2021. május 12., szerda

Mobil kormányablak Csolnokon

 


Mi is az a KAB-busz?

A Mobilizált Kormányablak Ügyfélszolgálat vagy „kormányablakbusz” egy ügyintézésre felszerelt kisbusz, amely előre meghatározott időpontokban elérhető olyan településeken, ahol nem működik állandó jelleggel kormányablak.

Mit intézhetünk itt?

A Mobilizált Kormányablak Ügyfélszolgálatokon az ügyfelek elintézhetik a kormányablakokban elérhető ügyköröket, benyújthatják kérelmeiket hatósági ügyekben, illetve tájékoztatást kaphatnak az eljárás menetéről. Többek között:


- személyazonosító igazolvánnyal,
- lakcímkártyával,
- útlevéllel,
- vezetői engedéllyel kapcsolatos ügyintézésre,
- ügyfélkapu regisztrációra is lehetőségük van.

2021. február 10., szerda

Ingyenes wifi-zónák Csolnokon

 


A WiFi4EU kezdeményezés olyan támogatási rendszer, amelynek célja, hogy a helyi lakosok és a látogatók kiváló minőségű internet-hozzáféréssel rendelkezzenek a helyi közélet központi helyszínein.

Csolnok a pályázaton nyert 15 000€ keretösszegből összesen nyolc helyszínen valósította meg az ingyenes WiFi Internet elérést.

A helyszínek az alábbiak:
  • Művelődési ház előtti tér
  • Rákóczi tér
  • Szent János Park
  • Templom előtti tér
  • Sportcsarnok és uszoda előtér
  • Faluház udvar
  • Bányász Művelődési Ház
  • Focipálya

Ezeken a telepítési pontokon a "Csolnok Wifi4EU" nyílt WiFi hálózatra (nem igényel semmilyen hitelesítési információt, például jelszó használatát)  csatlakozva vehető igénybe az ingyenes szolgáltatás.
(Mivel a hálózat nyílt, ezért néhány mobil készülék figyelmeztethet, hogy nem biztonságos a kapcsolat és az itt küldött adatokat bárki láthatja.)

A felhasználó először egy HTTPS fogadóportálra jut, ahol az internethez való csatlakozás engedélyezése történik.

Néhány technikai információ:
Az EU követelmények előírása szerint az alábbi feltételeknek kell a hálózatnak megfelelni:
minden egyes eszköz számára az internet szolgáltató részéről a 30 Mbit/s sebességű internet kapcsolat biztosítása.
a hálózat nem kérhet titkosítási kulcsot.

Felcsatlakozás után a készülékeken egy felugró ablakban fog megjelenni a portál felület, ahol a felhasználási feltételeket elfogadva tudunk kapcsolódni az internetre.
A jóváhagyás mindenképpen szükséges, csak a WiFi kapcsolat elfogadása nem elég a kapcsolódáshoz.

Néhány régebbi készüléken a felugró ablak nem jelenik meg automatikusan, ilyenkor el kell indítanunk egy böngészőt és betölteni egy tetszőleges oldalt, ami előtt meg fog jelenni a portál felület.

Innentől hasonló az eljárás: felhasználási feltételek elfogadása, majd csatlakozás.
Sikeres kapcsolódás után 2 óra időtartamra biztosít internet elérést számunkra a szolgáltatás. Az idő lejárta után azonban újra kell csatlakoznunk a hálózathoz.

A hálózatot a Printer-fair Kft. esztergomi irodájából menedzseljük, szükség esetén újra indítjuk az eszközöket, meghibásodás esetén a garanciális cserét intézzük.
Ezért az Önök által észlelt mindennemű hibát, használattal kapcsolatos megjegyzést, észrevételt a support@printerfairkft.hu mail címre kérjük, küldjék meg részünkre, hogy azokat megfelelően kezelhessük.

2021. február 3., szerda

Szent Balázs napja

Február 3. Szerda – Szent Balázs püspök és vértanú emléknapja

Február 7. Vasárnap – ÉVKÖZI V. VASÁRNAP  

-        a szentmisék végén Balázs-áldás

-        szentmise 8:00 Szent Borbála

-        szentmise 10:00 Szent János

A balázsolás, vagy balázsáldás a katolikus egyház egyik áldása. A pap a szentmise vége után két keresztalakba illesztett (vagy összecsavart) gyertyát tart a hívek álla alá, miközben e szavakat mondja:

Szent Balázs püspök és vértanú közbenjárására őrizzen meg téged Isten a torokbajtól és minden más betegségtől. Az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében. Amen.

Ezt a szertartást február 3-án, vagy az azt követő vasárnapon végzi az egyház Szent Balázs püspök és vértanú emlékére, ki Diocletianus és Licinius római császárok idején élt. A legenda szerint szerette az állatokat, azok barlangja köré csoportosultak és áldását várták, valamint védték, őrizték. Egy asszony malacát elvitte egy farkas, de a szent imádságára vissza is vitte. Az asszony hálából gyertyát és ételt vitt a már börtönben levő püspöknek, aki megígérte, hogy mindenkit megáld, aki hasonlóképpen hozzá folyamodik. Több gyógyítást vitt véghez. Egyszer 2 égő gyertyát kereszt alakban egy gyerek álla alá tartva mentett meg, aki a torkában akadt halszálka miatt fuldoklott.

Ha valaki torkán szálka akadt meg, már a 6. században ezt kellett mondani: „Balázs vértanú és Krisztus szolgája mondja: Vagy le, vagy föl!”

Nyugaton is elterjedt tisztelete, majd a 13. században általánossá vált. Akár ember, akár állat betegedett meg, gyertyát áldoztak Szent Balázs tiszteletére. Szent Balázs napján vízszentelés is volt, amely vízzel megszentelték a templom elé hajtott állatokat.

Az ünnepnaphoz fűződik a már alig gyakorolt, a balázsjárásnak nevezett népszokás: jelmezes gyerekek csákóval, süveggel a fejükön járták a falut, diákokat toboroztak és adományokat szedtek, (ami a tanítók, iskolai alkalmazottak jövedelemének kiegészítését szolgálta). Szintén balázsolásként említik azt, mikor a torokfájósokat parázsra vetett alma héjával megfüstölik azért, hogy ezzel a betegséget okozó gonoszt elűzzék

Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Balázsolás

2021. január 24., vasárnap

A CSBHE felhívása

 Tisztelt Érdeklődők!



Egyesületünknek a személyi jövedelemadó 1%-ának gyűjtéséből 2016 évben 145.491,-Ft, 2017 évben 117.879 ,-Ft, 2018 évben 152.398,-Ft, 2019 évben 149.323,-Ft bevétele keletkezett, a 2020 évi felajánlás pedig 170.258,-Ft volt.
 

Ezévben is közzé tesszük a felhívásunkat és a 20EGYSZA nyilatkozatot. Kérünk minden érdeklődőt arra, hogy adója 1%-nak felajánlásával segítse Egyesületünk működését, lehetősége szerint ismeretségi körében másokat is kérjen erre. 

A gyűjteményünk gyarapítása érdekében adományként továbbra is szívesen fogadunk a bányászathoz kötődő tárgyakat, eszközöket, fényképek, iratokat, valamint pénzbeli adományokat is. Az udvarunkon található, egykori bányászatban használatos, önállóan nem kiállítható eszközökhöz (sín, csille, vagy bármilyen eszköz vagy azok része) elhelyezhető. Szükség esetén a szállításról gondoskodunk. 

Pénzbeli adományokat a pénztárunkba történő befizetéssel, vagy az 58600506-11218029 számú bankszámlánkra lehet. A 2019. évi pénzbeli adományok értéke 590.000,-Ft volt, amely összeg után állami normativ támogatás iránti pályázaton további 50.900,-Ft támogatást nyertünk el. A 2020. évi pénzbeli adományok értéke 716.201,-Ft volt, mely összeg után ugyancsak normatív állami támogatás iránt pályázatot fogunk benyújtani. 

2020. évben 4 pályázatból 4.169.989,-Ft, az Önkormányzat támogatásából 1.000.000,-Ft bevételünk keletkezett. Minezeknek is köszönhetően 2020 évben 6.500.000,-Ft értékű fejlesztést tudtunk végrehajtani. 

Ezúton is köszönetet mondunk mindazoknak, akik bármilyen módon támogatták Egyesületünket, ezáltal is részesei egy települési látványosság létrejöttének. Kérünk minden érdeklődőt arra, hogy a jövőben legyen az elnökségünk segítségére annak érdekében, hogy hasonlóan jó eredményeket tudjunk elérni. 

Reménykedünk abban, hogy a járvány elmúltával a nagyközönségnek is meg tudjuk mutatni a fejlesztéseink eredményét, szervezni tudjuk a korábbi rendezvényeinket, amelyekről tájékoztatókat, meghívókat fogunk küldeni. 

 

Jó szerencsét!

 

Csolnoki Bányász

Hagyományőrző Egyesület

Elnöksége

2020. szeptember 14., hétfő

Egyházi hirdetmény

 HIRDETÉS


Köszönöm mindenkinek a plébániai gyalogos zarándoklaton való részvételt, segítségnyújtást, örömteli, testvéri együttlétet!

Szeptember 14. Hétfő – Szent Kereszt felmagasztalása ünnep

7:00 szentmise

18:00 Képviselőtestületi ülés

Szeptember 15. Kedd - Fájdalmas Szűzanya emléknap

7:00 szentmise

Szeptember 16. Szerda – Szent Kornél pápa és Szent Ciprián püspök, vértanúk emléknap

7:00 szentmise

Szeptember 17. Csütörtök – Bellarmin Szent Róbert püspök és egyháztanító, Bringeni Szent

Hildegárd apátnő és egyháztanító emléknap

7:00 NINCS SZENTMISE

Szeptember 18. Péntek

7:00 szentmise

Szeptember 19. Szombat - Szent Januáriusz püspök és vértanú emléknap

16:00 szentmise +Gáspár János András temetés utáni gyászmise

17:00 elsőáldozásra készülők szüleinek megbeszélése

Szeptember 20. Vasárnap Évközi 25. vasárnap

10:00 szentmise

Köszönöm az egyházközségi hozzájárulásaikat (EGYHÁZI ADÓ), melyeket már ebben az évben befizettek Plébániánk fenntartására! Kérem, hogy aki még nem rendezte, lehetőségeihez képest járuljon hozzá!

Egyházközségi hozzájárulás

Az úgynevezett egyházközségi hozzájárulást (,,egyházi adó") minden katolikusnak arra a plébániára kell befizetnie, amelynek területén lakik (állandó, vagy ideiglenes lakcíme van) CIC 518. kánon.

Tehát a plébániához való tartozás nem tetszőleges, hanem a lakóhely szerint automatikus. Szentmisére és más liturgikus cselekményekre, hitoktatásra, közösségbe a hívők szabad választásuk szerint járhatnak bármely katolikus templomba, plébániára. Ezeken a helyeken adományokat is tehetnek, ez azonban nem tévesztendő össze az úgynevezett egyházi adóval.

A kért egyházi adó mértéke a nettó jövedelem 1%-a, a családok természetesen együttesen is fizethetik egyházi adójukat. Forrás: Esztergomi Érsekség honlapja



Az I. Sínszeg díj átadása

 A 70. Bányásznapon került sor szűkkörű ünnepségen az I. Sínszeg díj átadására. Beszédében K. Kovács József mondta el, amit a díjról tudni lehet.





Jó szerencsét!

Köszöntöm a kedves vendégeket a 70. bányásznap alkalmából. A kialakult vírushelyzet miatt csak szűkkörűen tudjuk megrendezni szokásos ünnepségünket. Néma felállással emlékezünk a tavalyi bányásznap óta elhunyt tagtársainkról Majoros Józsefről és Mühlhammer Ferencről.

Az idei bányásznapon négy tagunk jubilált:

·        Hidasi Jánosné 75 év

·        Tittmann Jánosné 65 év

·        Hercegfalvi János 65 év

·        Szepesi Gábor 50 év

tagsággal büszkélkedhet. A jubileumi korsók átadásra kerültek, mivel a jubilálók egészségügyi és egyéb okokból nem tudnak jelen lenni, Gratulálunk.

Bányásznapi segélyezésben 5 fő tagunk részesült a BDSZ központi, dr. Tittman János és Glevitzky István által adományozott alapból. Alapszervezetek kezdeményezésére díjat alapított azon szervezetek és személyek részére, akik kiemelkedően támogatták a bányász hagyományőrzést.

A díj neve „Sínszeg díj". A sínszeg a régi csolnoki bányákban szinte a legnagyobb mennyiségben használt fontos, nélkülözhetetlen eszköz, alkatrész volt, a sínek rögzítésére szolgált. A díj a bányában használt eredeti sínszegek felhasználásával készült. Az aranyozott sínszegre rá van írva: Sínszeg díj. Minden darab sorszámmal van ellátva. A 10 cm-es sínszeg egy 11x11 cm díszdobozba van helyezve egy 6 cm átmérőjű szilvafából faragott plakettre. A plakett első oldalán felirat van és évszám: A bányászhagyományok támogatásáért 2020. A hátsó oldalon a bányász jelkép, ék és kalapács. A felirat: Csolnok Jó szerencsét a díszdoboz bal alsó és jobb felső sarkában. Jelképesen a díjhoz járó pénzjutalom 2 db egyforintos. A sínszeg alatt a plaketten a díj alkotójának jele látható.

A sínszeg mint rögzítő, kötő elem szimbolikusan jelenti a kötődést a bányász hagyományokhoz.

Sínszeg díjat kap:

·        A Dorogi Szénmedence Kultúrájáért Alapítvány.  A díjat átveszi Glevitzky István elnök.

·        Ifj. Baranyai Lőrinc, a Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület volt első elnöke.

·        Dr. Kalocsai Zoltán, a CSBHE jelenlegi elnöke.

Gratulálunk a kitüntetetteknek.

Szeretném megköszönni Tafferner Józsefnek,  az iskola igazgatójának a Sínszeg díj elkészítéséhez nyújtott támogatását, segítségét. Élvezzek szerény vendéglátásunkat és vigyázzanak egymásra.















 

 

70. Bányásznap

Szeptember 5-én, szombat délután a csolnoki temetőben gyűltek össze mindazok, akik a Bányász Hagyományőrző Egyesület hívására méltó módon szerettek volna megemlékezni a kerek 70. Bányásznapra.



De mit is ünnepelünk ezen a napon? 

A bányásznap (ma szeptember első vasárnapja) hosszú múltú hagyományra tekint vissza. 1951 előtt bányavidékenként eltérő időpontban rendezték ezeket az ünnepségeket a bányászok nehéz és küzdelmes munkájának megbecsülésére, az irántuk való tisztelet kifejezésére. 1951-től szeptember első vasárnapján országosan egységesen tartják a bányásznapot az 1919. szeptember 6-án eldördült tatabányai csendőrsortűz áldozatainak emlékére.

Sajnos a szokásos vendégség a Bányász kultúrházban a vírushelyzet miatt elmaradt, de színvonalas, emlékezetes műsort adtak az általános iskola versmondói (Havasi Karina és Székely Ábel), valamint a Csolnoki Fúvószenekar zenészei.




Beszédet mondott Kolonics Péterné polgármester asszony. Ünnepi megemlékezésében többek között felidézte a bányamentők tevékenységét, majd megható részletet olvasott fel Szabó-Berghauer Zoltán: Az Éjszakában mi hordozzuk a Fényt című kötetéből.




Az ünnepség végén az emlékmű megkoszorúzására került sor, koszorút helyezett el többek között a Képviselőtestület, a Nemzetiségi Önkormányzat, a Bányász Szakszervezet és a CSBHE vezetősége.





A közösség nagy örömére másnap a Szent Borbála templomban vehettünk részt a bányászok lelkéért, elődeink emlékére tartott szentmisén.



Jegyezzük fel az utókornak: 2020-ban a szentmisén is elengedhetetlen kellék a kézfertőtlenítő és a szájmaszk.



2020. augusztus 26., szerda

Per Mariam ad Jesum – Mária által Jézushoz

 Ez év augusztus 23-án szép számmal gyűltünk össze a szentmisén, volt, aki állni kényszerült, volt, aki be sem jutott. Ezen a napon iktatták be Csolnok és Úny új plébánosát, Rajk János atyát.

Ismerjük hát meg őt közelebbről is!

 

-        Ha egy plébánosra gondolunk, akkor biztosan nagyon sokan egy hajlott hátú, szépkorú férfit képzelünk magunk elé, holott János atya még a 40-et sem töltötte be. Hogyan lett pap?

-       Isten gondviselő rendeléséből. Ő álmodott meg és teremtett meg szüleink szeretete által a semmiből. Jeremiás próféta írja: „Még mielőtt anyád méhében megalkottalak, már ismertelek…”. Ez így van minden emberrel a világon. Isten akarja, hogy létezzen. Létbe hív, hogy aztán megismerjük Őt, a rólunk megálmodott tervét, akaratát keressük, azt az Ő segítségével megvalósítsuk, és így éljük már most itt a földi keretek között a vele való kommuniót, vagyis azt, amit örök életnek is szoktunk hívni.

-        Ha jól tudom, a környéken nőtt fel. Hol tanult, mely intézményekbe járt?

-        Esztergom-Kertvárosban végeztem az általános iskolát az Arany János Általános Iskolában, majd Esztergomban érettségiztem az Árpád-házi Szent Erzsébet Szakközépiskolában, környezetvédelem-vízgazdálkodás tagozaton. A kertvárosi Óvodát sem szeretném kihagyni, hisz ott már nagyon sokat tanultam, tanítottak, neveltek.  Az érettségi után közvetlenül jelentkeztem az Érseki Papnevelő Intézetbe, ahova Dr. Paskai László bíboros atya fel is vett 2002 nyarán. 2008. június 14-én volt a pappászentelésem az Esztergomi Bazilikában. Papként elkezdtem egyházjogot tanulni, de ezidáig a fennmaradt 3 félévet még nem sikerült abszolválni a Pázmányon. Talán nemsoká újból beülhetek a padba.

-        Hol szolgált eddig?

-        Első kápláni beosztásom a Zuglói Páduai Szent Antal Plébánia volt 2008-2012 között, majd a Krisztinavárosi Havasboldogasszony Plébánia következett 1 éven át, szintén káplánként. Ezt követően az Óbuda Szentháromság Plébánia plébániai kormányzója lettem. 2016. augusztus 1-től 2019. július 31-ig a Pestszenterzsébeti Árpád-házi Szent Erzsébet Főplébánia káplánja voltam. Ezt követően, míg Csolnokra és Únyra nem helyezett Bíboros atya, a Magyar Pálos Rendben szolgáltam.

-        Mi a papi hitvallása?

-        Per Mariam ad Jesum – Mária által Jézushoz. Ez a szentelésemkor választott papi jelmondatom, ami olvasható a beiktatási szentmisém végén kiosztott szentképek hátulján is. Nagyon fontosnak és szükségesnek tartom, hogy egy pap Máriával, az ő példáját követve az emberi lelkeket szent Fiához, Jézushoz vezesse el, aki Út, Igazság és ÉLET!

-        Bár még nem sok időt töltött el közöttünk, mégis kíváncsi lennék, hogy hogyan látja eddig a csolnokiakat?

-        Befogadó, nyitott, segítőkész, imádságos, tettrekész, egymásra odafigyelő, egymást segítő közösség képe rajzolódott ki előttem már a kezdetektől, hiszen még itt sem voltam, de már felajánlották és megkérdezték, mielőtt költöztem volna, hogy kitakarítják a plébániát, sütnek a beiktatási szentmisém utáni fogadásra és sok más egyéb segítséget. Köszönet mindenért!

-        Vannak-e konkrét tervei a közeli és távoli jövőre?

-        Álmaim és terveim is vannak, amit a közeli munkatársaimmal, a polgármester asszonnyal, az egyházi képviselőtestület tagjaival megosztottam már. Sok minden folyamatban van, én csak hozzáteszem, amit én tudok Isten segítségével. Ami nem álom a részemről, hanem komolyan akarom venni, amit a beiktatásom alkalmával Isten és a hívek jelenlétében esküdtem, hogy a Plébánia és a szívem nyitva a rám bízottak előtt. Szeretnék jelen lenni Csolnokon, ami számomra azt jelenti, hogy az itteni vérkeringésbe belesimulni, veletek/Önökkel együtt sírni és nevetni. Tudni egymásról, hogy itt vagyunk és mindenki a maga kapott talentumával a nagy közösségbe beleteszi, ami az ő személyes kincse az Istentől, amit arra kapott, hogy megossza másokkal, mert akkor még több lesz, és nem elássa a kertbe, ahol nem kamatozik, mert az önzőség gaza benövi.

 

A csolnoki plébánia életéről, a miserendről, keresztelőkről és egyéb egyházi hírekről folyamatosan tájékozódhatunk a https://www.facebook.com/csolnokiplebania/ oldalról.

 

2020. augusztus 21., péntek

2020. augusztus 20.

Idén minden ünnep egy kicsit más. Nem tudjuk olyan módon, olyan körülmények között megülni ünnepeinket, ahogy azt megszokhattuk, így még fontosabb, hogy azon alkalmakkor, amikor megtehetjük, együtt, közösségben ünnepeljünk.


Államalapításunkra emlékezve gyűltünk össze a Szent János parkban. A zászlófelvonás után Rajk János atya megszentelte az új kenyeret.

Kolonics Péterné polgármester asszony ünnepi beszédében elmondta, hogy ezekben az időkben is épül-szépül falunk, közösségünk a nehéz időkben is összetart.

Ezután került sor az idei Csolnokért díj átadására. A Bányász Hagyományőrző Egyesület elnökségének javaslatára 2020-ban a kitüntetést Bérces József kaphatta meg. Priegl Éva így mutatta be és méltatta őt:

Bérces József Csolnokon született, sváb gyökereit büszkén vállaló család gyermekeként. Tanulmányait Csolnokon, Esztergomban a Ferences Gimnáziumban, főiskolai tanulmányait Budapesten végezte.

Munkáját az informatika elterjedésének hőskorában kezdte és végezte, miközben aktív kezdeményezője volt Csolnokon a rendszerváltozásnak. Aktív közéleti szerepvállalásának folytatásaként 1990-ben Csolnok első polgármesterének választotta meg a lakosság, majd a megismételt újraválasztások eredményeként, 20 éven át vezette, irányította településünket.

Polgármesteri tevékenységét mindvégig rendkívüli elhivatottsággal, nagy odaadással végezte, megalkuvást nem tűrő, a falu érdekeit mindenek felett szem előtt tartó, innovatív tevékenységének eredményeként látványos fejlődésen ment keresztül településünk. Német partnerkapcsolataink kialakításában és fenntartásában is vitathatatlan érdemei vannak.

Bérces József polgármesteri tevékenységén túl, kezdeményezője volt a falusi sportélet újraindításának, kezdeményezője, támogatója volt a bányász hagyományápoló tevékenységnek, elnöke volt a sportcsarnok beruházását megvalósító „Für unsere Kinder” Alapítvány kuratóriumának, jelenleg is elnöke az uszodai beruházást megvalósító Hét Krajcár Csolnokért közalapítvány kuratóriumának.

Közéleti tevékenysége a falu határain is túlmutató, éveken át a Megyei Közgyűlés tagja, a Kistérségi Társulás tagja és tisztségviselője, 2008-tól vezetője  a Duna-Pilis-Gerecse Vidékfejlesztési Egyesületnek.

Bérces József elévülhetetlen érdemeket szerzett a csolnoki bányászhagyományőrző tevékenység megszervezésében, az egyesületnek jelenleg is tagja.

Munkásságáért több alkalommal részesült állami, közösségi elismerésben, talán a legnagyobb mégis Csolnok község lakossága és a mindenkori munkatársak tisztelete, szeretete, mert példamutató családi életet élő, nagy népszerűségnek örvendő közösségi ember.

A fentiek alapján Bérces József Csolnok község múltját és jelenét is meghatározó életművével, jelentős mértékben hozzájárult településünk fejlesztéséhez, közéletének kialakításához, a Csolnokért díjra feltétlenül érdemes.

Polgármester asszony átadta az elismerő oklevelet, majd Bérces József mondott köszönetet. 


 

 Az ünnepség második felében a csolnoki fúvószenekar ünnepi műsorát hallgathattuk, akik egyúttal bemutatták a Leader pályázatán nyert új hangszereiket is.




2020. augusztus 20., csütörtök

Meghívó a 2020-as Bányász napra

 


A Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület, Csolnok Község Önkormányzata és a Bányász Szakszervezet Csolnoki Nyugdíjas Alapszervezete tisztelettel meghívja Önt és családját a 

2020. SZEPTEMBER 5-ÉN, SZOMBATON, 16 ÓRAKOR TARTANDÓ

BÁNYÁSZNAPI MEGEMLÉKEZÉSRE ÉS KOSZORÚZÁSÁRA A TEMETŐBE.

Ünnepi beszédet mond: Kolonics Péterné Polgármester asszony.

Közreműködik:

a Csolnoki Fúvószenekar és a Csolnoki Német Nemzetiségi Általános Iskola versmondója.

Tekintettel a sajnálatosan kialakult járványhelyzetre a 2020. évi 70. bányásznapon a szokásos ünnepséget a Bányászklubban nem szervezzük meg.


Jó szerencsét!

Dr. Kalocsai Zoltán

elnök

2020. augusztus 6., csütörtök

C-típusú sportpark létesül Csolnokon

Csolnok község hivatalos facebook-oldalán olvashattuk az alábbi közleményt:
"Örömmel értesítem tisztelt Polgármester Asszonyt, hogy Csolnok község a Nemzeti Szabadidős-Egészség Sportpark Program IV. ütemében támogatásban részesült , melynek köszönhetően 1db C típusú sportpark beruházás megvalósításának előkészítését indítjuk a közeljövőben. A "C" típusú sportpark minimális területe 90 négyzetméter, talajburkolata gumi és várhatóan 8 darab sporteszköz kerül telepítésre."
Dr. Szabó Tünde
sportért felelős államtitkár
De mi is ez a program, és mit jelent a C-típusú sportpark jelölés?


A Nemzeti Szabadidős Egészség Sportpark Program 2016-ban indult útjára, aminek szakmai irányítója jelenleg az Emberi Erőforrások Minisztérium Sportért Felelős Államtitkára. Talán kevésbé köztudott, de a 2016 óta újonnan megépült és átadásra került Street Workout Parkok (Kondiparkok) és futókörök (200 vagy 400 métereresek) jó része ennek a programnak a forrásaiból valósulhatott meg az ország több pontján is, merthogy a települések erre a kétféle közösségi sporttérre tudnak pályázni a programmal.

Az állami program alapvető célja, hogy olyan közösségi terek kerüljenek az ország minél több településén kialakításra, ahol valamennyi korosztály, a fiatalabbaktól az idősebbekig aktívan töltheti el a szabadidejét igényes szabadtéri létesítményekben, amelynek révén elérhető, hogy

  • az aktív életvitelt, mozgás-gazdag életmódot folytatók száma növekedjen;
  • a mindenki számára elérhető sportolási lehetőségek száma gyarapodjon;
  • az integráció és az akadálymentesség biztosítva legyen;
  • a sporteszközök használatának köszönhetően a lakosság egészségi állapota javuljon;
  • a sportolás a mindennapi életünk alapvető része legyen.

2020. július 30., csütörtök

A Lakiteleki Népfőiskolán jártunk

Nagyszabású  programsorozatot indított a Nemzeti Művelődési Intézet Közösségépítő kultúránk elnevezéssel. Az amatőr művészeti csoportok, civil közösségek, településvezetők, önkormányzati munkatársak, kulturális intézményvezetők és munkatársaik számára szervezett program keretében a résztvevők színházi előadásokat tekintenek meg, bejárják a lakiteleki Hungarikum Ligetet, valamint megtekintik a Nemzeti Művelődési Intézet új székházát. A július 23. és augusztus 5-e között megvalósuló programsorozat élményeiben naponta 800-860, előadásonként 430-450, a közösségépítő munka iránt elkötelezett szakember és érdeklődő osztozhat. A két hét alatt az ország 240 településéről közel 12 000 fő vesz részt a programon.
Csolnokról hárman (Bienerné Varga Hajnalka, Szilágyiné Nágel Zsuzsanna és Szilágyi Szófia) vettünk részt a Lakiteleki Népfőiskola bejárásán, Sárisápi Bányász Közösségi Tér és Könyvtár által szervezett úthoz csatlakoztunk 2020. július 29-én.  A kirándulás célja az volt, hogy megismerjük és hírét vigyük a Nemzeti Művelődési Intézet közösségépítő tevékenységének.
Ha a teljes területet nem is tudtuk bejárni -egyrészt azért, mert 30 ha-on terül el, másrészt mert több pontján is építkezés, fejlesztés folyik-, ízelítőt kaphattunk azokból a tevékenységekből, melyeken az odalátogatók részt vehetnek.

A Nemzeti Panteon szobrai

Borkatedrális a Hungarikum Ligetben, ahol tájborokat őriznek, sőt, bortrezor is bérelhető

Vaspatkó Lovarda, egy felszállni készülő madarat formáz az épület. A helyi és környékbeli iskolások ingyen, tantervbe illesztve lovagolhatnak és úszhatnak a komplexumban. 

Nem csak lovaglási és úszási lehetőség várja a sportolni vágyókat, hanem olyan egyedi mozgási forma, mint a footgolf és a teqball.

Kilátás a Zenepavilonra

Jurták, melyek kibérelhetőek (bár kánikulában nem a legkellemesebb szállás)





Mint megtudtuk, a Hotel Club Tisza és Wellness elképesztő színekben pompázó virágai a helyi kertészet melegházából származnak

A Nemzeti Művelődési Intézet (NMI)  egy országos közművelődési szervezet, mely a hazai művelődési házak szakmai munkájához nyújt módszertani segítséget pl. képzésekkel, kutatásokkal, konferenciákkal, szakmai kiadványokkal.  Lakiteleken található a NMI központja, ezen kívül 19 megyei igazgatósággal rendelkezik.


A székház stílusa és díszítése tisztelgés elődeink előtt. A bal oldali homlokzatán Makoldi Sándor Teremtésmítosz műve alapján, jobb oldalán a művész Magyar őstörténet műve nyomán készült sgraffito látható A timpanonján összeolvad a magyarság és a biblia története (szintén Makoldi műve alapján).
Az épületen belül kiállítások, előadások kapnak helyet.

Az épület alapköve, időkapszula, mely nincs elrejtve

Írás a plafonon

Még a függönyök is mesélnek (,,Tündérpalota")

A NMI épületének bejárása után átmentünk Tőserdőre, ahol megebédeltünk (vajon ki tudja, milyen étel az a kapusznyika? Elárulom: káposztás pirog vagy buci). Egy rövid pihenés után Darvasi László: Karády zárkája című darabját tekinthettük meg a Gyulai Várszínház előadásában. 

Karády Katalin szerepében Bartha Boróka színművésznő

Az egész napos kirándulást nem csak az igazán színes programok miatt élveztük, hanem mert együtt utazhattunk régi és új sárisápi ismerőseinkkel. Reméljük, lesz még alkalmunk közös programokra, köszönjük a meghívást!

2020. július 19., vasárnap

Kedves csolnoki fiatalok!


Valószínűleg az iskolában számos alkalommal hallottátok, hogy csolnokiként büszkének kell lennünk a bányász múltunkra. Beszéltetek róla népismeret órán, talán ellátogattatok néhány alkalommal a Bányász Múzeumba, esetleg még oda is figyeltetek egy kicsit.
Ma már senki nem készül bányásznak, de a múltunk, a nagyszüleink és szüleink múltja meghatároz minket akkor is, amikor még csak tizen- vagy huszonévesek vagyunk, később pedig egyre fontosabbá válik.
Ha úgy gondoljátok, hogy a múlt megismerésén át alakítani szeretnétek a jövőt, ha szívesen bekapcsolódnátok egy olyan helyi közösségbe, ahová már a nagyszüleitek is jártak, ha lenne kedvetek nem csak részt venni a programjainkon, hanem kitalálni, szervezni is azokat, akkor csatlakozzatok a Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület tagjaihoz! 

A tagfelvételi kérelmet ebben a facebook-bejegyzésben találjátok, itt tudjátok letölteni, majd a csbheinfo@gmail.com e-mail címre visszaküldeni.

2020. július 4., szombat

Újraindult az élet a Bányászban

Sajnos az utóbbi pár hónapban az ismert vírushelyzet miatt a Bányászban sem tudtunk rendezvényeket tartani. Elmaradt az előre meghirdetett borkóstoló és a minden évben fő attrakciónak tekinthető majális is.
De a háttérben folyt a munka. Az Önkormányzat és a helyi vállalkozók hathatós segítségével pályázati pénzből meg tudott újulni a nagyterem és még a konyha mennyezetének rendbetétele is belefért. 
Magánszemélyek kisebb-nagyobb adománya is nagyon sokat segített, ezt ezúton is köszönjük!




A pályázatot a Duna-Pilis-Gerecse Vidékfejlesztési Egyesület működési területére a VP6-19.2.1.-2-4-17. számú Identitásvezérelt közösségi célú fejlesztések támogatása című felhívásra meghirdetett, a Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület által, a volt Rákóczi telepi Bányász Művelődési Ház nagytermének, mint közösségi tér felújítási munkáira címen nyerte el az Egyesület, ennek a zárórendezvényére került sor július 3-án, pénteken.

Néhány kép a megszépült nagyteremről, még a rendezvény előtt:






A projektet bemutatta, a megvalósításról beszámolt Dr. Kalocsai Zoltán, a CSBHE elnöke:



Majd Kolonics Péterné polgármester asszony is elmondta beszédét:



A meghívottak szép számban részt vettek az eseményen: