2018. december 5., szerda

Borbála nap 2018

Szent Borbála a bányászok védőszentje, erről Európa-szerte megemlékeznek december 4-én. Elterjedése és fennmaradása annak köszönhető, hogy a természettel vívott harc egész Európában közös bányászhagyományokat és szokásokat alakított ki. Már a középkorban, az antik és a pogány hagyományok újszerű folytatásaként minden mesterségnek és foglalkozásnak égi patrónust, védelmezőt kerestek.

Szent Borbálához szívesen folyamodtak a középkori bányászok, akitől a hirtelen halállal és a súlyos sebesüléssel szemben reméltek védelmet.

A Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület, Csolnok Község Önkormányzata, a Bányász Szakszervezeti Szövetség Csolnoki Nyugdíjas Alapszervezete közösen idén is megtartotta hagyományos Borbála napi ünnepi rendezvényét, tisztelegve Csolnok bányászmúltja előtt. 

Az elnökségi asztalnál helyet foglalt:
  • Glevitzky István, a Dorogi Bányász Szakszervezet Elnökét az Országos Bányász és Kohász Egyesület Dorogi Szervezet elnökét, a Dorogi Szénmedence Kultúrájáért Alapítvány Kuratóriuma elnöke
  • Kolonics Péterné Polgármester Asszony
  • K. Kovács József, a Csolnoki Nyugdíjas Bányász Szakszervezet elnöke
  • Bérces József, a Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület tagja
  • Dr. Kalocsai Zoltán, a Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület elnöke
  • Hegyiné Deák Mari festőművész

Az ünnepségen közreműködött a Wágenhoffer kórus, akik bányászdalokat énekeltek magyar és német nyelven, valamit az egybegyűltek velük közösen énekelték a Himnuszt és a Bányász himnuszt.


Hallhattuk továbbá a helyi nemzetiségi általános iskola 2 tanulójának, Havasi Karina és Marlok Dani szavalatát, a bányászokról szóló verseket adtak elő.


Az ünnepséget koszorúzással folytatódott az emlékfalnál.

A koszorúkat elhelyezték: 

A Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület részéről  az egyesület elnöksége: Dr. Kalocsai Zoltán elnök, Fleischmann Dezső elnökhelyettes, Szilágyi György titkár, Ágoston Andrea  elnökségi tag, Kreitner János elnökségi tag.

Csolnok Község Önkormányzata részéről Kolonics Péterné Polgármester Asszony és  a képviselők: Reményi László, Varga Lajos, Láng Zsolt, Szax László, Rittlingné Putz Éva. 

Csolnoki Német Nemzetiségi Önkormányzat részéről Szax László, Fődiné Tittmann Eszter, ifj Eichardt Ferenc.

A Dorogi Bányász Szakszervezet elnöke, a Dorogi Szénmedence Kultúrájáért Alapítvány kuratóriuma elnöke: Glevitzky István, K. Kovács József a Dorogi Bányász Szakszervezet Csolnoki Nyugdíjas Alapszervezet Elnöke, Bánhidi József Dorogi Szénmedence Kultúrájáért Alapítvány kuratóriuma tagja. 

OMBKE Dorogi Szervezete részéről: Pados József, Mráz László,  Zsoldos Imre vezetőségi tagok.

Veress János, az utolsó perbáli bányász.


A koszorúzás után ünnepi beszédet mondott Bérces József, a  Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület tagja, Csolnok község korábbi polgármestere.


Immár hagyomány, hogy a Bányász- és Borbála-napi ünnepségeken megismerkedhetünk egy-egy környékbeli alkotóművész műveivel. Idén Hegyiné Deák Mari nyergesújfalui festőművész állította ki nálunk festményeit és mutatkozott be nekünk. Az ünnepség végén egy szimbolikus bányászati témájú festményt adományozott a Bányász Hagyományőrzőknek, melyet az Egyesület elnöke, Dr. Kalocsai Zoltán vett át.



Bár a Borbála-napi rendezvény véget ért, de még sokan időztek a kultúrházban tovább is, hiszen az Egyesület üdítővel, szíverősítővel és hidegtállal vendégelte meg a résztvevőket. Az igen bőséges hidegtálakat ezúton is köszönjük Bóka Róbertnek.



2018. szeptember 5., szerda

A bányászat a szívekben él tovább

Méltóságteljes, tartalmas ünnepséggel emlékeztünk meg a 68. bányásznapról szeptember 1-én. Több helyszínen is ünnepelhettünk: elsőként falunk Dág felé eső bejáratánál avattuk fel a bányászat éveire emlékeztető csillét, mely méltó módon állít emléket annak a meghatározó időszaknak, melyre még most is hálás szívvel emlékezünk. Méltóképpen fogadja a falunkba érkezőket, mutatva, hogy a csolnokiak nem feledik múltjukat, a bányász hagyományok még most is jelen van mindennapjainkban.

Legújabb büszkeségünk (fotó: Schmidt István)
 
Ezen örömteli esemény után a temetőben gyülekeztünk, ahol Bánhidi József a Dorogi Szénmedence Kultúrájáért Alapítvány elnökhelyettese mondott köszöntőt. Felidézte Csolnok bányatörténetének fontosabb mérföldköveit, megemlékezett azokról a bányászokról, akik az innen kitermelt 25 millió tonna szén felszínre hozatalában részt vállaltak. Akik Csolnokon élnek, büszkék lehetnek erre. A változások ugyan elsöpörték a régi világot, de a bányász büszkeség még ma is ott él a szívekben, szénmedence-szerte klubok, szervezetek, önkormányzatok ápolják a hagyományokat. A bányász összefogás örök érvényű. A fennmaradt közösségek ma is értékhordozóként működnek. A Csolnoki Bányászklub és az itt élők szorgalmas közreműködése mutatja, hogy a múlt megbecsülésével a jövőt építjük- zárta beszédét Bánhidi József.

 
Bánhidi József beszéde közben
 
A Csolnoki Német Nemzetiségi Általános Iskola diákjainak sorfala előtt zajlottak a koszorúzás percei az emlékműnél. Steindl Balázs, Komárom-Esztergomi Megyei Közgyűlés alelnöke helyezte el az első koszorút. Őt a Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület nevében Dr. Kalocsai Zoltán elnök, Fleischmann Dezső elnökhelyettes, Szilágyi György titkár, és Ágoston Andrea elnökségi tag követték. Csolnok Község Önkormányzata nevében a képviselő testület koszorúzott Kolonics Péterné polgármester asszony vezetésével. A Dorogi Bányász Szakszervezet és a Dorogi Szénmedence Kultúrájáért Alapítvány kuratóriumának elnöke Gleviczky István, Kovács József, Dorogi Bányász Szakszervezet Csolnoki Nyugdíjas Alapszervezetének elnöke, és Bánhidi József, a Dorogi Bányász Szakszervezet, és a DSZKA kuratóriumának elnök helyettese is elhelyezték a megemlékezés virágait. Az OMBKE dorogi szervezete részéről, Kesztölci bányász hagyományőrző egyesülettől is érkeztek tisztelgők, végül az utolsó perbáli bányász, Vörös János zárta a koszorúzók sorát.


 A Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület vezetősége tiszteleg

Az iskolás diákok szavalata, a Német Nemzetiségi Vegyes Kórus és a Csolnoki Fúvószenekar elmaradhatatlan közreműködése emelte a megemlékezés fényét.

Az ünneplők ezt követően a bányász művelődési házban gyűltek össze, az Auguszta és Reimann telep múltját megidéző kiállítás megnyitóra és baráti összejövetelre, ahol Kolonics Péterné polgármester asszony mondott beszédet. Elmondta, hogy a kiállítással nemcsak bányász őseinkre, és a bányászatra emlékezünk, hanem az ezzel szorosan összefüggő Auguszta és Reimann telep létrehozására , valamint a bányász munkásotthon felépítésének 110 éves jubileumára is. A két akna mélyítése után a munkalehetőség sok bányász vonzott a községbe, és a termelés felfutásával az aknák körül bányász telepek, kolóniák alakultak ki. 1908-ban építették a munkásotthont a korcsmával a dolgozók számára, a másik részen volt található a kaszinó az altiszteknek. Élénk kulturális élet színtere lett a ház: helyet kapott benne könyvtár, népes gyűlések, ünnepélyek, színi előadások. Az Auguszta akna volt a legnépesebb kolónia.

Az ünneplő közösség

A két világháború között a bányavállalat sok szociális és népjóléti intézkedést tett, köszönhetően Schmidt Sándor igazgatónak. „Legendás lépések sorát tette meg” - Kovács Lajos dorogi helytörténész szavait idézve. 13 település kapta meg a maga munkásotthonát! Schmidt Sándor felismerte: az emberek között kell élni, és azonnal orvosolni gondjaikat. Ő fedezte fel Gáthy Zoltánt, a tehetséges fiatal építészt, aki ezután 19 évig lett a bánya főépítésze. Elképesztő mennyiségű munkát kapott, melynek eredményeképpen minden szénmedencebeli település arculatát mindmáig meghatározta. Megépül az óvoda, az iskola, és Schmidt Sándor hathatós támogatásával a második templom, a Szent Borbála templom.
A helytörténeti tárlat ennek a szép korszaknak állít emléket, Schmidt István fotóival, és Bartalos József gyűjteményéből származó képeslapokkal, Vigh János bányász festő képeivel - melyeket Vigh Ildikó bocsátott rendelkezésre – és más, korabeli tárgyakkal, dokumentumokkal.
Ezen dokumentumok sora egy újabb becses darabbal bővült. Ezen ünnepi alkalomból Gleviczky István egy 1926-ból származó, a Reimann és Auguszta telepeket ábrázoló térképet adott át megőrzése a Bányász Hagyományőrző Egyesületnek.
A 110 éves művelődési ház a mi örökségünk. Kötelességünk megőrizni. Ehhez tele vagyunk tervekkel. Zárásként polgármester asszony megköszönte a Tokodi Alkotóház Batik szakkörének, hogy munkáik kiállításával még szebbé tették ezt a számunkra fontos eseményt.
dr. Kalocsai Zoltán pedig a vadásztársaságnak fejezte ki háláját, hogy az általuk készített vadpörkölttel járultak hozzá az ünnepi eseményhez.

A vegyes kórus

A vegyes kórus műsora színesítette a kiállítás megnyitót, majd a Bányászhimnusz közös eléneklése tette kerekké az események sorát.
A batikolt képek Tokodról érkeztek
 
Szöveg és fotó: Mandusitz Zsuzsanna

2018. június 6., szerda

Hálás vagyok mindenkinek

Interjú Kovács Dórával, a Kossuth Lajos Művelődési Ház leköszönő igazgatójával



Talán már a falu apraja-nagyja tudja, hogy Kovács Dóra (a gyerekeknek csak Dóra néni) átadta a stafétabotot és nyugdíjba vonult. Kíváncsiak voltunk, mihez kezd az immáron megnövekedett szabadidejével.
- Gondolom, már tudod, mi lesz az első dolgod nyugdíjasként.
- Igen, veszek egy túrabakancsot és hatalmas túrákat fogok tenni a környéken. Azon kívül sokat fogok olvasni, sokkal több időt töltök a családdal, unokázással. Egy betegeket segítő alapítványnál vagyok kurátor, ezt a tevékenységemet is folytatom.
- Maradtok itt Csolnokon?
- Igen, ez nem is kérdés, egyszerűen beleszerettünk ebbe a környékbe, a tájba.
- Mennyi ideig is igazgattad a művházat?
- 2012. márciusától 2018. április közepéig, összesen hat évig. Azóta a felmentési időmet töltöm és közben átadom a tennivalókat az új igazgatónak.

Kezdetektől fogva nagy kedvet éreztem a művelődésszervezési munkához, kíváncsi voltam, hogy egy kis faluban hogyan lehet ezt kivitelezni, hiszen nagyvárosban már végeztem ilyen tevékenységet.
Először csak a feladatok jöttek, ezek teljesítéséből állt a munkám, de aztán ahogy megismertem a közösséget, és ezzel párhuzamosan ahogy a falu is megismert engem, egyre inkább megláttam a feladatok mögött az embereket. Ekkor tudtam, hogy jó helyen vagyok.
- Milyen éveket tudhatsz magad mögött igazgatóként?
- Változatos munkáim voltak. A művelődési házban a munka alapvetően a programok szervezéséből, a könyvtárral kapcsolatos teendőkből, valamint a közösségi programokkal kapcsolatos szervezőmunkából tevődik össze. Könyvtárunkban 2013-tól kezdve az állami támogatásnak köszönhetően több olvasás népszerűsítő programot szervezhettünk, azóta is folyamatosan bővül a könyvtár új könyvekkel és folyóiratokkal. Minden évben bőségesen elláttak feladatokkal a faluközösségi programok (gyereknap, falunapok, idősek napja, adventi vasárnapok), ahol sok falubelivel találkoztam és dolgoztam együtt. A három nagy feladatcsoport közül  a művelődési ház programjainak az összeállítása nyújtotta a legtöbb szabadságot az elképzeléseim megvalósításához. 
Ilyen volt például 2012-ben a Tudatos Vásárlók Egyesületének ökoprogramja, mely aztán önálló életre kelt és Gete kör életmódklub néven folytattuk sokáig az összejöveteleket. Ez a közösség 4 éven át járt össze, beszéltünk többek között a tudatos életmódról, az egészséges táplálkozásról, a vegyszermentes háztartásról. Sajnos az én szervezői időm hiányában szűnt meg a Gete-kör. 
Szerveztünk az ökológiai gazdálkodás iránt érdeklődőknek biokiskert-tanfolyamot egy ökológiai szemléletű kertészmérnök vezetésével. Nagy sikernek örvendtek az általunk szervezett egészségnapok is.
Büszke vagyok többek között az opera-nagyköveti programban való részvételünkre, az Állami Operaház jóvoltából a gyerekek és a felnőttek neves előadók révén ismerkedhettek meg közismert operákkal.
Talán emlékeznek még a falu lakói, hogy ,,A biztonságos Csolnokért!” elnevezésű első KRESZ-napot az óvodás és iskolás gyerekeknek a Szent János parkban szerveztük meg közösen a polgárőrökkel és a körzeti rendőrrel, a művelődési házban pedig az érdeklődők előadásokat hallhattak a lopások megelőzéséről, bemutatókat láthattak a biztonságos közlekedésről, az újraélesztésről, találkozhattak, beszélgethettek a polgárőrökkel. Ebből lett aztán a csolnoki polgárőrség hathatós irányításával később a váratlanul elhunyt kedves vezetőjük tiszteletére a Köteles Ferenc emléknap az iskolában. 
Felsorolás szintjén megemlíteném még a Magyar Kultúra Napjára szervezett eseményeinket, az ételkóstolókat, a tematikus nagy programokat, a helyi sokszínűség népszerűsítését szolgáló előadásokat.
Kiemelten fontos a gyerekek becsalogatása a Házba, erre jó alkalom volt a Népmese Napja, amikor is népmese előadásra hívtuk a gyerekeket , vagy az immár rendszeres Kerekítő foglalkozások Renner Andreával, ez utóbbit aztán felkarolta a Manófalva Családi Napközi.
Értékteremtő az a múltidéző programsorozat is, mely a csolnoki rabtáborban történtekkel ismertette meg a faluközösséget. Ernst Ervin, a rabtábor egykori lakójának könyve és előadásai valóban hiánypótlóak voltak azokról az évekről, amiről egészen a közelmúltig egyáltalán nem beszéltek az emberek. Nem véletlenül, sokkal inkább a Csolnoki Önkormányzat meghívására került hozzánk a Gulág konferencia igazán színvonalas előadásokkal, ezek mind-mind hozzásegítik Csolnok közösségét a kollektív emlékezéshez. 
- Jószívvel tekintesz vissza az elmúlt évekre?
- Hálás vagyok mindenkinek, aki bármilyen formában, akár hivatalból, akár önkéntesen segítette a munkámat.
Nagyon szerencsésnek érzem magam, mert mindig olyan munkát végeztem, amit élveztem, szerettem. A csolnoki közösségben végzett tevékenykedésem is ilyen.

2018. június 2., szombat

Bolhapiac


Családi nap az iskolában






A Csolnoki Német Nemzetiségi Általános Iskola június 9-én, szombaton 9-13 óráig tartja a
2. Családi napját az iskolában.
A tanulóknak kötelező a részvétel, mivel ezt a napot megkaptuk a tavaszi szünethez.
A gazdag, színes programra szeretettel várjuk a szülőket, nagyszülőket és az érdeklődőket.

A kínálatunk:

9.00: Zenés bemelegítés Thier Anitával

9.30-tól a délelőtt folyamán

- kiállítás a gyerekek rajzaiból, kézműves munkáiból
- sütemény szépségverseny felnőtteknek és gyerekeknek
  otthon készített tortákkal, süteményekkel lehet benevezni
- kerékpár ügyességi verseny 3-8.o.-nak saját kerékpárral                      
-„egy perc és nyersz”- ügyességi játékok
- kézműveskedés Schüllerné Trexler Ildikó vezetésével
- játékos családi vetélkedő
- gyümölcsszobrászkodás, salátabár a MegérTész cég jóvoltából
- sportversenyek - a sportcsarnokban váltócipő szükséges
- tűzoltóautó megtekintése    

 12.30 Eredményhirdetés, záróműsor






A nap folyamán 100Ft – ért vásárolható zsíros kenyér, a limonádé ingyenes mindenkinek.     

2018. május 30., szerda

Nyári diákmunka az Önkormányzatnál

Az Önkormányzat fiatalok jelentkezését várja nyári diákmunkára.

A Nemzetgazdasági Minisztérium ebben az évben is lehetőséget biztosít a nyári diákmunka program megvalósítására.
A központi program keretében az önkormányzatok és önkormányzati fenntartású intézmények legfeljebb 1 hónap időtartamra, 2018. június 18. és 2018. augusztus 31. közötti időszakra támogatást igényelhetnek a 16-25 év közötti, nappali tagozatos tanulói vagy hallgatói jogviszonnyal rendelkező és azt igazolni tudó diákok foglalkoztatásához. A program keretében napi 6 órás foglalkoztatás támogatható. A támogatás megállapítása során havi munkabérként a szakképzettséget igénylő munkakör esetében 135.375 Ft/fő/hó, szakképzettséget nem igénylő munkakör esetében pedig 103.500 Ft/fő/hó összeg adható. 

A napi 6 óránál rövidebb munkaidőben történő foglalkoztatás esetén a támogatási összeg arányosan csökken.

A támogatás előfeltétele: hogy a nappali tagozatos diák közvetítést kérőként a lakó,- vagy tartózkodási helye szerint illetékes járási hivatal foglalkoztatási osztályán nyilvántartásba vetesse magát.
Ehhez személyes okmányaival, valamint érvényes diákigazolványával, vagy annak az iskolai tanulmányok befejezése miatti visszavonáskor kiadott iskolalátogatási igazolásával kell - szintén a munkaviszony kezdete előtt – a járási hivatal foglalkoztatási osztályára befáradnia annak érdekében, hogy a programba vonásának előfeltételét jelentő regisztrációja megtörténhessen.

Szeretettel várjuk a fiatalokat!

Pályázat


2018. május 23., szerda

Így használd a facebook-odat

A gyerekeket az iskolában egész jól felkészítik a világháló veszélyeire, beszélnek róla osztályfőnöki foglalkozáson, informatika órán, egymásnak is tudnak hasznos tanácsokat adni. De ki készíti fel a felnőtteket a facebookozás veszélyeire? Jobb, ha megelőzzük a bajt, és nem a saját kárunkon tanuljuk meg, hogy az internet, ez a hatalmas, szinte határok nélküli játszótér nem kizárólag jóakaratú emberekkel van tele.


Első és legfontosabb dolog az adataink védelme. Van a facebooknak egy olyan funkciója, aminek segítségével úgy tudjuk megtekinteni az adatlapunkat, mint ahogy bárki, aki nem ismerősünk, láthatja. Az adatlapunkról könnyen elérhetjük:


Ha erre kattintva elszörnyedve látjuk, hogy mennyi minden olyan megosztás, poszt, kép van az oldalunkon, amit nem mindenkinek szánnák alapesetben, akkor sürgősen változtassunk a beállításokon, állítsuk át Az idővonal beállításai gombra kattintva a biztonságos használat érdekében:


Természetesen ennek nagyon fontos előzménye, hogy csak olyan embereket vegyünk fel ismerősnek, akit tényleg ismerünk, megbízunk benne legalább annyira, hogy hajlandóak vagyunk vele megosztani az életünk kisebb-nagyobb mozzanatait. Ne fogadjunk el ismerősnek jelölést olyanoktól, akiről ugyan nem tudjuk, kicsoda, de van közös ismerősünk, ezért nem szeretnénk megsérteni. Sem olyat, akinek gyanúsan sok ismerőse van, vagy valamely híres ember, cég nevében ír.
Talán nem mindenkinek jut eszébe, de általános gyakorlat, hogy ha jelentkezünk egy állásra, akkor a leendő munkáltató rápillant a közösségi oldalunkra is, tehát ezért sem mindegy, mit publikálunk magunkról.

Ügyeljünk a fényképeinkre! A bájos, cuki gyerekfotók, amit most felteszünk, rövid időn belül igen kínosak lehetnek utódainknak. Ne posztoljunk valós idejű fotókat a nyaralásunkról, ha épp nem maradt otthon senki -egy betörőnek ez valóságos meghívó! Mielőtt kitesszük, alaposan nézzük meg képeinket, hogy annak valóban minden részlete publikus-e.

Ha már az alapokat megteremtettük a kommunikáció biztonságosabbá tételéhez, gondoljuk át, mit posztolunk. Milyen képet mutatunk magunkról tudatosan és tudattalanul? Vajon mit mond el rólunk az, ha aranyos kiskutyás képekkel, lélekemelő idézetekkel, köszöngetésekkel nyomjuk tele a falunkat? Valóban ilyen sekélyesek vagyunk, vagy egyszerűen csak visszajelzésre vágyunk?
És pont ebben rejlik a facebook legnagyobb csapdája: mivel sokan vagyunk fent, van rá esély, hogy amit írunk, az nagyon gyorsan eljut szép számú emberhez, azonnali reakciót adva a mi posztunkra-megosztásunkra. Ez azt a hamis üzenetet hordozza, hogy no lám, mennyire fontos, népszerű, kedvelt vagyok, hogy rám ennyire és ilyen gyorsan reagálnak! Tudatosítsuk magunkban, hogy a facebookon élt és közvetített élet nem a valóság. 
Nagyon könnyű hosszú időre ebben a légtérben maradni: még gyorsan megnézem, mi történik a kedvenc csoportjaimban, még megnézem Mancika képeit, még megírom, mit főzök ebédre, na még egy utolsó frissítés... ismerős?

Az internet nem felejt. Ha első felindultságunkban, vagy épp vicces(nek gondolt) kedvünkben reagálunk egy-egy posztra, utána már hiába töröljük ki, addigra már épp elegen látták ahhoz, hogy kellemetlenül érezhessük magunkat. Csak olyat írjunk le, amit bármikor fel merünk vállalni. Kiemelten igaz ez az olyan közösségekben, melynek tagjait személyesen is ismerjük, mert például ugyanabban a faluban élünk. Akinek ma meggondolatlanul beszólunk, annak holnap is a szemébe kell tudnunk nézni, ha találkozunk az utcán.

2018. május 22., kedd

Könyvek és olvasók

,,Minden könyvtárnak két lényeges alkotórésze van, egy anyagi: a könyvek... s egy szellemi: a könyvtárnok."
Toldy Ferenc

A frissen beszerzett, olvasásra ajánlott könyvek polca


Fájóan közhelyes megállapítás, de nagyon is igaz: borzasztóan keveset olvasunk. Mert nincs időnk rá, sokba kerülnek a könyvek, nem tudjuk, milyen friss könyvek gazdagítják a palettát - sokféle az indok. Az időhiányon sajnos nem tudunk segíteni, de a másik két gondra nagyon egyszerű a válasz: menjünk könyvtárba!

Csolnok abban a szerencsés helyzetben van, hogy könyvtára jól ellátott, az állomány folyamatosan frissül. Nem önerőből vásárol az intézményünk, a  szerződéskötés, könyvbeszerzés, beleltározás és a pénzforgalom a tatabányai József Attila Megyei és Városi Könyvtár Megyei Ellátási Csoport munkatársainak közreműködésével bonyolódik. A könyvek, periodikák és más, a könyvtárhoz tartozó eszközök beszerzésén túl az olvasást népszerűsítő könyvtári programok költségéhez is hátteret nyújtanak. Ezek a programok voltak tavaly:
  •        Arany János verses irodalmi műsor a Szabad Ötletek Színháza előadásában áprilisban
  •        Vígh Balázs költő könyvbemutatója májusban 
  •   Író-olvasó találkozó Nógrádi Gáborral októberben (megemlítendő, hogy az író ittjártakor  100.000 Ft értékben könyveket is ajándékozott a könyvtárunknak)
  •   Diótörő diákszínházi előadás a Tatabányai gyerekszínház közreműködésével decemberben.
Ahogy az látszik, 2 előadás inkább gyerekeknek, 2 pedig inkább felnőtteknek szól. Idén eddig V. Kulcsár Ildikó volt e program keretében vendégünk, láthattunk Nógrádi Gábor műveire alapozva egy színes műsort Iskolai csalafintaságok címmel; majd októberben a gyerekek Misi Mókus kalandjait bemutató bábelőadást tekinthetnek meg, a felnőttek pedig Vass Virággal ismerkedhetnek meg író-olvasó találkozón.

A könyvtár nyitvatartási ideje 2017. márciusig heti 12 óra volt, azonban a felújítás kezdetétől a visszaköltözésig, azaz 2017. áprilisától 2018. január végéig heti 3 órára csökkent. Sajnos ez igencsak meglátszott  a könyvtár látogatottságán is. 
A könyvtárba 2017-ben beiratkozott olvasók száma 39 fő volt, érdekes a kor szerinti megoszlás is:
  •        14 éven aluliak száma: 14
  •        14 és 65 év közöttiek száma: 17
  •        65 év felettiek száma: 8.

Ha azt feltételezzük, hogy a 14 éven aluliak többsége a szüleivel együtt iratkozik be, akkor azt a következtetést vonhatjuk le, hogy az aktív korosztály nagyon is passzív könyvtárlátogató. 
A látogatottság csökkenésének okai között szerepel még az is, hogy a gyerekek délután 4-ig iskolában vannak, vagy egyéb kötelező elfoglaltságuk van, ami után már valószínűleg nincs nagy kedvük könyvtárba menni.
Pedig a kicsiket érdemes mielőbb beíratni, hogy aztán olvasó gyerek, kamasz, felnőtt váljon belőlük. Számtalan kutatás igazolja világszerte, hogy az olvasó emberek jobban eligazodnak az élet dolgaiban, a szövegértésük jóval fejlettebb, könnyebb megérteniük és feldolgozniuk a való életben történteket a regénybeli szereplők által. Ez nem csak pici gyerekkorban nagyon fontos a (nép)mesék által, a kamaszoknak szóló romantikus, kalandos regények pont ugyanezt a feladatot képesek betölteni. (Akit bővebben érdekel a téma, ajánlom figyelmébe 12-14 éves gyerekek olvasási szokásairól szóló tanulmányt.)

Fontos! A csolnoki községi könyvtár nyitva tartása 2018. május 22. és június 25. között átmenetileg az alábbiak szerint alakul:

Hétfő: 9-12 óráig
Kedd: 9-12 óráig
Szerda: 14-19 óráig
Csütörtök: 9- 12 óráig
Péntek: 14-17 óráig


2018. május 9., szerda

Emberközeli rendezvények - Interjú Mandusitz Zsuzsannával, a Kossuth Lajos Művelődési Ház új igazgatójával


 A szélesebb közönség előtt először a május 3-án megrendezett közönségtalálkozón mutatkozott be a Kossuth Lajos Művelődési Ház új igazgatója, Mandusitz Zsuzsanna – ő konferálta fel az eseményt. Most még sokan kíváncsian méregették, vajon ki ez a szőke, filigrán lány, honnan került ide? Megkérdeztük őt magát.

- Szóval: honnan került ide ez a szőke lány?
- Dorogról. Korábban a dorogi művelődési házban dolgoztam, a városi újság és a honlap szerkesztése volt a fő feladatom, de ezen kívül sok egyéb munkába is belefolytam.
- Milyen szakon végeztél?
-Az esztergomi főiskolán művelődésszervezés-kommunikáció szakon, filmes szakirányon. Imádom a régi magyar filmeket. Ezt a rajongásomat egyébként nagyon szeretném majd Csolnokon is kamatoztatni valamilyen filmklub keretében, mozi-délutánok, matinék szervezésével.
 Ezen kívül még milyen elképzeléseid vannak, hogyan fog kinézni a művelődési ház a te igazgatásod alatt?
- Alapvetően a már meglévő és működő szakköröket, klubokat semmiképp sem szeretném megváltoztatni. Nagyon tetszik, hogy Csolnok ennyire sokrétűen épít a meglévő sváb hagyományaira, hogy ennyi program, esemény nyugszik a német nemzetiségi mivoltra alapozva. Amit be szeretnék hozni, az talán majd egy varrószakkör, rendszeres bolhapiac, táncházas estek tánctanulással, több szabadtéri program. Jó volna a népi ünnepkör jeles napjait szélesebb körben is megülni, mint például Szent Iván napján egy tűzugrással, tábortűzzel, közös énekléssel, szalonnasütéssel egybekötött nagy közös tűzgyújtást a Heinrich-hegyen.
- Voltál már csolnoki rendezvényeket?
- Természetesen, voltam például a nőnapi műsoron és kiállításon, a Tracht Tag-on, vagy legutóbb a majálison a Bányász múzeumnál. Ide családostul, a párommal és az 5 éves kisfiammal mentünk. 
- És hogy érezted magad ezeken az összejöveteleken? Milyennek látod a csolnokiakat?
- Nagyon kedvesek, barátságosak, mindenkivel lehet beszélgetni. Emberközeliek ezek a rendezvények, amit én is szeretnék majd megőrizni és továbbvinni. Egyébként nem idegen számomra a falu, vannak csolnoki rokonaim, valamint tanítok angolt ovisoknak, kisiskolásoknak, vannak csolnoki kis tanítványaim is.
- Csolnokon nem lényegtelen szempont: beszélsz németül?
- Érettségiztem a nyelvből, de az utóbbi időben nem nagyon használtam, felelevenítésre szorul. De nem fog problémát jelenteni.
- A szabadidődet mivel töltöd?
- A családommal nagyon szeretünk túrázni, sajnos a Csolnok Ring idején épp kötött elfoglaltságom lesz, de a következő túrán biztosan ott leszünk. Ezen kívül nagy szerelmem még a lovaglás, most épp a kisfiamat tanítom lovagolni.
- Hosszabb távú terveid vannak már esetleg a művelődési házzal kapcsolatban?
- Igen, szeretnék belefolyni a helytörténet feldolgozásába, ezt nagyon érdekes és fontos feladatnak tartom. Jó volna együttműködésre hívni a környékbeli települések vezetőit, szorosabban együtt dolgozni a szomszédos falvak kultúrházaival akár közös programok szervezésével is. De bárki előtt nyitva a lehetőség, hogy ötleteivel, javaslataival segítse az itt élő közösség kulturális életének sokszínűségét, bármilyen elképzelést szívesen fogadok.
- Mik a művelődési ház legközelebbi programjai?
- Részt veszünk egy csolnoki asztallal a június 7-10. között megrendezésre kerülő ünnepi könyvhéten Esztergomban, ahol feladatunk a falu népszerűsítése, bemutatása lesz a csolnoki fellépőkkel együtt. A június 23-i hétvégére szeretném a már említett Szent Iván napi tűzugrást. Szokásos rendezvény a Falunapok, ennek előkészítésében már én is aktívan részt vettem. Aztán a nyár folyamán jó lenne legalább egy, de akár több bolhapiac is. Ősszel pedig bábszínházzal, író-olvasó találkozóval várjuk a látogatókat, ez utóbbin vendégünk lesz Vass Virág író, újságíró. Remélem, V. Kulcsár Ildikót is sikerül majd újra elhívni magunkhoz. Érdemes lesz figyelni a csolnoki oldalakat a Facebookon és a csolnok.blogspot.hu –t is, ezekre mindig felkerülnek majd az aktualitások.


Kedves csolnokiak, fogadjuk sok szeretettel ezt a szőke, esztergomi lányt, aki mostantól a Kossuth Lajos Művelődési Ház új igazgatója, segítsük munkáját a közösségünk érdekében!