2020. szeptember 14., hétfő

Egyházi hirdetmény

 HIRDETÉS


Köszönöm mindenkinek a plébániai gyalogos zarándoklaton való részvételt, segítségnyújtást, örömteli, testvéri együttlétet!

Szeptember 14. Hétfő – Szent Kereszt felmagasztalása ünnep

7:00 szentmise

18:00 Képviselőtestületi ülés

Szeptember 15. Kedd - Fájdalmas Szűzanya emléknap

7:00 szentmise

Szeptember 16. Szerda – Szent Kornél pápa és Szent Ciprián püspök, vértanúk emléknap

7:00 szentmise

Szeptember 17. Csütörtök – Bellarmin Szent Róbert püspök és egyháztanító, Bringeni Szent

Hildegárd apátnő és egyháztanító emléknap

7:00 NINCS SZENTMISE

Szeptember 18. Péntek

7:00 szentmise

Szeptember 19. Szombat - Szent Januáriusz püspök és vértanú emléknap

16:00 szentmise +Gáspár János András temetés utáni gyászmise

17:00 elsőáldozásra készülők szüleinek megbeszélése

Szeptember 20. Vasárnap Évközi 25. vasárnap

10:00 szentmise

Köszönöm az egyházközségi hozzájárulásaikat (EGYHÁZI ADÓ), melyeket már ebben az évben befizettek Plébániánk fenntartására! Kérem, hogy aki még nem rendezte, lehetőségeihez képest járuljon hozzá!

Egyházközségi hozzájárulás

Az úgynevezett egyházközségi hozzájárulást (,,egyházi adó") minden katolikusnak arra a plébániára kell befizetnie, amelynek területén lakik (állandó, vagy ideiglenes lakcíme van) CIC 518. kánon.

Tehát a plébániához való tartozás nem tetszőleges, hanem a lakóhely szerint automatikus. Szentmisére és más liturgikus cselekményekre, hitoktatásra, közösségbe a hívők szabad választásuk szerint járhatnak bármely katolikus templomba, plébániára. Ezeken a helyeken adományokat is tehetnek, ez azonban nem tévesztendő össze az úgynevezett egyházi adóval.

A kért egyházi adó mértéke a nettó jövedelem 1%-a, a családok természetesen együttesen is fizethetik egyházi adójukat. Forrás: Esztergomi Érsekség honlapja



Az I. Sínszeg díj átadása

 A 70. Bányásznapon került sor szűkkörű ünnepségen az I. Sínszeg díj átadására. Beszédében K. Kovács József mondta el, amit a díjról tudni lehet.





Jó szerencsét!

Köszöntöm a kedves vendégeket a 70. bányásznap alkalmából. A kialakult vírushelyzet miatt csak szűkkörűen tudjuk megrendezni szokásos ünnepségünket. Néma felállással emlékezünk a tavalyi bányásznap óta elhunyt tagtársainkról Majoros Józsefről és Mühlhammer Ferencről.

Az idei bányásznapon négy tagunk jubilált:

·        Hidasi Jánosné 75 év

·        Tittmann Jánosné 65 év

·        Hercegfalvi János 65 év

·        Szepesi Gábor 50 év

tagsággal büszkélkedhet. A jubileumi korsók átadásra kerültek, mivel a jubilálók egészségügyi és egyéb okokból nem tudnak jelen lenni, Gratulálunk.

Bányásznapi segélyezésben 5 fő tagunk részesült a BDSZ központi, dr. Tittman János és Glevitzky István által adományozott alapból. Alapszervezetek kezdeményezésére díjat alapított azon szervezetek és személyek részére, akik kiemelkedően támogatták a bányász hagyományőrzést.

A díj neve „Sínszeg díj". A sínszeg a régi csolnoki bányákban szinte a legnagyobb mennyiségben használt fontos, nélkülözhetetlen eszköz, alkatrész volt, a sínek rögzítésére szolgált. A díj a bányában használt eredeti sínszegek felhasználásával készült. Az aranyozott sínszegre rá van írva: Sínszeg díj. Minden darab sorszámmal van ellátva. A 10 cm-es sínszeg egy 11x11 cm díszdobozba van helyezve egy 6 cm átmérőjű szilvafából faragott plakettre. A plakett első oldalán felirat van és évszám: A bányászhagyományok támogatásáért 2020. A hátsó oldalon a bányász jelkép, ék és kalapács. A felirat: Csolnok Jó szerencsét a díszdoboz bal alsó és jobb felső sarkában. Jelképesen a díjhoz járó pénzjutalom 2 db egyforintos. A sínszeg alatt a plaketten a díj alkotójának jele látható.

A sínszeg mint rögzítő, kötő elem szimbolikusan jelenti a kötődést a bányász hagyományokhoz.

Sínszeg díjat kap:

·        A Dorogi Szénmedence Kultúrájáért Alapítvány.  A díjat átveszi Glevitzky István elnök.

·        Ifj. Baranyai Lőrinc, a Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület volt első elnöke.

·        Dr. Kalocsai Zoltán, a CSBHE jelenlegi elnöke.

Gratulálunk a kitüntetetteknek.

Szeretném megköszönni Tafferner Józsefnek,  az iskola igazgatójának a Sínszeg díj elkészítéséhez nyújtott támogatását, segítségét. Élvezzek szerény vendéglátásunkat és vigyázzanak egymásra.















 

 

70. Bányásznap

Szeptember 5-én, szombat délután a csolnoki temetőben gyűltek össze mindazok, akik a Bányász Hagyományőrző Egyesület hívására méltó módon szerettek volna megemlékezni a kerek 70. Bányásznapra.



De mit is ünnepelünk ezen a napon? 

A bányásznap (ma szeptember első vasárnapja) hosszú múltú hagyományra tekint vissza. 1951 előtt bányavidékenként eltérő időpontban rendezték ezeket az ünnepségeket a bányászok nehéz és küzdelmes munkájának megbecsülésére, az irántuk való tisztelet kifejezésére. 1951-től szeptember első vasárnapján országosan egységesen tartják a bányásznapot az 1919. szeptember 6-án eldördült tatabányai csendőrsortűz áldozatainak emlékére.

Sajnos a szokásos vendégség a Bányász kultúrházban a vírushelyzet miatt elmaradt, de színvonalas, emlékezetes műsort adtak az általános iskola versmondói (Havasi Karina és Székely Ábel), valamint a Csolnoki Fúvószenekar zenészei.




Beszédet mondott Kolonics Péterné polgármester asszony. Ünnepi megemlékezésében többek között felidézte a bányamentők tevékenységét, majd megható részletet olvasott fel Szabó-Berghauer Zoltán: Az Éjszakában mi hordozzuk a Fényt című kötetéből.




Az ünnepség végén az emlékmű megkoszorúzására került sor, koszorút helyezett el többek között a Képviselőtestület, a Nemzetiségi Önkormányzat, a Bányász Szakszervezet és a CSBHE vezetősége.





A közösség nagy örömére másnap a Szent Borbála templomban vehettünk részt a bányászok lelkéért, elődeink emlékére tartott szentmisén.



Jegyezzük fel az utókornak: 2020-ban a szentmisén is elengedhetetlen kellék a kézfertőtlenítő és a szájmaszk.