2013. június 4., kedd

Kézműves tábor 2012 nyarán




Tábori programízelítő




Művelődési ház programjai

Kedves Szülők!
A Kossuth Művelődési Ház és Könyvtár
NYÁRI KÉZMŰVES
TÁBORÁBA

SZERETETTEL VÁRUNK MINDEN ÉRDEKLŐDŐ ISKOLÁSKORÚ GYEREKET!

Programok
·     Vidám csapatjátékok és kézműves foglalkozások
·     Hangszerbemutató  és egyszerű hangszerek készítése
·     Játék a múzeumban: hős lovagok és elbűvölő hercegnők nyomába eredünk Esztergomban
·     Festés ősrégi természetes növényi színezőanyagokkal
·     (FEL)Olvasósarok (János vitéz és Egri csillagok)
·     Strandolás, kirándulás a Mókushegyre

A tábor időpontja: 2013. június 24-28., 9–15 óra
Helyszín: Csolnok, Kossuth Lajos Művelődési Ház
Részvételi díj: 10.000 Ft
Jelentkezés: június 16-ig a Művelődési Házban


Bővebb információ: Kovács Dóra (30/894-5104)

2013. június 2., vasárnap

Képes beszámoló az úrnapi körmenetről











Természetjáró Kör 2. túrája

KÖRBECSODÁLTUK A MÓKUSHEGYET
Képes útibeszámoló a Csolnoki Természetjáró Kör 2. túrájáról
Április 14–én már korán reggel éreztük, hogy ma kegyes lesz hozzánk a Természet! Szép napsütéses reggeli órában gyülekeztünk a Nepumuki Szent János templom előtt. Indulásra szép számban összegyűltünk, fiatalok és idősebbek egyaránt frissen. Az útvonal és a turista-etikett szabályainak ránk vonatkozó előírásainak ismertetése után elindultunk a tervezett túránkra.
Az első tíz percben, a 60 méter szintkülönbség leküzdése után, felérve a Kőbánya-kilátóhoz, szemünk elé tárult kis falunk festői látképe. („Élő ember, akinek már volt szerencséje ehhez a szépséghez, soha nem felejti  ezt a látványt.”)
A pazar látvány elfeledtette velünk az első méterek nehézségeit, majd ahogy körbecsodáltuk a tájat, tovább indultunk a  Magos-hegy irányába. Útközben kerestük és meg is találtuk az itt elrejtett „Geo-ládát”.  Ez egy  népszerű és ötletes tájékozódási keresőjáték. Lényege, hogy a természetben elrejtett „láda” a koordináták ismeretében megtalálható. A „Geo-láda” pontok koordinátái az interneten begyűjthetők. Sokaknak izgalmas kihívás, hogy minél több ilyen ládát megtaláljanak. A ládikóban jelképes kincsek találhatók, amikből egyet kivehet a megtaláló, de úgy illik, hogy ő is tegyen bele valami apróságot, így sosem ürül ki a „láda”. Az ott lévő füzetbe pedig írhat a megtaláló egy pár neki tetsző mondatot, vagy üzenhet a következő lelkes kincsvadásznak. Remek ötlet!
Folytatva utunkat az első nyereg leküzdése után elértük utunk legmagasabb pontját a Magos-hegy 298 m-es csúcsát.  Ameddig a szem ellát lenyűgöző panoráma fogad itt bennünket. Keletre a Budai-hegység legközelebbi csúcsa  a Nagy-Kopasz (560m) a Csergezán-kilátóval, Dél-nyugatra az epöli Őr-hegyek:  
és végül de nem utolsó sorban, Nyugatra a Gerecse legmagasabb csúcsa a Nagy-Gerecse a maga 633 m-es magasságával.
Továbbhaladtunk nyugat felé a Rabló-barlang irányába. A déli oldalon megint lenyűgöző panorámát nyújt a cross pálya, a Halas-tó és mögötte Xll- es akna látképe madártávlatból.
A legmeredekebb nyereg, a második után megérkeztünk az un. Rabló-barlanghoz, ahol rövid pihenőt tartottunk.
A pihenő után az utolsó áttörésnél Annavölgy, Kakukktelep előtt lekanyarodtunk a hegyről  és a Halastavat érintve a Kecske- hegy (264m) felé indultunk. Felérve a volt munkatábor területére ez a derékba tört fa fogadott minket!  Elgondolkodtató…
Utunk a végéhez közeledik, miután megosztottuk egymással a munkatáborral kapcsolatos hallott vagy személyes emlékeinket, készítettünk egy csoportképet még:
majd elindultunk a csolnoki pincesor irányába, mely egyben utunk végállomását jelentette.
Köszönhetően a túrán készült sok jó fotónak most közreadjuk a szép látványt és szeretnénk kedvet csinálni másoknak is a természetjáráshoz! Mi nagyon élveztük, igaz, kellemesen elfáradtunk.
Összeállította: Klotz Gábor túravezető






NYÁRON A KÖZELI PILIS HEGYSÉGBEN FOLYTATJUK TÚRÁINKAT!
Célszerű az előzetes jelentkezés! (Egyeztetni tudjuk így, ki megy autóval a gyülekezőhelyre.)
További információ: a Kossuth Lajos Művelődési Házban  (30/894-5104)

Első túra:  Pálosok túrája, 2013. 06. 09., vasárnap  8.00 – 13.00 óra  (Esőnap:  06. 23.)
Gyülekezés: Klastrompuszta, Pálos kolostor ¾ 8 – 8 óra között. /utazás egyénileg/
Útvonal: Pálos kolostor,  Kémény-szikla, Klastrom-szirtek, Pálos Mária út,  Pilis-nyereg /553 m /  Pilisszentlélek,  Magyar Zarándok út,  Pálos kolostor romjai.  Pihenő után visszaérkezés a kiindulási helyre, kb. 13.00 óra. A túra tényleges hossza: 12.5 km, nehézségi foka: középnehéz.

Második túra:  Barlangok túrája, 2013. 07. 14., vasárnap 8.00 – 13.00 óra  (Esőnap: 07. 21.)
Gyülekezés: Klastrompuszta, Klastrom Fogadó ¾ 8 – 8.00 között. /utazás egyénileg/
Útvonal: Legény barlang, Leány barlang, Csévi-szirtek,  Ajándék barlang, Simon halála, Gyula pihenője barlang  /Nagy-Szoplák 710m/,  Két bükkfa-nyereg. Pihenő után visszaérkezés a kiinduló helyre kb. 13.00 óra. A túra tényleges hossza:  11.8 km, nehézségi foka: középnehéz.

Harmadik túra:  Sasfészek túra, 2013. 08. 11., vasárnap 8.00 – 13.00 óra  (Esőnap: 08. 18.)
Gyülekezés: Kesztölc Kétágú-hegy lábánál ¾ 8 – 8.00 között. /utazás egyénileg/
Útvonal: Kétágú-hegy, Róth út, Jakus-fa, Sasfészek turistaház /585m/, Fekete-hegy, Szép kilátás /510m/,  Kétágú-hegy  /sziklamászó iskola - Sámán-lyuk - Öreg-szirt/.  Visszaérkezés a kiindulási helyre kb : 13.00 óra.  A túra tényleges hossza: 8.5 km, nehézségi foka: nehéz.

SZERETETTEL VÁRUNK MINDEN ÉRDEKLŐDŐT!

A CSOLNOKI TERMÉSZETJÁRÓ KÖR TAGJAI

A művelődési ház hírei









2013. május 27., hétfő

Az iskola hírei

Ubstadt-i diákcsoport látogatása 
Iskolánk 10 éve ápol testvérkapcsolatot az ubstadt-weiher-i Hermann-Gmeiner-Schule-val. Az eltelt időszakban évente látogattuk egymást, idén Csolnokon fogadtuk a 26 tanulóból és 4 felnőtt kísérőből álló csoportot.
 A vendégek május 13-án délben érkeztek. A közös ebéd után a fogadó családoknál pihenhették ki az utazás fáradalmait, majd a Bányász Múzeumnál találkoztunk újra.
 A kiállítás megtekintése után szalonnát sütöttünk az udvaron, és birtokba vettük a majálisra felújított kispályát is.
 Másnap reggel két tanórán láttuk vendégül, majd a Polgármesteri Hivatalba kísértük a csoportot, ahol a polgármester úr köszöntötte őket hivatalosan is. A délelőtt folyamán megmutattuk nekik a Szent János templomot és a Falumúzeumot, ebéd után pedig Esztergomba mentünk, ahol megnéztük a Bazilikát, körbesétáltuk a Várhegyet, és a vállalkozó kedvűek a körpanorámát is megcsodálhatták a kupolából. A napot egy jó hangulatú éjszakai túra zárta a Getén, melyet sötétedéskor kezdtünk. Ebből is következett, hogy másnap csak 10 órakor találkoztunk az iskola előtt.
 A szerdai úti cél az etyeki Korda Filmpark volt, amit egy délutáni tutajozás követett Neszmélyen. Az estét minden gyerek családi körben töltötte, a tanárokat pedig csolnoki kollégák vendégelték meg egy magyaros vacsorával.
 Csütörtökön ragyogó időben másztuk meg a vadregényes Rám-szakadékot. Maradt még erőnk egy izgalmas délutáni foci- és kosármeccsre és egy jó hangulatú esti diszkóra is az iskola udvarán. Az ubstadti és csolnoki diákok igazán jól összebarátkoztak a közös programokon, melyekbe azok is bekapcsolódhattak, akik nem fogadtak vendéget otthonukban. A péntek reggeli búcsú most is nehéz volt. Meghatottan integettünk a Pollushof udvaráról kikanyarodó busz után. De hála a modern technikának, a kapcsolatok nem szakadtak meg a hazautazással.
 Ezúton is köszönjük minden fogadó család áldozatos vendégszeretetét, Fleischmann Dezsőnek és Baranyai Lőrincnek a készséges tárlat- és túravezetést, Kovács Dórának és Barlanginé Mártinak az ebédeltetésben nyújtott segítséget, Mayer Mónikának a szakszerű esztergomi idegenvezetést és nem utolsó sorban Tafferner József polgármester úrnak valamint a csolnoki önkormányzatnak a támogatást!

2013. május 21., kedd

20 éves a partner települési kapcsolat Csolnok és Jettingen-Scheppach között


JUBILEUMI ÜNNEPSÉG JETTINGEN-SCHEPPACHBAN
Partnerkapcsolatunk 20 éves évfordulóját ünnepeltük Jettingenben május 20-án,az eseményen  4 főből álló delegáció képviselte Csolnokot. Vendéglátóink szép programot szerveztek számunkra,szombat délelőtt ellátogattunk Andechsbe, a csodaszép zarándokhelyre. A gyönyörű szép Bencés kolostor barokk temploma méltán európai hírű. A templomban őrzik a szent keresztnek és Krisztus töviskoszorújának egy részét, valamint más ereklyéket.
A pünkösdi ünnepségsorozat első része zenés felvonulás volt, melyen az egyesületek, csoportok,a képviselőtestületek tagjai vonultak a Polgármesteri Hivatal udvarába,ahol egy fiatalokból álló zenekar szórakoztatta a jelenlévőket.
Vasárnap délelőtt a településen tettünk egy sétát és kilátogattunk a temetőbe, felkerestük azoknak a sírját, akik sokat tettek a partnerkapcsolat létrejöttéért.Majd a  tőzegkitermelését tekinthettük meg egy közeli természetvédelmi területen,valamikor az itt kitermelt tőzeget használták a településen fűtésre. 
Este rendezték a partnertelepülési ünnepséget, Hans Reichhart polgármester úr köszöntötte a vendégeket és beszédében visszatekintett az elmúlt 20 évre,1993.június 12-re,amikor Jettingen –Scheppachban aláírták a partnertelepülési dokumentumot. „A világban bekövetkezett változások ellenére fontos a barátságokat ápolni, a két település barátsága 1984-re nyúlik vissza,amikor zenészek  zeneszeretetük miatt találták meg az egymáshoz vezető utat. A két zenész Fódi János karnagy úr és Hans Lichtblau voltak.
Bérces József és Peter Ploeckl polgármester urak és testületeik jutottak arra a gondolatra, hogy a diákcserék és különböző találkozások után létrehozzák a hivatalos partnerkapcsolatot. Az első találkozás óta sokat változott a világ, manapság különösen fontosak a barátságok és a kapcsolatok a közös Európában."

Polgármester úr köszönetet mondott, mindazoknak, akik sokat tesznek,tettek a kapcsolat létrejöttéért és fenntartásáért. Tafferner József polgármester úr méltatta a kapcsolatot és reményét fejezte ki, hogy az új lendületet nyer. Az ünnepség zenei aláfestését a jettingeni kórus,a zenekar és a hagyományőrző tánccsoport adta. Majd a hagyományok szerint fafűrészelésben mérhették össze erejüket a csapatok, a győztes az lett, aki a leggyorsabban tudott lefűrészelni a farönkből egy darabot. Polgármestereink is csapatot alkotva, szépen helytálltak. Az ünnepség jó hangulatban folytatódott tovább,a zenekar a számunkra is jól ismert fülbemászó dallamokat játszotta.
Hétfőn elbúcsúztunk vendéglátóinktól a mielőbbi találkozás és a partnerkapcsolat folytatása reményében.










Pillanatképek a búcsúról

Idén éppen Pünkösd ünnepére, május 19.-20-ra esett a csolnoki búcsú, a falu védőszentjének, Nepomuki Szent Jánosnak az ünnepe.
Úgy tűnt, idén kevesebb fajta hinta, kevesebb árus jött el (bár a gagyi mennyisége elképesztően sok volt, sajnos), a falu lakosai viszont, főleg a kisgyerekesek, nagy számban látogattak el a főtérre.
Képes beszámolónk (külön köszönet Reményi Lászlónak a fotóiért, amit az ő engedélyével teszünk közzé):

ha búcsú, akkor vattacukor

idén még pónin is mehettek a kicsik 1-2 kört

a ringlispíl a legkisebbek kedvence

a bátrabbak a nagy lánchintára ültek fel

ennyire kevés árus volt

dodzsem, minden korosztálynak

kislányoknak, kisfiúknak kis lánchinta