat a jóízű ételek vonzanak (Fleischmann Dezső bácsi családja és Szilágyi Gyuri is nagyon finomat főztek az üstökben), megint mások azért járnak évről évre vissza, mert a gyerekeket nyugodt szívvel szem elől lehet téveszteni hosszabb-rövidebb időre, egész biztosan találnak maguknak elfoglaltságot.
Szerencsés módon az idei majális éppen hétvégére esett, és a mostanában szokásos esős időjárás is megkegyelmezett a csolnoki majálisozóknak. Szép számmal gyűltünk össze már a májusfa felállítására is, majd az elsejei programok még több látogatót vonzottak. 



Kicsik és nagyok együtt kötik a színes szalagokat a fára




És végre áll!

Tábortűz és szalonnasütés (a hozzávalókat a CSBHE biztosította)

Az esti hangulathoz a zenét A két gitáros és a kutya nevű formáció biztosította


Gondos Árpi modelljei sem maradhattak kiállítás nélkül

A sorversenyen jó sok édességet lehetett nyerni

Hagyományos módon vendégül láttuk a dorogi szakszervezeti tagokat

K. Kovács Józsi kis fafaragó tanítványai

Egész nap ingyen ugrálóvárazhattak a kicsik





A focimeccseket mindig nagy szurkolótábor kíséri figyelemmel -idén a CSBHE csapata lett a nyertes

2016. március 29., kedd

Élet a Bányász Hagyományőrző Egyesületben

A Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület a jelenlegi formájában 2012 óta létezik. A falu közössége elsősorban a rendezvények sokaságában veheti észre az Egyesület működését, hiszen azóta van igazán újra élet a Bányász Kultúrban, amióta a CSBHE rendszeresen szervez borkóstolókat, gasztrofesztiválokat, elmaradhatatlan a majális, a Borbála-nap és a bányásznap. 
Ezeket az eseményeket egyre több helyi és nem falubeli látogatja, sőt, néha egészen messziről is eltalálnak ide az éppen Csolnokon járó turisták, vendégek. Nagyon örülünk annak, hogy híre van, számon tartják az Egyesület programjait, és bátorítunk mindenkit, hogy lépjen be tagjaink sorába. Vegyen részt a szervezésben, kivitelezésben, örüljön együtt velünk egy-egy jól sikerült rendezvény után és érezze jól magát azokon.
A CSBHE aktuális programjairól első kézből tájékozódhatnak a csolnoki kábeltévéből, a csolnoki újságból és annak virtuális változatából (csolnok.blogspot.hu), valamint a közösségi oldalainkról (https://www.facebook.com/groups/csbhe és csbhe.hu)

Néhány kép a legutolsó rendezvényünkről, melyen a kesztölci Szivek Pincészetet láttuk vendégül:





Legközelebb találkozunk április 30-án és május elsején, a hagyományosan 2 napos majálisunkon.

Kocsonyafesztivál 2015

Képes beszámoló

Az idei kocsonyafesztiválon sajnos elég kevés csapat indult, a fiatalok az utolsó pillanatban mondták vissza a részvételüket -talán megriadtak a nagytudású ellenfelektől, nem tudjuk :) A részvevő csapatok száma így 4 maradt.
Most is, ahogy már a korábbi években, ahány csapat, annyiféle kocsonya készült. Ki füstölt húsból, ki alaposan bezöldségelve főzte, mindenkinek megvolt a saját titkos, jól bevált receptje.
A szombati napon rotyogott a tűz a fazekak, üstök alatt:







Vasárnapra meg is dermedt mind. Bárki megkóstolhatta és akár el is vihette a kész kocsonyákat, a szervezők a korábbi évek tapasztalataiból kiindulva már felkészültek rá, hogy sokan több tányérral is hazavisznek a remegő finomságokból.
A legjobb kocsonyának járó díjat végül Szilágyi Gyuri csapata nyerte el, melyet Kolonics Péterné polgármester asszony adott át.









2016. március 5., szombat

Borkóstoló Szivek Pince


A Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület
szeretettel meghívja Önt

2016. március 25-én, 19 órai kezdettel a Bányász Művelődési Házban tartandó borkóstolóval egybekötött borbemutatóra.

Meghívott vendégünk:
Szivek Pince (Kesztölc)
„Vajon az esztergomi érseknek hogyan készülhetett a bor?
Ezt szeretnénk megmutatni ma.”

A belépődíj 1.900 Ft, mely tartalmaz egy 7 fajta borból álló borkóstolót + borkorcsolyát. Kapható lesz a helyszínen kísérőjegy is, mely ásványvíz és borkorcsolya fogyasztását teszi lehetővé. Ára: 699 Ft.

FONTOS! A rendezvényre előzetes bejelentkezés szükséges. Érdeklődni és jelentkezni a 06(70)315-4809-es számon lehet Nágel Zsuzsannánál.
Várjuk sok szeretettel! 


   

2016. január 20., szerda

Kocsonya fesztivál 2016


A Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület
szeretettel meghívja Önt
és kedves családját

2016. január 30-án és 31-én
a Bányász Művelődési Házban rendezendő
Kocsonya fesztiválra.

Szombaton fortyognak a kondérok, főnek a kocsonyák, az érdeklődőket szívesen látjuk meleg itallal, zsíros kenyérrel, pogácsával és szalonnasütési lehetőséggel.

Vasárnap pedig a nagyközönség elé tárják a kocsonyafőző csapatok a kész finomságokat, melyet szigorú, ámde éhes zsűri fog elbírálni 11 órától. A zsűri elnöke Kolonics Péterné polgármester asszony lesz.

Tettre kész csapatok jelentkezhetnek még Dr. Kalocsai Zoltán CSBHE elnöknél: 06(30)228-0878.

Kóstolja meg az egyedülálló, utánozhatatlan, páratlan
csolnoki kocsonyát!

A Telepi Kocsma a rendezvény teljes ideje alatt üzemel!


2015. november 28., szombat

Ősz Csolnokon

Az idei ősz is bővelkedett programokban Csolnokon.
Szeptember 5-én ünnepeltük a Bányásznapot, melynek folyamán először megemlékeztünk elődeinkről a temetőben, Ünnepi beszédet mondott Kolonics Péterné polgármester asszony. Majd a Bányász Múzeumban Wágner Ferenc, a Dorogi Bányász Szakszervezeti Szövetség elnöke szólalt fel, köszöntötte továbbá az egybegyűlteket Bérces József és Dr. Kalocsai Zoltán is a Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület nevében. Elénekeltük közösen a bányászhimnuszt a Wagenhoffer kórussal, meghallgattuk Szilágyi Szófia szavalatát, mindeközben pedig helyi gyűjtők és alkotók kiállítását tekinthettük meg.












További képek megtekinthetők a Bányász Egyesület facebook-oldalán.

Rögtön másnap, szeptember 6-án ünnepeltük a Betelepülési emléknapot. 300 éve már annak, hogy levéltári adatok szerint Csolnokra az első német családok beköltöztek. Erre emlékezve új, különleges emlékművet avattunk a Szent János parkban, majd szó szerint az egész falu területén különféle életképek mutatták meg a közönségnek, hogyan is éltek sváb és bányász elődeink. Mindenki bekapcsolódhatott a szőlőpréselésbe és a kukoricafosztásba is. Szerencsére gyönyörű időnk volt, így egész napra való elfoglaltságot jelenthetett mindenkinek ez a nap.












További képek megtekinthetők a Bányász Egyesület facebook-oldalán.

Sajnos az idei szüreti felvonuláson szeptember 26-án az időjárás nem kedvezett sem a fellépőknek, sem a résztvevőknek. A műsorok beszorultak a Művelődési házba, és az életképek sem tudták eredeti helyükön betölteni funkciójukat. A bátrabbak azért este ellátogattak a Mélyúti pincesorra, ahol erre az alkalomra gravírozott boros poharakba kaphatták a kóstolót, és megcsodálhatták a Jelzek egyesület látványkonyháját is.


A „Legszebb konyhakertek” verseny eredményhirdetése a műsor szünetében zajlott. Az első három helyezett került díjazásra. A verseny koordinátora, dr. Mayer Noémi, valamint Kolonics Péterné polgármester asszony adták át a díjakat. Csolnok legszebb konyhakertjének tulajdonosa Kocsis Jánosné, 2. helyezett László Sándor, míg a 3. helyet Hauszknecht Istvánné kapta. A szakmai zsűri különdíjat is kiadott Tingyela Vendel részére. Gratulálunk még egyszer a résztvevőknek és a díjazottaknak egyaránt.



Az őszi szezon lezárásaként a Jelzek Közösségfejlesztő Egyesület és a Bányász Hagyományőrző Egyesület közös mókázására került sor november 13-án, Márton napja alkalmából. Az este természetesen a liba és az ősz motívuma körül forgott, ennek jegyében tereltünk libát, morzsoltunk kukoricát kézzel és géppel, gurítottunk tököt, ütöttünk gumicsirkét. A vendégköszöntő pálinka, forralt bor, tea, sült gesztenye és pirítós segített megalapozni a hangulatot vacsoráig, amit érdemes volt kivárni, mert nagyon-nagyon finomra sikerült, köszönet érte Markos Norbinak és a Wágner húsboltnak. Ennyi bort kóstoltunk a Sabar-dűlő Borház boraiból: Badacsonyi Kékfrankos rozé 2015 (hordóminta), Balatoni Sauvignon blanc 2014, Badacsonyi Szürkebarát 2014, Badacsonyi Olaszrizling 2014 és Badacsonyi Cabernet sauvignon 2011. Közben -ahogyan tavaly is- Demeter Ervin énekelt és gitározott, akinek kiderült, hogy épp aznap volt a szülinapja, így kapott egy nagy közös köszöntőéneket az egybegyűltektől -na meg egy gitár alakú tortát.


A vacsora után táncmulatság vette kezdetét a Gramofon zenekarral, ami kifulladásig tartott. 














További képek megtekinthetők a Jelzek Egyesület facebook-oldalán.