2013. június 4., kedd
Művelődési ház programjai
Kedves Szülők!
A Kossuth Művelődési Ház és Könyvtár
NYÁRI KÉZMŰVES
TÁBORÁBA
SZERETETTEL VÁRUNK MINDEN ÉRDEKLŐDŐ
ISKOLÁSKORÚ GYEREKET!
Programok
·
Vidám
csapatjátékok és kézműves foglalkozások
·
Hangszerbemutató és egyszerű hangszerek készítése
·
Játék a
múzeumban: hős lovagok és elbűvölő hercegnők nyomába eredünk Esztergomban
·
Festés ősrégi
természetes növényi színezőanyagokkal
·
(FEL)Olvasósarok (János
vitéz és Egri csillagok)
·
Strandolás, kirándulás
a Mókushegyre
A tábor időpontja: 2013. június 24-28., 9–15 óra
Helyszín: Csolnok,
Kossuth Lajos Művelődési Ház
Részvételi díj: 10.000 Ft
Jelentkezés: június 16-ig a
Művelődési Házban
Bővebb információ: Kovács Dóra (30/894-5104)
2013. június 2., vasárnap
Természetjáró Kör 2. túrája
KÖRBECSODÁLTUK
A MÓKUSHEGYET
Képes
útibeszámoló a Csolnoki Természetjáró Kör 2. túrájáról
Április 14–én már korán reggel éreztük, hogy ma kegyes
lesz hozzánk a Természet! Szép napsütéses reggeli órában gyülekeztünk a
Nepumuki Szent János templom előtt. Indulásra szép számban összegyűltünk,
fiatalok és idősebbek egyaránt frissen. Az útvonal és a turista-etikett
szabályainak ránk vonatkozó előírásainak ismertetése után elindultunk a
tervezett túránkra.
Az első tíz percben, a 60 méter szintkülönbség leküzdése
után, felérve a Kőbánya-kilátóhoz, szemünk elé tárult kis falunk festői látképe.
(„Élő ember, akinek már volt szerencséje ehhez a szépséghez, soha nem felejti ezt a látványt.”)
A pazar látvány elfeledtette velünk az első méterek
nehézségeit, majd ahogy körbecsodáltuk a tájat, tovább indultunk a Magos-hegy irányába. Útközben kerestük és meg
is találtuk az itt elrejtett „Geo-ládát”. Ez egy népszerű
és ötletes tájékozódási keresőjáték. Lényege, hogy a természetben elrejtett
„láda” a koordináták ismeretében megtalálható. A „Geo-láda” pontok koordinátái
az interneten begyűjthetők. Sokaknak izgalmas kihívás, hogy minél több ilyen
ládát megtaláljanak. A ládikóban jelképes kincsek találhatók, amikből egyet
kivehet a megtaláló, de úgy illik, hogy ő is tegyen bele valami apróságot, így
sosem ürül ki a „láda”. Az ott lévő füzetbe pedig írhat a megtaláló egy pár
neki tetsző mondatot, vagy üzenhet a következő lelkes kincsvadásznak. Remek
ötlet!
Folytatva utunkat az első nyereg leküzdése után
elértük utunk legmagasabb pontját a Magos-hegy 298 m-es csúcsát. Ameddig a szem ellát lenyűgöző panoráma fogad
itt bennünket. Keletre a Budai-hegység legközelebbi csúcsa a Nagy-Kopasz (560m) a Csergezán-kilátóval, Dél-nyugatra
az epöli Őr-hegyek:
és végül de nem utolsó sorban, Nyugatra a Gerecse
legmagasabb csúcsa a Nagy-Gerecse a maga 633 m-es magasságával.
Továbbhaladtunk nyugat
felé a Rabló-barlang irányába. A déli oldalon megint lenyűgöző panorámát nyújt
a cross pálya, a Halas-tó és mögötte Xll- es akna látképe madártávlatból.
A legmeredekebb nyereg, a második után megérkeztünk az
un. Rabló-barlanghoz, ahol rövid pihenőt tartottunk.
A pihenő után az utolsó áttörésnél Annavölgy,
Kakukktelep előtt lekanyarodtunk a hegyről
és a Halastavat érintve a Kecske- hegy (264m) felé indultunk. Felérve a
volt munkatábor területére ez a derékba tört fa fogadott minket! Elgondolkodtató…
Utunk a végéhez közeledik, miután megosztottuk
egymással a munkatáborral kapcsolatos hallott vagy személyes emlékeinket,
készítettünk egy csoportképet még:
majd elindultunk a csolnoki
pincesor irányába, mely egyben utunk végállomását jelentette.
Köszönhetően a túrán készült
sok jó fotónak most közreadjuk a szép látványt és szeretnénk kedvet csinálni
másoknak is a természetjáráshoz! Mi nagyon élveztük, igaz, kellemesen
elfáradtunk.
Összeállította: Klotz Gábor túravezető
Összeállította: Klotz Gábor túravezető
NYÁRON
A KÖZELI PILIS HEGYSÉGBEN FOLYTATJUK TÚRÁINKAT!
Célszerű az
előzetes jelentkezés! (Egyeztetni tudjuk így, ki megy autóval a gyülekezőhelyre.)
További
információ: a Kossuth Lajos Művelődési Házban
(30/894-5104)
Első túra: Pálosok túrája, 2013. 06. 09., vasárnap 8.00 – 13.00 óra (Esőnap: 06. 23.)
Gyülekezés:
Klastrompuszta, Pálos kolostor ¾ 8 – 8 óra között. /utazás egyénileg/
Útvonal:
Pálos kolostor, Kémény-szikla, Klastrom-szirtek,
Pálos Mária út, Pilis-nyereg /553 m
/ Pilisszentlélek, Magyar Zarándok út, Pálos kolostor romjai. Pihenő után visszaérkezés a kiindulási
helyre, kb. 13.00 óra. A túra tényleges hossza: 12.5 km, nehézségi foka:
középnehéz.
Második
túra: Barlangok túrája, 2013. 07. 14.,
vasárnap 8.00 – 13.00 óra (Esőnap: 07. 21.)
Gyülekezés:
Klastrompuszta, Klastrom Fogadó ¾ 8 – 8.00 között. /utazás egyénileg/
Útvonal:
Legény barlang, Leány barlang, Csévi-szirtek, Ajándék barlang, Simon halála, Gyula pihenője
barlang /Nagy-Szoplák 710m/, Két bükkfa-nyereg. Pihenő után visszaérkezés
a kiinduló helyre kb. 13.00 óra. A túra tényleges hossza: 11.8 km, nehézségi foka: középnehéz.
Harmadik
túra: Sasfészek túra, 2013. 08. 11.,
vasárnap 8.00 – 13.00 óra (Esőnap: 08. 18.)
Gyülekezés:
Kesztölc Kétágú-hegy lábánál ¾ 8 – 8.00 között. /utazás egyénileg/
Útvonal:
Kétágú-hegy, Róth út, Jakus-fa, Sasfészek turistaház /585m/, Fekete-hegy, Szép
kilátás /510m/, Kétágú-hegy /sziklamászó iskola - Sámán-lyuk - Öreg-szirt/.
Visszaérkezés a kiindulási helyre kb :
13.00 óra. A túra tényleges hossza: 8.5
km, nehézségi foka: nehéz.
SZERETETTEL VÁRUNK MINDEN ÉRDEKLŐDŐT!
2013. május 28., kedd
2013. május 27., hétfő
Az iskola hírei
Ubstadt-i diákcsoport látogatása
Iskolánk 10 éve ápol testvérkapcsolatot az ubstadt-weiher-i Hermann-Gmeiner-Schule-val. Az eltelt időszakban évente látogattuk egymást, idén Csolnokon fogadtuk a 26 tanulóból és 4 felnőtt kísérőből álló csoportot.
A vendégek május 13-án délben érkeztek. A közös ebéd után a fogadó családoknál pihenhették ki az utazás fáradalmait, majd a Bányász Múzeumnál találkoztunk újra.
A kiállítás megtekintése után szalonnát sütöttünk az udvaron, és birtokba vettük a majálisra felújított kispályát is.
Másnap reggel két tanórán láttuk vendégül, majd a Polgármesteri Hivatalba kísértük a csoportot, ahol a polgármester úr köszöntötte őket hivatalosan is. A délelőtt folyamán megmutattuk nekik a Szent János templomot és a Falumúzeumot, ebéd után pedig Esztergomba mentünk, ahol megnéztük a Bazilikát, körbesétáltuk a Várhegyet, és a vállalkozó kedvűek a körpanorámát is megcsodálhatták a kupolából. A napot egy jó hangulatú éjszakai túra zárta a Getén, melyet sötétedéskor kezdtünk. Ebből is következett, hogy másnap csak 10 órakor találkoztunk az iskola előtt.
A szerdai úti cél az etyeki Korda Filmpark volt, amit egy délutáni tutajozás követett Neszmélyen. Az estét minden gyerek családi körben töltötte, a tanárokat pedig csolnoki kollégák vendégelték meg egy magyaros vacsorával.
Csütörtökön ragyogó időben másztuk meg a vadregényes Rám-szakadékot. Maradt még erőnk egy izgalmas délutáni foci- és kosármeccsre és egy jó hangulatú esti diszkóra is az iskola udvarán. Az ubstadti és csolnoki diákok igazán jól összebarátkoztak a közös programokon, melyekbe azok is bekapcsolódhattak, akik nem fogadtak vendéget otthonukban. A péntek reggeli búcsú most is nehéz volt. Meghatottan integettünk a Pollushof udvaráról kikanyarodó busz után. De hála a modern technikának, a kapcsolatok nem szakadtak meg a hazautazással.
Ezúton is köszönjük minden fogadó család áldozatos vendégszeretetét, Fleischmann Dezsőnek és Baranyai Lőrincnek a készséges tárlat- és túravezetést, Kovács Dórának és Barlanginé Mártinak az ebédeltetésben nyújtott segítséget, Mayer Mónikának a szakszerű esztergomi idegenvezetést és nem utolsó sorban Tafferner József polgármester úrnak valamint a csolnoki önkormányzatnak a támogatást!
Iskolánk 10 éve ápol testvérkapcsolatot az ubstadt-weiher-i Hermann-Gmeiner-Schule-val. Az eltelt időszakban évente látogattuk egymást, idén Csolnokon fogadtuk a 26 tanulóból és 4 felnőtt kísérőből álló csoportot.
A vendégek május 13-án délben érkeztek. A közös ebéd után a fogadó családoknál pihenhették ki az utazás fáradalmait, majd a Bányász Múzeumnál találkoztunk újra.
A kiállítás megtekintése után szalonnát sütöttünk az udvaron, és birtokba vettük a majálisra felújított kispályát is.
Másnap reggel két tanórán láttuk vendégül, majd a Polgármesteri Hivatalba kísértük a csoportot, ahol a polgármester úr köszöntötte őket hivatalosan is. A délelőtt folyamán megmutattuk nekik a Szent János templomot és a Falumúzeumot, ebéd után pedig Esztergomba mentünk, ahol megnéztük a Bazilikát, körbesétáltuk a Várhegyet, és a vállalkozó kedvűek a körpanorámát is megcsodálhatták a kupolából. A napot egy jó hangulatú éjszakai túra zárta a Getén, melyet sötétedéskor kezdtünk. Ebből is következett, hogy másnap csak 10 órakor találkoztunk az iskola előtt.
A szerdai úti cél az etyeki Korda Filmpark volt, amit egy délutáni tutajozás követett Neszmélyen. Az estét minden gyerek családi körben töltötte, a tanárokat pedig csolnoki kollégák vendégelték meg egy magyaros vacsorával.
Csütörtökön ragyogó időben másztuk meg a vadregényes Rám-szakadékot. Maradt még erőnk egy izgalmas délutáni foci- és kosármeccsre és egy jó hangulatú esti diszkóra is az iskola udvarán. Az ubstadti és csolnoki diákok igazán jól összebarátkoztak a közös programokon, melyekbe azok is bekapcsolódhattak, akik nem fogadtak vendéget otthonukban. A péntek reggeli búcsú most is nehéz volt. Meghatottan integettünk a Pollushof udvaráról kikanyarodó busz után. De hála a modern technikának, a kapcsolatok nem szakadtak meg a hazautazással.
Ezúton is köszönjük minden fogadó család áldozatos vendégszeretetét, Fleischmann Dezsőnek és Baranyai Lőrincnek a készséges tárlat- és túravezetést, Kovács Dórának és Barlanginé Mártinak az ebédeltetésben nyújtott segítséget, Mayer Mónikának a szakszerű esztergomi idegenvezetést és nem utolsó sorban Tafferner József polgármester úrnak valamint a csolnoki önkormányzatnak a támogatást!
2013. május 25., szombat
2013. május 22., szerda
2013. május 21., kedd
20 éves a partner települési kapcsolat Csolnok és Jettingen-Scheppach között
JUBILEUMI ÜNNEPSÉG
JETTINGEN-SCHEPPACHBAN
Partnerkapcsolatunk 20 éves
évfordulóját ünnepeltük Jettingenben május 20-án,az eseményen 4 főből álló delegáció képviselte Csolnokot. Vendéglátóink
szép programot szerveztek számunkra,szombat délelőtt ellátogattunk Andechsbe, a
csodaszép zarándokhelyre. A gyönyörű szép Bencés kolostor barokk temploma
méltán európai hírű. A templomban őrzik a szent keresztnek és Krisztus
töviskoszorújának egy részét, valamint más ereklyéket.
A pünkösdi ünnepségsorozat első
része zenés felvonulás volt, melyen az egyesületek, csoportok,a
képviselőtestületek tagjai vonultak a Polgármesteri Hivatal udvarába,ahol egy
fiatalokból álló zenekar szórakoztatta a jelenlévőket.
Vasárnap délelőtt a településen
tettünk egy sétát és kilátogattunk a temetőbe, felkerestük azoknak a sírját, akik
sokat tettek a partnerkapcsolat létrejöttéért.Majd a tőzegkitermelését tekinthettük meg egy közeli természetvédelmi területen,valamikor az itt kitermelt tőzeget használták a településen fűtésre.
Este rendezték a
partnertelepülési ünnepséget, Hans
Reichhart polgármester úr köszöntötte a vendégeket és beszédében
visszatekintett az elmúlt 20 évre,1993.június 12-re,amikor Jettingen
–Scheppachban aláírták a partnertelepülési dokumentumot. „A világban
bekövetkezett változások ellenére fontos a barátságokat ápolni, a két település
barátsága 1984-re nyúlik vissza,amikor zenészek
zeneszeretetük miatt találták meg az egymáshoz vezető utat. A két zenész
Fódi János karnagy úr és Hans Lichtblau voltak.
Bérces József és Peter Ploeckl polgármester urak és testületeik jutottak
arra a gondolatra, hogy a diákcserék és különböző találkozások után létrehozzák
a hivatalos partnerkapcsolatot. Az első találkozás óta sokat változott a világ,
manapság különösen fontosak a barátságok és a kapcsolatok a közös Európában."
Polgármester úr köszönetet mondott, mindazoknak, akik sokat tesznek,tettek a kapcsolat létrejöttéért és fenntartásáért. Tafferner József polgármester úr méltatta a kapcsolatot és reményét fejezte ki, hogy az új lendületet nyer. Az ünnepség zenei aláfestését a jettingeni kórus,a zenekar és a hagyományőrző tánccsoport adta. Majd a hagyományok szerint fafűrészelésben mérhették össze erejüket a csapatok, a győztes az lett, aki a leggyorsabban tudott lefűrészelni a farönkből egy darabot. Polgármestereink is csapatot alkotva, szépen helytálltak. Az ünnepség jó hangulatban folytatódott tovább,a zenekar a számunkra is jól ismert fülbemászó dallamokat játszotta.
Hétfőn elbúcsúztunk vendéglátóinktól a mielőbbi találkozás és a
partnerkapcsolat folytatása reményében.
Pillanatképek a búcsúról
Idén éppen Pünkösd ünnepére, május 19.-20-ra esett a csolnoki búcsú, a falu védőszentjének, Nepomuki Szent Jánosnak az ünnepe.
Úgy tűnt, idén kevesebb fajta hinta, kevesebb árus jött el (bár a gagyi mennyisége elképesztően sok volt, sajnos), a falu lakosai viszont, főleg a kisgyerekesek, nagy számban látogattak el a főtérre.
Képes beszámolónk (külön köszönet Reményi Lászlónak a fotóiért, amit az ő engedélyével teszünk közzé):
Úgy tűnt, idén kevesebb fajta hinta, kevesebb árus jött el (bár a gagyi mennyisége elképesztően sok volt, sajnos), a falu lakosai viszont, főleg a kisgyerekesek, nagy számban látogattak el a főtérre.
Képes beszámolónk (külön köszönet Reményi Lászlónak a fotóiért, amit az ő engedélyével teszünk közzé):
ha búcsú, akkor vattacukor
idén még pónin is mehettek a kicsik 1-2 kört
a ringlispíl a legkisebbek kedvence
a bátrabbak a nagy lánchintára ültek fel
ennyire kevés árus volt
dodzsem, minden korosztálynak
kislányoknak, kisfiúknak kis lánchinta
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)
























.jpg)







