2018. június 6., szerda

Hálás vagyok mindenkinek

Interjú Kovács Dórával, a Kossuth Lajos Művelődési Ház leköszönő igazgatójával



Talán már a falu apraja-nagyja tudja, hogy Kovács Dóra (a gyerekeknek csak Dóra néni) átadta a stafétabotot és nyugdíjba vonult. Kíváncsiak voltunk, mihez kezd az immáron megnövekedett szabadidejével.
- Gondolom, már tudod, mi lesz az első dolgod nyugdíjasként.
- Igen, veszek egy túrabakancsot és hatalmas túrákat fogok tenni a környéken. Azon kívül sokat fogok olvasni, sokkal több időt töltök a családdal, unokázással. Egy betegeket segítő alapítványnál vagyok kurátor, ezt a tevékenységemet is folytatom.
- Maradtok itt Csolnokon?
- Igen, ez nem is kérdés, egyszerűen beleszerettünk ebbe a környékbe, a tájba.
- Mennyi ideig is igazgattad a művházat?
- 2012. márciusától 2018. április közepéig, összesen hat évig. Azóta a felmentési időmet töltöm és közben átadom a tennivalókat az új igazgatónak.

Kezdetektől fogva nagy kedvet éreztem a művelődésszervezési munkához, kíváncsi voltam, hogy egy kis faluban hogyan lehet ezt kivitelezni, hiszen nagyvárosban már végeztem ilyen tevékenységet.
Először csak a feladatok jöttek, ezek teljesítéséből állt a munkám, de aztán ahogy megismertem a közösséget, és ezzel párhuzamosan ahogy a falu is megismert engem, egyre inkább megláttam a feladatok mögött az embereket. Ekkor tudtam, hogy jó helyen vagyok.
- Milyen éveket tudhatsz magad mögött igazgatóként?
- Változatos munkáim voltak. A művelődési házban a munka alapvetően a programok szervezéséből, a könyvtárral kapcsolatos teendőkből, valamint a közösségi programokkal kapcsolatos szervezőmunkából tevődik össze. Könyvtárunkban 2013-tól kezdve az állami támogatásnak köszönhetően több olvasás népszerűsítő programot szervezhettünk, azóta is folyamatosan bővül a könyvtár új könyvekkel és folyóiratokkal. Minden évben bőségesen elláttak feladatokkal a faluközösségi programok (gyereknap, falunapok, idősek napja, adventi vasárnapok), ahol sok falubelivel találkoztam és dolgoztam együtt. A három nagy feladatcsoport közül  a művelődési ház programjainak az összeállítása nyújtotta a legtöbb szabadságot az elképzeléseim megvalósításához. 
Ilyen volt például 2012-ben a Tudatos Vásárlók Egyesületének ökoprogramja, mely aztán önálló életre kelt és Gete kör életmódklub néven folytattuk sokáig az összejöveteleket. Ez a közösség 4 éven át járt össze, beszéltünk többek között a tudatos életmódról, az egészséges táplálkozásról, a vegyszermentes háztartásról. Sajnos az én szervezői időm hiányában szűnt meg a Gete-kör. 
Szerveztünk az ökológiai gazdálkodás iránt érdeklődőknek biokiskert-tanfolyamot egy ökológiai szemléletű kertészmérnök vezetésével. Nagy sikernek örvendtek az általunk szervezett egészségnapok is.
Büszke vagyok többek között az opera-nagyköveti programban való részvételünkre, az Állami Operaház jóvoltából a gyerekek és a felnőttek neves előadók révén ismerkedhettek meg közismert operákkal.
Talán emlékeznek még a falu lakói, hogy ,,A biztonságos Csolnokért!” elnevezésű első KRESZ-napot az óvodás és iskolás gyerekeknek a Szent János parkban szerveztük meg közösen a polgárőrökkel és a körzeti rendőrrel, a művelődési házban pedig az érdeklődők előadásokat hallhattak a lopások megelőzéséről, bemutatókat láthattak a biztonságos közlekedésről, az újraélesztésről, találkozhattak, beszélgethettek a polgárőrökkel. Ebből lett aztán a csolnoki polgárőrség hathatós irányításával később a váratlanul elhunyt kedves vezetőjük tiszteletére a Köteles Ferenc emléknap az iskolában. 
Felsorolás szintjén megemlíteném még a Magyar Kultúra Napjára szervezett eseményeinket, az ételkóstolókat, a tematikus nagy programokat, a helyi sokszínűség népszerűsítését szolgáló előadásokat.
Kiemelten fontos a gyerekek becsalogatása a Házba, erre jó alkalom volt a Népmese Napja, amikor is népmese előadásra hívtuk a gyerekeket , vagy az immár rendszeres Kerekítő foglalkozások Renner Andreával, ez utóbbit aztán felkarolta a Manófalva Családi Napközi.
Értékteremtő az a múltidéző programsorozat is, mely a csolnoki rabtáborban történtekkel ismertette meg a faluközösséget. Ernst Ervin, a rabtábor egykori lakójának könyve és előadásai valóban hiánypótlóak voltak azokról az évekről, amiről egészen a közelmúltig egyáltalán nem beszéltek az emberek. Nem véletlenül, sokkal inkább a Csolnoki Önkormányzat meghívására került hozzánk a Gulág konferencia igazán színvonalas előadásokkal, ezek mind-mind hozzásegítik Csolnok közösségét a kollektív emlékezéshez. 
- Jószívvel tekintesz vissza az elmúlt évekre?
- Hálás vagyok mindenkinek, aki bármilyen formában, akár hivatalból, akár önkéntesen segítette a munkámat.
Nagyon szerencsésnek érzem magam, mert mindig olyan munkát végeztem, amit élveztem, szerettem. A csolnoki közösségben végzett tevékenykedésem is ilyen.

2018. június 2., szombat

Bolhapiac


Családi nap az iskolában






A Csolnoki Német Nemzetiségi Általános Iskola június 9-én, szombaton 9-13 óráig tartja a
2. Családi napját az iskolában.
A tanulóknak kötelező a részvétel, mivel ezt a napot megkaptuk a tavaszi szünethez.
A gazdag, színes programra szeretettel várjuk a szülőket, nagyszülőket és az érdeklődőket.

A kínálatunk:

9.00: Zenés bemelegítés Thier Anitával

9.30-tól a délelőtt folyamán

- kiállítás a gyerekek rajzaiból, kézműves munkáiból
- sütemény szépségverseny felnőtteknek és gyerekeknek
  otthon készített tortákkal, süteményekkel lehet benevezni
- kerékpár ügyességi verseny 3-8.o.-nak saját kerékpárral                      
-„egy perc és nyersz”- ügyességi játékok
- kézműveskedés Schüllerné Trexler Ildikó vezetésével
- játékos családi vetélkedő
- gyümölcsszobrászkodás, salátabár a MegérTész cég jóvoltából
- sportversenyek - a sportcsarnokban váltócipő szükséges
- tűzoltóautó megtekintése    

 12.30 Eredményhirdetés, záróműsor






A nap folyamán 100Ft – ért vásárolható zsíros kenyér, a limonádé ingyenes mindenkinek.     

2018. május 30., szerda

Nyári diákmunka az Önkormányzatnál

Az Önkormányzat fiatalok jelentkezését várja nyári diákmunkára.

A Nemzetgazdasági Minisztérium ebben az évben is lehetőséget biztosít a nyári diákmunka program megvalósítására.
A központi program keretében az önkormányzatok és önkormányzati fenntartású intézmények legfeljebb 1 hónap időtartamra, 2018. június 18. és 2018. augusztus 31. közötti időszakra támogatást igényelhetnek a 16-25 év közötti, nappali tagozatos tanulói vagy hallgatói jogviszonnyal rendelkező és azt igazolni tudó diákok foglalkoztatásához. A program keretében napi 6 órás foglalkoztatás támogatható. A támogatás megállapítása során havi munkabérként a szakképzettséget igénylő munkakör esetében 135.375 Ft/fő/hó, szakképzettséget nem igénylő munkakör esetében pedig 103.500 Ft/fő/hó összeg adható. 

A napi 6 óránál rövidebb munkaidőben történő foglalkoztatás esetén a támogatási összeg arányosan csökken.

A támogatás előfeltétele: hogy a nappali tagozatos diák közvetítést kérőként a lakó,- vagy tartózkodási helye szerint illetékes járási hivatal foglalkoztatási osztályán nyilvántartásba vetesse magát.
Ehhez személyes okmányaival, valamint érvényes diákigazolványával, vagy annak az iskolai tanulmányok befejezése miatti visszavonáskor kiadott iskolalátogatási igazolásával kell - szintén a munkaviszony kezdete előtt – a járási hivatal foglalkoztatási osztályára befáradnia annak érdekében, hogy a programba vonásának előfeltételét jelentő regisztrációja megtörténhessen.

Szeretettel várjuk a fiatalokat!

Pályázat


2018. május 23., szerda

Így használd a facebook-odat

A gyerekeket az iskolában egész jól felkészítik a világháló veszélyeire, beszélnek róla osztályfőnöki foglalkozáson, informatika órán, egymásnak is tudnak hasznos tanácsokat adni. De ki készíti fel a felnőtteket a facebookozás veszélyeire? Jobb, ha megelőzzük a bajt, és nem a saját kárunkon tanuljuk meg, hogy az internet, ez a hatalmas, szinte határok nélküli játszótér nem kizárólag jóakaratú emberekkel van tele.


Első és legfontosabb dolog az adataink védelme. Van a facebooknak egy olyan funkciója, aminek segítségével úgy tudjuk megtekinteni az adatlapunkat, mint ahogy bárki, aki nem ismerősünk, láthatja. Az adatlapunkról könnyen elérhetjük:


Ha erre kattintva elszörnyedve látjuk, hogy mennyi minden olyan megosztás, poszt, kép van az oldalunkon, amit nem mindenkinek szánnák alapesetben, akkor sürgősen változtassunk a beállításokon, állítsuk át Az idővonal beállításai gombra kattintva a biztonságos használat érdekében:


Természetesen ennek nagyon fontos előzménye, hogy csak olyan embereket vegyünk fel ismerősnek, akit tényleg ismerünk, megbízunk benne legalább annyira, hogy hajlandóak vagyunk vele megosztani az életünk kisebb-nagyobb mozzanatait. Ne fogadjunk el ismerősnek jelölést olyanoktól, akiről ugyan nem tudjuk, kicsoda, de van közös ismerősünk, ezért nem szeretnénk megsérteni. Sem olyat, akinek gyanúsan sok ismerőse van, vagy valamely híres ember, cég nevében ír.
Talán nem mindenkinek jut eszébe, de általános gyakorlat, hogy ha jelentkezünk egy állásra, akkor a leendő munkáltató rápillant a közösségi oldalunkra is, tehát ezért sem mindegy, mit publikálunk magunkról.

Ügyeljünk a fényképeinkre! A bájos, cuki gyerekfotók, amit most felteszünk, rövid időn belül igen kínosak lehetnek utódainknak. Ne posztoljunk valós idejű fotókat a nyaralásunkról, ha épp nem maradt otthon senki -egy betörőnek ez valóságos meghívó! Mielőtt kitesszük, alaposan nézzük meg képeinket, hogy annak valóban minden részlete publikus-e.

Ha már az alapokat megteremtettük a kommunikáció biztonságosabbá tételéhez, gondoljuk át, mit posztolunk. Milyen képet mutatunk magunkról tudatosan és tudattalanul? Vajon mit mond el rólunk az, ha aranyos kiskutyás képekkel, lélekemelő idézetekkel, köszöngetésekkel nyomjuk tele a falunkat? Valóban ilyen sekélyesek vagyunk, vagy egyszerűen csak visszajelzésre vágyunk?
És pont ebben rejlik a facebook legnagyobb csapdája: mivel sokan vagyunk fent, van rá esély, hogy amit írunk, az nagyon gyorsan eljut szép számú emberhez, azonnali reakciót adva a mi posztunkra-megosztásunkra. Ez azt a hamis üzenetet hordozza, hogy no lám, mennyire fontos, népszerű, kedvelt vagyok, hogy rám ennyire és ilyen gyorsan reagálnak! Tudatosítsuk magunkban, hogy a facebookon élt és közvetített élet nem a valóság. 
Nagyon könnyű hosszú időre ebben a légtérben maradni: még gyorsan megnézem, mi történik a kedvenc csoportjaimban, még megnézem Mancika képeit, még megírom, mit főzök ebédre, na még egy utolsó frissítés... ismerős?

Az internet nem felejt. Ha első felindultságunkban, vagy épp vicces(nek gondolt) kedvünkben reagálunk egy-egy posztra, utána már hiába töröljük ki, addigra már épp elegen látták ahhoz, hogy kellemetlenül érezhessük magunkat. Csak olyat írjunk le, amit bármikor fel merünk vállalni. Kiemelten igaz ez az olyan közösségekben, melynek tagjait személyesen is ismerjük, mert például ugyanabban a faluban élünk. Akinek ma meggondolatlanul beszólunk, annak holnap is a szemébe kell tudnunk nézni, ha találkozunk az utcán.

2018. május 22., kedd

Könyvek és olvasók

,,Minden könyvtárnak két lényeges alkotórésze van, egy anyagi: a könyvek... s egy szellemi: a könyvtárnok."
Toldy Ferenc

A frissen beszerzett, olvasásra ajánlott könyvek polca


Fájóan közhelyes megállapítás, de nagyon is igaz: borzasztóan keveset olvasunk. Mert nincs időnk rá, sokba kerülnek a könyvek, nem tudjuk, milyen friss könyvek gazdagítják a palettát - sokféle az indok. Az időhiányon sajnos nem tudunk segíteni, de a másik két gondra nagyon egyszerű a válasz: menjünk könyvtárba!

Csolnok abban a szerencsés helyzetben van, hogy könyvtára jól ellátott, az állomány folyamatosan frissül. Nem önerőből vásárol az intézményünk, a  szerződéskötés, könyvbeszerzés, beleltározás és a pénzforgalom a tatabányai József Attila Megyei és Városi Könyvtár Megyei Ellátási Csoport munkatársainak közreműködésével bonyolódik. A könyvek, periodikák és más, a könyvtárhoz tartozó eszközök beszerzésén túl az olvasást népszerűsítő könyvtári programok költségéhez is hátteret nyújtanak. Ezek a programok voltak tavaly:
  •        Arany János verses irodalmi műsor a Szabad Ötletek Színháza előadásában áprilisban
  •        Vígh Balázs költő könyvbemutatója májusban 
  •   Író-olvasó találkozó Nógrádi Gáborral októberben (megemlítendő, hogy az író ittjártakor  100.000 Ft értékben könyveket is ajándékozott a könyvtárunknak)
  •   Diótörő diákszínházi előadás a Tatabányai gyerekszínház közreműködésével decemberben.
Ahogy az látszik, 2 előadás inkább gyerekeknek, 2 pedig inkább felnőtteknek szól. Idén eddig V. Kulcsár Ildikó volt e program keretében vendégünk, láthattunk Nógrádi Gábor műveire alapozva egy színes műsort Iskolai csalafintaságok címmel; majd októberben a gyerekek Misi Mókus kalandjait bemutató bábelőadást tekinthetnek meg, a felnőttek pedig Vass Virággal ismerkedhetnek meg író-olvasó találkozón.

A könyvtár nyitvatartási ideje 2017. márciusig heti 12 óra volt, azonban a felújítás kezdetétől a visszaköltözésig, azaz 2017. áprilisától 2018. január végéig heti 3 órára csökkent. Sajnos ez igencsak meglátszott  a könyvtár látogatottságán is. 
A könyvtárba 2017-ben beiratkozott olvasók száma 39 fő volt, érdekes a kor szerinti megoszlás is:
  •        14 éven aluliak száma: 14
  •        14 és 65 év közöttiek száma: 17
  •        65 év felettiek száma: 8.

Ha azt feltételezzük, hogy a 14 éven aluliak többsége a szüleivel együtt iratkozik be, akkor azt a következtetést vonhatjuk le, hogy az aktív korosztály nagyon is passzív könyvtárlátogató. 
A látogatottság csökkenésének okai között szerepel még az is, hogy a gyerekek délután 4-ig iskolában vannak, vagy egyéb kötelező elfoglaltságuk van, ami után már valószínűleg nincs nagy kedvük könyvtárba menni.
Pedig a kicsiket érdemes mielőbb beíratni, hogy aztán olvasó gyerek, kamasz, felnőtt váljon belőlük. Számtalan kutatás igazolja világszerte, hogy az olvasó emberek jobban eligazodnak az élet dolgaiban, a szövegértésük jóval fejlettebb, könnyebb megérteniük és feldolgozniuk a való életben történteket a regénybeli szereplők által. Ez nem csak pici gyerekkorban nagyon fontos a (nép)mesék által, a kamaszoknak szóló romantikus, kalandos regények pont ugyanezt a feladatot képesek betölteni. (Akit bővebben érdekel a téma, ajánlom figyelmébe 12-14 éves gyerekek olvasási szokásairól szóló tanulmányt.)

Fontos! A csolnoki községi könyvtár nyitva tartása 2018. május 22. és június 25. között átmenetileg az alábbiak szerint alakul:

Hétfő: 9-12 óráig
Kedd: 9-12 óráig
Szerda: 14-19 óráig
Csütörtök: 9- 12 óráig
Péntek: 14-17 óráig


2018. május 9., szerda

Emberközeli rendezvények - Interjú Mandusitz Zsuzsannával, a Kossuth Lajos Művelődési Ház új igazgatójával


 A szélesebb közönség előtt először a május 3-án megrendezett közönségtalálkozón mutatkozott be a Kossuth Lajos Művelődési Ház új igazgatója, Mandusitz Zsuzsanna – ő konferálta fel az eseményt. Most még sokan kíváncsian méregették, vajon ki ez a szőke, filigrán lány, honnan került ide? Megkérdeztük őt magát.

- Szóval: honnan került ide ez a szőke lány?
- Dorogról. Korábban a dorogi művelődési házban dolgoztam, a városi újság és a honlap szerkesztése volt a fő feladatom, de ezen kívül sok egyéb munkába is belefolytam.
- Milyen szakon végeztél?
-Az esztergomi főiskolán művelődésszervezés-kommunikáció szakon, filmes szakirányon. Imádom a régi magyar filmeket. Ezt a rajongásomat egyébként nagyon szeretném majd Csolnokon is kamatoztatni valamilyen filmklub keretében, mozi-délutánok, matinék szervezésével.
 Ezen kívül még milyen elképzeléseid vannak, hogyan fog kinézni a művelődési ház a te igazgatásod alatt?
- Alapvetően a már meglévő és működő szakköröket, klubokat semmiképp sem szeretném megváltoztatni. Nagyon tetszik, hogy Csolnok ennyire sokrétűen épít a meglévő sváb hagyományaira, hogy ennyi program, esemény nyugszik a német nemzetiségi mivoltra alapozva. Amit be szeretnék hozni, az talán majd egy varrószakkör, rendszeres bolhapiac, táncházas estek tánctanulással, több szabadtéri program. Jó volna a népi ünnepkör jeles napjait szélesebb körben is megülni, mint például Szent Iván napján egy tűzugrással, tábortűzzel, közös énekléssel, szalonnasütéssel egybekötött nagy közös tűzgyújtást a Heinrich-hegyen.
- Voltál már csolnoki rendezvényeket?
- Természetesen, voltam például a nőnapi műsoron és kiállításon, a Tracht Tag-on, vagy legutóbb a majálison a Bányász múzeumnál. Ide családostul, a párommal és az 5 éves kisfiammal mentünk. 
- És hogy érezted magad ezeken az összejöveteleken? Milyennek látod a csolnokiakat?
- Nagyon kedvesek, barátságosak, mindenkivel lehet beszélgetni. Emberközeliek ezek a rendezvények, amit én is szeretnék majd megőrizni és továbbvinni. Egyébként nem idegen számomra a falu, vannak csolnoki rokonaim, valamint tanítok angolt ovisoknak, kisiskolásoknak, vannak csolnoki kis tanítványaim is.
- Csolnokon nem lényegtelen szempont: beszélsz németül?
- Érettségiztem a nyelvből, de az utóbbi időben nem nagyon használtam, felelevenítésre szorul. De nem fog problémát jelenteni.
- A szabadidődet mivel töltöd?
- A családommal nagyon szeretünk túrázni, sajnos a Csolnok Ring idején épp kötött elfoglaltságom lesz, de a következő túrán biztosan ott leszünk. Ezen kívül nagy szerelmem még a lovaglás, most épp a kisfiamat tanítom lovagolni.
- Hosszabb távú terveid vannak már esetleg a művelődési házzal kapcsolatban?
- Igen, szeretnék belefolyni a helytörténet feldolgozásába, ezt nagyon érdekes és fontos feladatnak tartom. Jó volna együttműködésre hívni a környékbeli települések vezetőit, szorosabban együtt dolgozni a szomszédos falvak kultúrházaival akár közös programok szervezésével is. De bárki előtt nyitva a lehetőség, hogy ötleteivel, javaslataival segítse az itt élő közösség kulturális életének sokszínűségét, bármilyen elképzelést szívesen fogadok.
- Mik a művelődési ház legközelebbi programjai?
- Részt veszünk egy csolnoki asztallal a június 7-10. között megrendezésre kerülő ünnepi könyvhéten Esztergomban, ahol feladatunk a falu népszerűsítése, bemutatása lesz a csolnoki fellépőkkel együtt. A június 23-i hétvégére szeretném a már említett Szent Iván napi tűzugrást. Szokásos rendezvény a Falunapok, ennek előkészítésében már én is aktívan részt vettem. Aztán a nyár folyamán jó lenne legalább egy, de akár több bolhapiac is. Ősszel pedig bábszínházzal, író-olvasó találkozóval várjuk a látogatókat, ez utóbbin vendégünk lesz Vass Virág író, újságíró. Remélem, V. Kulcsár Ildikót is sikerül majd újra elhívni magunkhoz. Érdemes lesz figyelni a csolnoki oldalakat a Facebookon és a csolnok.blogspot.hu –t is, ezekre mindig felkerülnek majd az aktualitások.


Kedves csolnokiak, fogadjuk sok szeretettel ezt a szőke, esztergomi lányt, aki mostantól a Kossuth Lajos Művelődési Ház új igazgatója, segítsük munkáját a közösségünk érdekében!



2018. május 6., vasárnap

Egy korty derű


Május 3-án vendégünk volt a Kossuth Lajos Művelődési Házban V. Kulcsár Ildikó író, újságíró. aki ,,Egy korty derű" című előadásával járja az országot. Sőt, határainkon túlra is visz optimizmusából, életbölcsességéből.

V. Kulcsár Ildikót az olvasók elsősorban a Nők Lapjában megjelenő publicisztikáiból ismerhetik, állandó rovata a ,,Ne félj, mesélj", melyben élettapasztalatán túl pszichológus végzettségét is kamatoztatva ad tanácsot a hozzá forduló olvasóknak. Azt talán már kevesebben tudják róla, hogy férjével 5 gyereket neveltek fel, többszörös nagymama, a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével is kitüntetett író, családi mediátor, 11 könyv szerzője.

A közönségtalálkozó elsődleges mondanivalója az volt, hogy tekintsünk egy kicsit kívülállóként az életünkre, gondolkodjunk el azon, milyen kevés dolgon érdemes igazán bosszankodni, lássuk meg azt, ami igazán számít és örüljünk az apróságoknak is: lehet az akár egy váratlanul új erőre kapó orchidea, egy napsütéses délelőtt, egy csésze finom kávé.

Illusztrációként, aláfestésként több novelláját is meghallgathattuk, ezeket Kovács Dóra, a művelődési ház leköszönő igazgatója olvasta fel nekünk. A Moly Mari könnyei arról gondolkodtatott el bennünket, hogy nem az anyagi gazdagságon múlik a jól-létünk, valamint nekünk, nőknek sokszor tudtukon kívül is meg kell védenünk a férfiakat, hiszen (mint az köztudott) valójában ők a gyengébbik nem.

A Mennyország, Paradicsom utca aktualitását az anyák napja közelsége adta, ezt az írást megkönnyezte a közönség is, hiszen egy édesanyját korán elvesztő kislányról szól, aki levelet ír a mennyben lakó szerettének.

 Az írónő folyamatosan aktív kapcsolatban volt a közönségével, nem is maradt visszajelzés nélkül a nagyrészt női publikumtól. Mindannyian magunkra ismertünk a tipikus élethelyzetekben, az ismétlődő játszmákban. Tudjuk, hogy a férfiak mennyire nem hajlandóak beszélni a problémáikról, holott a visszafojtott lelki terhek egy idő után szinte törvényszerűen testi bajokban öltenek formát. Míg mi, nők találunk módot arra, hogy akár a testvérünkkel, anyukánkkal, barátnőnkkel, akár egy választott közösséggel kibeszéljük a gondjainkat, addig a férfiakat már kisfiú koruktól arra kondicionálja a társadalom, hogy a fiúk nem sírnak, minden baj csak katonadolog, ami elmúlik magától is.

Sajnos az idő elég rövidnek bizonyult, a majdnem 2 óra kevés volt arra, hogy minden novellát meghallgassunk, amivel Dóra készült, kimaradtak olyan fontos témák, mint a fiús anyák és lányos apák, valamint az író-olvasó találkozók jellemző befejezése, a kérdések feltétele és megválaszolása is elmaradt, de cserébe ígéretet kaptunk, hogy ha újra hívjuk, újra el fog jönni és akkor bepótoljuk az elmaradottakat.

A találkozó könyvvásárral és dedikálással zárult, reméljük, valóban lesz folytatás.

2018. április 19., csütörtök

Majális 2018


A Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület szeretettel meghívja Önt és családját a
2018. május 1-jén tartandó majálisra
a Bányász Művelődési Háznál.
Programok:
            Április 30-án délután 16 órától nyitjuk meg kapuinkat. A művelődési ház melletti focipályán kölyök labdarúgó mérkőzések lesznek. 17 órától felállítjuk és díszítjük a májusfát, utána tábortűznél szalonnát sütünk. A sütögetéshez valókat a gyerekeknek az Egyesület biztosítja. A májusfa felcicomázása idején a zenét az Alte Kameraden zenekar szolgáltatja.

Május 1-jén reggel 6 órától zenés ébresztéssel veszi kezdetét a majális.

Délelőtt 10 órától sorverseny várja a gyerekeket és a családokat rengeteg édes nyereményért. 

Déli 12 órától a Világ Legerősebb Családja tart bemutatót.

13 órától az immár hagyományos Majális Focikupa veszi kezdetét amatőr csapatok részvételével a művelődési ház melletti focipályán. Fellép a Dimenzió táncegyüttes is.

A nagyteremben terepasztal-, modellvasút-kiállítás tekinthető meg.

Aki éhes, mindkét napon választhat kolbász, grillezett húsok, hot dog, sült hal, hamburger, sült krumpli és gulyás közül, amit többféle csapolt sörrel lehet leöblíteni. Az édesszájúakat fagylalt várja. A rendezvény ideje alatt többféle termelői termék kóstolható és vásárolható.

A kicsiknek ingyenes ugrálóvárral kedveskedünk mindkét napon.

A Csolnoki Polgárőr és Önkéntes Tűzoltó Egyesület tomboláján nagyértékű ajándékot lehet nyerni!

A belső felújítás után megújult Bányászati és Ásványgyűjtemény  a rendezvény ideje alatt ingyenesen látogatható.

2017. június 1., csütörtök

Kidöntjük!


  KIDÖNTJÜK   A MÁJUSFÁT!



A Bányász Hagyományőrző Egyesület sok szeretettel meghívja Önt és kedves családját

2017. június 3-án (szombat) este

a Bányász Művelődési Házhoz a májusfa kidöntésére. Ennek alkalmából főzünk egy jó nagy adag paprikás krumplit és kivetítőn megnézzük a BL-döntőt.

Töltsünk együtt egy kellemes estét!



CSBHE

2017. április 17., hétfő

Majális 2017

A Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület szeretettel meghívja Önt és családját a
2017. május 1-jén tartandó majálisra
a Bányász Művelődési Háznál.
Programok:
            Április 30-án délután 14 órától nyitjuk meg kapuinkat. 18 órától díszítjük és felállítjuk a májusfát, utána tábortűznél szalonnát sütünk. A sütögetéshez valókat a gyerekeknek az Egyesület biztosítja. A zenét szolgáltatja a májusfa felcicomázása idején az Alte Kameraden, a szalonnasütés alatt pedig a Recyclers, majd Janovich István szórakoztatja a nagyérdeműt.
           
Május 1-jén reggel zenés ébresztéssel veszi kezdetét a majális.

Délelőtt 10 órától sorverseny várja a gyerekeket és a családokat rengeteg édes nyereményért.  13 órától az immár hagyományos Majális Focikupa veszi kezdetét amatőr csapatok részvételével a művelődési ház melletti focipályán. Fellép a Dimenzió táncegyüttes is.

14 órától ünnepélyesen felavatjuk a szép új tetőt, beszédet mond Kolonics Péterné polgármester.

Aki éhes, mindkét napon választhat kolbász, grillezett húsok, hot dog, sült hal, hamburger, sült krumpli közül, amit többféle csapolt sörrel lehet leöblíteni. Hétfőn finom gulyást is főzünk. Az édesszájúakat fagylalt várja. A rendezvény ideje alatt többféle termelői termék kóstolható és vásárolható.

A kicsiknek játszósarokkal és ingyenes ugrálóvárral kedveskedünk mindkét napon.

A Csolnoki Polgárőr és Önkéntes Tűzoltó Egyesület tomboláján nagyértékű ajándékot lehet nyerni!


A belső felújítás után megújult Bányászmúzeum kiállítása a rendezvény ideje alatt ingyenesen látogatható.


2017. január 19., csütörtök

Borbála napok Dorog térségében


A  Szent Borbála nap megünneplése 2016-ban is a hagyományoknak megfelelően került sor a dorogi régióban. A templomokban mindenütt Szent Borbálára, a bányászok védőszentjére emlékező misét tartottak. Érdekesség, hogy a térségünkben több Szent Borbála templom van így pl. Dorogon, Csolnokon, plébánia Pilisvörösvár, lelkészség Tokodaltáró, de van partnerünknél Petrozsényben.

A rendezvények sorozata Leányváron november 27-én kezdődött. Megkoszorúztuk a Farkas János Művelődési Ház falán lévő emléktáblát, emlékbeszédet Hanzelik Gábor  polgármester mondott. A  Leányvári Német Nemzetiségű Dalkör  több nyelven bányász dalokat énekelt, szavalt Sáfár Marci. A jelenlévők megtekintettek egy videót, a leányváriak látogatását a Csolnoki Bányász Múzeumban Fleischmann Dezső tagtársunk idegenvezetésével.
Pilisszentivánon a bányász emlékműnél megjelenteket Mirk Mária köszöntötte: „Köszöntöm önöket a bányászok védőszentjének ünnepén, Szent Borbála napján a hagyományos bányász-köszöntéssel: Jó szerencsét! Teszem ezt annak okán, hogy még az én gyerekkoromban is így köszöntünk az iskolában. Bár községünkben 1970 óta nem bányásznak barnaszenet, őseink iránti tiszteletből mégis minden évben összegyűlünk, hogy megemlékezzünk.”
A bányász emlékművet a jelen lévő szervezetek megkoszorúzták. Az emlékmű Klinger János okleveles bányamérnök kezdeményezésére, az ő irányításával és anyagi támogatásával épült, 1993-ban avatták fel. Azóta tartják jelenlegi formájában a Borbála napi megemlékezéseket.
Az ünnepi beszédet Poppréné Révai Gyöngyi tartotta, rendhagyó módon a tisztelet hangjait kedves bányász anekdoták közé fűzte fel.
Közreműködött a Pilisszentiváni Fúvószenekar, vezényelt: Spanberger Zsolta verseket, így Mara Noel: Bányászok élete c. versét Milbich Mihály 7. b osztályos tanuló mondta el. Az emlékezőket a Tájházban Poppréné Révai Gyöngyi polgármester asszony látta vendégül.

Kesztölcön a megemlékezést a  Kesztölci Hagyományőrző Bányászok Köre, Kesztölc Község Önkormányzata és a Szlovák Önkormányzat szervezte.
Az ünnepséget Klinger Ágnes nyitotta meg. A részvevők elénekelték a bányász himnuszt  a helyi Pávakör közreműködésével.  Dr. Magyar Pál plébános tartott egy rövid beszédet, Salánki Gábor elszavalt egy költeményt.
Klinger Ágnes  felolvasta - az emlékműbe vésetett – hősi halált halt  bányászok neveit.
Az ünnepi beszédet dr. Korompay Péter  tartotta. Szent Borbála ma is élő tisztelete mellett beszélt arról, hogy a mai nap itt Kesztölcön különleges, mert december 4-e vasárnapra esik, úgy, mint 28 éve, december 4-én vasárnap történt a lencsehegyi robbanás, ahol közvetlenül 11, később még 4  bányász vesztette életét. Szent Borbála tisztelete a múltban gyökeredzik, de megalapozza a jelen, a jövő ifjúságánál a hősök tiszteletét, egyben tanít a család, a szülők, a nagyszülők, a dédszülők tiszteletére.
A baráti beszélgetésre az önkormányzat tanácstermében került sor, ahol a résztvevőket Vöröskői István bányamérnök polgármester tagtársunk köszöntötte, s látta vendégül. A múltidéző társalgás a kesztölci „bányász” borospincékben folytatódtak.
Perbálon idén először megkoszorúztuk Veres János aknász tagtársunk által nyolc éve állított kopjafát. A koszorúk elhelyezésekor 12 óra 15-kor megkondultak a harangok, pont abban a pillanatban, amikor 28 éve megtörtént a robbanás.
Csolnokon az ünnepi szentmisét a Szent Borbála templomban tartották, melyen a Wagenhoffer kórus működött közre. A koszorúzásokra a bányász emlékfalnál került sor. A megjelenteket dr. Kalocsai Zoltán köszöntötte, az ünnepi beszédet Kolonics Péterné polgármester asszony mondta. Idézve beszédéből: „Ismét elérkezett december 4., amikor a Bányász Hagyományőrző Egyesülettel közösen emlékezünk Szent Borbálára a hirtelen halállal járó, veszélyes szakmát űzők védőszentjére. Rendhagyó a mostani emlékezés, hisz a Bányász Művelődési Ház felújítása miatt itt az udvaron emlékezünk. Becsüljük az itt működő hagyományőrző egyesület munkáját, méltó otthont szeretnénk biztosítani a jelentős gyűjteménynek.”
Polgármester asszony megemlékezett arról is, hogy a napokban  bányaszerencsétlenség történt Lengyelországban, a polkowicei rézbányában. A földrengés okozta bányaomlás 8 bányász életét követelte. A fejünket értük is meghajtottuk.

Dorogon december 8-án a Bányász templomban került megtartásra a hagyományos bányász mise. Kiss Maly László esperes felvezetésével  a szentmisét a terézvárosi ezüstmisés Horváth Zoltán protonotárius kanonok, esperes, plébános tartotta, aki
megemlékezett a bányászokról, s áldozatos munkáját példaképül állította a fiatal nemzedék számára.  A hagyományoknak megfelelően elhelyeztük az OMBKE koszorúját a Szent Borbála oltárnál, a Szent Borbála ereklyénél.

A beszámolóból kitűnik, hogy a régiónk  községeiben, városaiban a bányász hagyományőrzők nem fáradnak, hogy példát mutassanak a fiataloknak, védőszentünk Szent Borbála hősi életének tiszteletével.




                                                                     Dr. Korompay Péter






2016. október 17., hétfő

Kirándulás szülőfalumba

Élménybeszámoló

Október 15-én negyvenöt lábatlani pedagógus gyülekezett az Arany János Általános és Alapfokú Művészeti Iskola előtt. Régi kollégáim. Az ő kérésükre szerveztem kirándulást Csolnokra, mert – mint mondták – annyi szépet hallottak kis falunkról.

Még kissé borús volt az ég induláskor, ám amikor begurultunk az „Omega-kanyarba” (mint a farmotoros busz az Öreg bánya titka című filmben), már kisütött a nap és bearanyozta az elénk táruló települést.
A Polgármester Hivatal előtt már mosolyogva várt bennünket Kolonics Melinda polgármester asszony, aki röviden elmesélte a falu történetét, beszélt a jelenkor eredményeiről is. Ezután sétára indultunk a gyönyörű kis parkba. Itt megcsodáltuk a különleges betelepítési emlékművet, rajta Stephan Jäger festményének részletével. Németes kollégáim érdeklődve olvasták az információkat, a többieknek vezetőnk fordította. Az ’56-os kopjafa előtt szóba került – így az ünnep előtt külön kiemelve – a munkatábor, az ott raboskodó emberek élete, kapcsolatuk a csolnoki bányász munkatársakkal. Moldova György író több művében is ír az itteni fogságban töltött napjairól.


Továbbindulva „átkeltünk” a kis patak hídján, hogy benézzünk az iskolába. Az udvaron nagy zsivaj közepette éppen papírt gyűjtöttek a gyerekek, akik udvariasan köszöntek (milyen nagy szó ez manapság!) Bekukkantottunk a tornaterembe, majd az „irigységtől elsárgulva” az uszodába. – Ó, ha nekünk is lenne ilyen! – hallottam innen-onnan. Igaz, hogy mi város vagyunk, de uszodánk nincs. Régi vágya ez az ott élő embereknek.
Ezután a Tájház felé vettük utunkat, elhaladva első munkahelyem, a Művelődi Ház mellett. A Tájházban Hársné Ági már izgatottan várt bennünket.  – Ezer éve nem láttalak! – kiáltott fel svábul, amikor átöleltük egymást. Szinte automatikusan váltottam át én is a nyelvre. A következő ölelést Szax Lacitól, unokatestvérem unokájától kaptam, akivel most találkoztam először életemben. Arcán a családi vonásokat kutatva meg is találtam azokat.
Ági és Laci a német nemzetiségről, a hagyományok ápolásáról, a tájház történetéről és az ott összegyűjtött anyagról mesélt nekünk. A kiállítás megtekintése után vendéglátóink pogácsával és egy pohár finom borral kínáltak bennünket. Gyermekkorom régi ízei köszöntek vissza a számban a pogácsát majszolva…


A frissítők elfogyasztása és egy kis kötetlen beszélgetés végeztével utunk a Rákóczi-telepre vezetett. A Szent Borbála templom már tárt kapuval várt minket, ajtajában Szax Laci állt mosolyogva.  Utoljára akkor jártam itt, amikor legkisebb keresztlányomat tartottam a keresztvíz alá.  No, annak már több mint 40 éve.
Kollégáim ámulattal nézték az oltárképet, miközben Laci bemutatta nekünk a templomot, beszélve arról a különleges építészeti technikáról, amellyel a templom épült 1932-ben. Kicsit azért fájt a szívem, mert bizony kívülről pusztul ez az érték, a csolnoki bányászat történetének egyik fontos eleme.



A templom lépcsőjén és a kis közön „legurulva” a Bányamúzeumban Fleischmann Dezső komám várt bennünket. Sajnos a felújítás miatt csak a kültéri kiállítást nézhettük meg, de így is sok érdekességet tudhattunk meg a település életét meghatározó bányászat múltjáról.
Végezetül megmutattam kollégáimnak régi iskolámat, gyermekkorom színhelyét. Elszomorodott a szívem a látványtól, ugyanakkor örült is, hogy a mostani gyerekek már a mai kor igényeinek megfelelő intézményben tanulhatnak. Egyenlő az esély, nincs már „falusi és telepi gyerek”.
Utunk végeztével lassan hajtottunk végig a Széchenyi utcában és egy pillanatra megálltunk a 11-es számú ház előtt.  A szülői ház előtt. Ahol már nem nyílnak anyukám virágai és nem zümmögnek apukám méhei…
Itt szeretném újra megköszönni vendéglátóinknak ezt a szép napot. Ígérem, visszajövünk. De akkor már tanítványainkkal.

Auf Wiedersehen Tscholnok!

Boda Csabáné (Priegl Marika)